Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Kalousek: Stovky mrtvých jsou odpovědností vlády. Hamáček odmítl hon na čarodějnice

Aktualizováno -
1. listopadu 2020
12:03
Autor: simao - 
1. listopadu 2020
11:48

Opoziční kritik Miroslav Kalousek (TOP 09) v neděli na Primě stanul tváří v tvář vicepremiérovi Karlu Havlíčkovi (za ANO). A vládě vytkl, že zatímco na jaře se hlásila k záchraně tisíců životů, nyní jsou na její odpovědnosti stovky mrtvých. Z izolace se přihlásil na dálku i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který odmítl „hon na čarodějnice“, ale vyzval k vyhodnocení toho, co měl stát udělat, s odstupem - v rámci vyšetřovací komise, kterou navrhuje.

V pátek Miroslav Kalousek udeřil na vládu ve Sněmovně. Nelíbilo se mu, že během žádosti o prodloužení nouzového stavu odešli její zástupci ze sálu a zůstal tam sedět jediný ministr, což je ostatně podmínka pro další pokračování zasedání.

„Až pane nepřítomný premiére, prosím, aby vám to tlumočili vaši spolupracovníci, kteří mě snad slyší, až pane nepřítomný premiére budete zase kňučet, že jsme přece všichni na jedné lodi a že máme táhnout za jeden provaz, tak si prosím pěkně uvědomte, že ta jedna loď byla dneska tady. A tady jsme se měli domluvit, jak na ní budeme plout. Vy jste něco přečetl a povýšeně a arogantně odešel. Tak příště prosím nekňučte,“ bouřil Kalousek u řečnického pultíku.

V neděli vystoupil v Partii na Primě. Proti němu stanul vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). „Stále bych byl při zemi, já bych to nenazval lehkým optimismem, je pravda, že ta situace se patrně nezhoršuje v tuto chvíli, stagnuje, drobně se možná lepší. Je vidět, že ta první opatření před těmi přibližně 10 dny začínají možná zabírat,“ uvedl v Partii Havlíček.

„Nepřeskočili jsme, ale vypadá to, že ta situace se začíná stabilizovat,“ pokračoval a odmítl, že by v nejbližších dnech plánovala vláda nová opatření. „Nepředpokládáme a nechystáme se na ně,“ doplnil vicepremiér.

Kalousek: Stovky mrtvých musíme připsat vládě

Kalousek na něj navázal. „Chtěl bych být optimistou, ale myslím si, že ten ukazatel, který především musí být sledován, je počet hospitalizovaných, - zvlášť na těch lůžkách intenzivní péče,“ upozornil šéf poslanců TOP 09. Podotkl, že není epidemiolog, ale nejsledovanějším číslem je pro něj právě počet obsazených lůžek.

„Pevně doufám, že teď už ten přísný lockdown nebude třeba, ale to ukáží další dny. To, co nelze vládě odpustit, je, že měla už v srpnu data, podle kterých měla konat, a nekonala. To, co jí nelze odpustit, je, že zanedbala kapacity Chytré karantény, trasování a testování, které nebyly připraveny při nástupu infekce. Ty stovky mrtvých denně dneska bohužel nutně musíme připsat vládě k odpovědnosti. Jestliže vláda na jaře říkala, že zachránila tisíce životů, tak dnes se musí k těm tisícovkám mrtvých přihlásit taky,“ kritizoval vládu Kalousek.

Havlíček: Každá země zažívá rekordní čísla

Havlíček odmítl, že by vláda za něco takového mohla, a upozornil, že „když se podíváme do všech zemí, tak vidíme, že se to fakticky nedalo zastavit“. „Je pravda, že jsou určitá opatření v určitých zemích, která trošku více zabírají. Domnívali jsme se, že některá restriktivnější zaberou o něco více, o něco rychleji,“ připustil jisté pochybení Havlíček.

„Země, které byly šampionem na jaře, jako jsme byli my nebo Izrael, se bohužel dostaly do situace, že najednou byly nejhorší. Nyní se to opět trochu mění (...) Každá země dneska zažívá rekordní čísla,“ podotkl Havlíček s tím, že zatímco Česko stagnuje, „bohužel, a neříkám to s radostí, ostatní země půjdou nahoru a víceméně ta opatření, která děláme, dělají“. Zemřelých je v ČR stále „relativně méně“ než v jiných zemích, dodal Havlíček.

„To účtování, prosím pěkně, nedělejme teď, to účtování budeme moci udělat za několik měsíců, až skončí první, druhá vlna. Věříme, že se Evropě - já říkám rovnou Evropě - podaří nastavit taková opatření včetně předvánočního režimu, že nepřijde třetí vlna, což by bylo velmi, velmi nebezpečné a samozřejmě to by bylo fatální v tomhle slova smyslu a teprve poté účtujme, sečtěme obě vlny a dívejme se na to, co kdo udělal, nebo ne. Čímž neříkám, že jsme nemohli některá opatření udělat o něco dříve, to je také pravda,“ bránil vládní kroky Havlíček.

Hamáček odmítl hon na čarodějnice

Přes Skype se do studia připojil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), který je kvůli nákaze covid-19 v izolaci.

Hamáček odmítl, že by jeho požadavek na vyšetřovací komisi, která by prošetřila kroky před nástupem 2. vlny, bylo jen vymezování vůči ANO. „Nikoliv,“ podotkl. S Havlíčkem prý říká to samé. „Nemá cenu teď dělat nějaké hony na čarodějnice, nemá cenu teď hledat viníka, nicméně až se to uklidní, dá-li bůh, až ta vlna odezní, tak je potřeba se podívat, jak to celé bylo, jak ten stát reagoval a zda mohl reagovat jinak a je to poučení do budoucna,“ uvedl Hamáček.

Ohledně aktuálních čísel uvedl, že po rekordních nárůstech se zdá, že epidemie zpomaluje. „Ta čísla dál v týdnu ukázala, že to vypadá, že ten vývoj jde opravdu podle těch modelů, které máme a které naznačují, že by se to mohlo otočit. Takže v této chvíli uvažovat o nějakých dalších opatřeních asi potřeba není, nicméně je tam velké ale. Musíme počkat na čísla ze začátku příštího týdne,“ varoval.

Havlíček by parlamentní komisi nezřizoval

Havlíček ohledně možného vytvoření vyšetřovací komise uvedl, že osobně zcela stojí za rozhodnutími vlády, která padla, i když mohli mít lidé na různé věci různé názory.

„Jsem přesvědčený, že ta vláda udělala maximum. Díky krokům v první vlně se podařilo zachránit stovky, ne-li tisíce lidských životů. Co se týká druhé vlny, vidíme teď, že ať jakákoliv vláda v Evropě dělá jakákoliv opatření, tak ji to nemine, nicméně souhlasím s tím, zúčtovat můžeme, a dokonce musíme v následujícím období s tím, že musí být přesná čísla a bude to skutečně v nějakém delším horizontu. Co se týká vyšetřovací komise, já osobně si myslím, že vyšetřovací komise na té parlamentní bázi se netěší nějakému velkému respektu nebo důvěře občanů,“ dodal s tím, že není přesvědčen, že jakékoliv závěry jakékoliv parlamentní komise jsou vždy ty nejobjektivnější.

Kalousek. Vyšetřovací komise má smysl

Kalousek namítl, že nemluví o hledání viníka, ale o odpovědnosti. Vláda dle něj má přiznat, že zatímco na jaře mluvila o tom, že jsme nejlepší na světě, „tak teď nesmí váhat, aby říkala: je naší odpovědností, že patříme mezi nejhorší na světě a stovky lidí denně zbytečně umírají“.

„Asi neobstojí úvaha, že na jaře to vláda zařídila a teď za to nemůže, tu odpovědnost má stále stejnou. Ta vyšetřovací komise má svůj smysl, protože nevíme, jaké další pandemie tohoto typu nás mohou čekat. Bohužel to nemusí být poslední. Tak, jako se udělala řada věcí jistě dobře, tak se také udělala spousta chyb. Já si nemyslím, že by úkolem té komise mělo být za každou cenu hledat viníka," dodal. Za hlavní smysl komise by tak Kalousek viděl výstupy na “vyvarování se příštích chyb".

Video  Babiš žádal ve Sněmovně o prodloužní stavu nouze. Podívejte se na celý projev premiéra  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

gejzovic ( 1. listopadu 2020 17:45 )

postřelena husa zakejhala

LuCo ( 1. listopadu 2020 16:59 )

Míra - šikula! V neděli obchody zavřeny, aby lidi sežrali starý rohlíky a chleda a aby se pekařům nemusela platit jedna noční směna. TO BY BLBEJ NEŘEKL ANI KDYBY JSI MU ROZBIL HUBU!

soorry ( 1. listopadu 2020 16:59 )

Svádět na vládu mrtvé, to je nechutné. Lidi sami mají dodržovat nařízení a dbát na svoji bezpečnost, ano u této nemoci je to bezpečnost. v cizině umírají taky lidé s C-19, to svede taky na vládu?? nemoc je nebezpečná pro nemocné a starší, ale nikdo tu nebude věčně, omlouvám se za to, ale je to tak. když je Kalous tak chytrý, měl se angažovat v pomoci v boji s nemocí, a ne jen kritizovat, no sám nic moc. Lidi chtěli rozvolnění, tak ho měli a vidíme jak to dopadá, a nejen u nás.

kahuja ( 1. listopadu 2020 16:37 )

Uniklo ti, že vyjádření Maláčové na adresu Babiše se týkalo zvýšení ošetřovného, kolem kterého se dohadovali. Týkalo se to těch přidaných 10% na ošetřovačce. Netýkalo se opaření jak se nepotkat s covidem. Chce to víc vědět nejenom psát demagogické blbosti

kahuja ( 1. listopadu 2020 16:32 )

Mirda, kromě toho že tu roušku málem spolkl, měl dneska i podivné tiky a záškuby hlavy a těla . Čím to asi je?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa