Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

Plaga o návratu dětí do lavic: V rouškách, bez kroužků a tělocviku, školní rok se neprodlouží

Aktualizováno -
16. listopadu 2020
14:35
Autor: ČTK, ula, trm - 
16. listopadu 2020
07:40

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) představil detaily k fungování protiepidemického systému PES ve školství. Základní přehled k rozvolňování či zpřísňování opatření v různých oblastech života zveřejnil již v pátek ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Plaga věří, že Česko brzy přejde na čtvrtou úroveň, což bude znamenat návrat do lavic pro celé první stupně a závěrečné ročníky, tedy deváté třídy a poslední ročníky středních škol. Konkrétní termín neřekl, slíbil ale, že se jej školy i rodiče dozví v dostatečném předstihu. S čím ministerstvo nepočítá, je prodloužení školního roku i přes část letních prázdnin.

„Omezení a zavření škol přispělo k tomu, že exponencionální růst nakažených se zastavil a doufejme, že jsme za vrcholem pandemie, ministerstvo školství i nadále drží svoje termíny a prohlášení, které slíbilo,“ řekl ministr školství.

V současnosti se opatření v Česku vážou k nejvyššímu pátému stupni rizika, riziko nákazy odpovídá čtvrtému stupni.

Závěrečné ročníky základních, středních a vyšších odborných škol se vrátí k prezenční výuce ve čtvrtém z pěti stupňů rizika nákazy covidem-19 podle protiepidemického systému PES. Spolu s jejich návratem se ve středních a vyšších odborných školách obnoví praktická výuka pro skupiny do 20 lidí a na druhém stupni základních škol a nižším stupni víceletých gymnáziích se třídy budou po týdnech střídat ve výuce na dálku a z domova.

Na vysokých školách se podle Plagy při čtvrtém stupni rizika covidu-19 obnoví praktická a laboratorní výuka pro skupiny do 20 lidí a umožní se individuální konzultace. O tom, zda se současná opatření zmírní na čtvrtý stupeň by se podle Plagy mělo rozhodnout tento týden.

Roušky musímě strpět, říká ministr

Povinné budou roušky i ve třídách a společných prostorách. „Nošení roušek bude doprovázet naše žáky i studenty,“ upozornil Plaga. „Je nutné, abychom roušky strpěli,“ dodal. Učitelé by měli trávit hodně času s dětmi venku nebo větrat. Děti budou také zatím bez tělocviku a zpívání při hudební výchově. Výuka zpěvu, tělocviku a plavání se obnoví až při druhém stupni rizika covidu. Ve stupni tři a čtyři jen u oborů, kde to je zásadní při vzdělávání.

S rouškami i při výuce se počítá i ve třetím stupni.

Školní jídelny budou fungovat za přísných opatření. „Prezenční žáci budu mít možnost jíst ve školní jídelně, distanční žáci by si měli jídlo vyzvednout a jíst doma, aby se nemíchali s prezenčními žáky,“ řekl Plaga ke školním obědům.    

Prázdniny se zkracovat nebudou, výletů a škol v přírodě se děti jen tak nedočkají

Na co ale školáci musí zatím zapomenout, jsou kroužky. „Školní kluby fungují až ve druhém stupni PES, stejně jako kroužky,“ uvedl ministr školství.

Školy v přírodě, sportovní a adaptační kurzy či vícedenní školní výlety budou povoleny až v nejnižším stupni protiepidemického systému, dodalo ministerstvo.    

Ministerstvo školství neuvažuje kvůli covidu o zkrácení letních prázdnin ani o rušení jarních prázdnin. Plaga si umí představit letní doučovací kempy.

Plaga pro testování učitelů i studentů

Plaga by podpořil i testování kantorů. „Proti testování učitelů nic nemám, dovedu si představit i testování studentů na středních školách,“ připustil Plaga s tím, že ministerstvo zdravotnictví by mělo přijít s návrhem testovací strategie.    

Plaga nepočítá s tím, že by se prodloužil školní rok přes část prázdnin, neplánuje ani to, že by se zrušily jarní prázdniny.

Blatný v pátek uvedl, že riziko nákazy se snížilo z pátého stupně na čtvrtý. Pokud by se situace do středy nezhoršila, navrhl by vládě zmírnění současných opatření od příštího pondělí. To by podle tabulky k systému PES umožnilo obnovení prezenční výuky pro zbytek prvního stupně a střídání tříd na druhém stupni po týdnech. Při třetí úrovni se umožní střídavá výuka i ve středních školách a do vysokých škol se budou moci vrátit první ročníky. Ve dvou nejnižších úrovních nákazy by školy fungovaly normálně, tedy s výjimkou univerzit třetího věku.

Tabulka ministerstva zdravotnictví se ve čtvrtém a třetím stupni rizika nákazy zmiňuje rovněž o možnosti výjimek při omezené výuce na druhém stupni, ve středních a vyšších odborných i vysokých školách. O jaké výjimky půjde, tabulka neupřesňuje.

Školy jsou nyní kvůli epidemii covidu-19 zavřené a je v nich povinná výuka na dálku. V provozu zůstaly pouze mateřské školy a takzvané krizové školy, kam docházejí děti zdravotníků, hasičů či policistů. Plaga již minulý týden oznámil, že tuto středu se do lavic vrátí první a druhé třídy základních škol a všechny ročníky speciálních škol.

Maximilian ( 16. listopadu 2020 22:29 )

Plaga ještě nařídil větrání v půlce každé hodiny,tzn.pokud bude ve třídě vir,ať se mu pomůže aerosolem více rozšířit,ať je nakažených víc a víc,však ona hygiena čísla nějak srazí,důchodce je také asi třeba regulovat,těch slíbených 5000kc je zkrátka moc

Maximilian ( 16. listopadu 2020 22:25 )

učitele ho ignorují,rodiče nenávidí,děti z něho mají pr... Prostě klíčový muž vlády AB,bahno mekke

vrsrvrsr ( 16. listopadu 2020 22:09 )

Plaga je neschopný, nekompetentní muž... Pryč s ním...

XYZ3 ( 16. listopadu 2020 19:52 )

Asi počty nejsou Vaše silná stránka. 4M na jaře a zatím 5 týdnů nyní... Že by také distanční výuka?

XYZ3 ( 16. listopadu 2020 17:06 )

Tak v prosinci školy otevřeme a v lednu je zase zavřeme...Kdyby pro středoškoláky fungovala praxe a autoškola, tak potomci už ani do školy nechtěj...

Zobrazit celou diskusi
Další videa