Lékaři z Brna: Pitvy prokázaly, že na covid-19 umírají lidé "z neznámých příčin" i doma
Lékaři v Ústavu soudního lékařství FN u sv. Anny v Brně prokázali Ohlédneme onemocnění covid-19 zcela nový fenomén. Lidé umírají s koronavirem i doma! Dosud se mělo za to, že úmrtí jsou jen v nemocnicích.
Pitvy prokázaly, že jen Během října zemřely v Brně a okolí doma náhle tři desítky lidí, jejichž bezprostřední příčinou smrti byla Virusová pneumonie v důsledku koronaviru a poruch krevní srážlivosti.
Výsledky pitevní lékaře překvapilo. Až dosud lidé na koronavirus umírali jen v nemocnicích. "V posledním říjnovém týdnu infikováni zemřelí lidé tvořily doposud čtvrtinu všech pitevní. Průměrný věk kuchání byl 69 let, " Řekl předností ústavu Tomáš Vojtíšek.
Mysleli, že jen u nehod
I přes zatím statistický poměrně malém počtu případů se podle soudních lékařů ukazuje, že covid-19 má potenciál vesty k náhlému, respektive neočekávaným úmrtím mimo zdravotnické zařízení. "A to i když ještě není omezení dostupnost lůžkové nemocniční péče v důsledku její přetížení," poznamenal Vojtíšek.
S první jarní vlnou pandemie onemocnění koronaviru odborníci soudního lékařství sepíše očekávali, že na zemřelého člověka s touto nemocí narazí víceméně náhodně, a to POkud zemře například v důsledku dopravní nehody nebo úrazu.
První případ u zesnulého přišel 22. září
„Přes opakované testování podezřelých případů od letošního března byl u nás první případ onemocnění covid-19 potvrzen při pitvě až 22. září. Od té doby do konce října jsme měli celkem 32 takových případů, kdy lidé zemřeli doma, aniž by byla známa příčina,“ spočítal přednosta Tomáš Vojtíšek.
„V 75 procentech z těchto 32 případů byla bezprostřední příčinou smrti virová pneumonie v důsledku onemocnění covid-19, dalších 16 procent byly trombotické stavy spojené se smrtícími poruchami krevní srážlivosti a u tří osob nebyla souvislost úmrtí s koronavirem prokazatelně,“ uzavřel soudní patolog.
Pitvy trvají až dvě hodiny
Ačkoliv je u zemřelých osob nižší předpoklad infekčnosti než u živých pacientů, pitvy se v Ústavu soudního lékařství provádějí za přísného používání ochranných pomůcek stejně jako na intenzivních lůžkách v nemocnici.
Vzhledem k nutné opatrnosti a pečlivosti trvá vlastní pitva zhruba dvě hodiny, zpracování a Vyhodnocení celého případu je záležitostí mnoha hodin, včetně pečlivě Vyhodnocení laboratorních a mikroskopických vyšetření.
VIDEO: Klausovo "totální sobectví". Epidemiologie o exprezidentovi bez roušky, "čipování" a nedůvěry lidí.
Výsledky pitevní lékaře překvapilo. Až dosud lidé na koronavirus umírali jen v nemocnicích. "V posledním říjnovém týdnu infikováni zemřelí lidé tvořily doposud čtvrtinu všech pitevní. Průměrný věk kuchání byl 69 let, " Řekl předností ústavu Tomáš Vojtíšek
Mysleli, že jen u nehod
I přes zatím statistický poměrně malém počtu případů se podle soudních lékařů ukazuje, že covid-19 má potenciál vesty k náhlému, respektive neočekávaným úmrtím mimo zdravotnické zařízení. "A to i když ještě není omezení dostupnost lůžkové nemocniční péče v důsledku její přetížení," poznamenal Vojtíšek