Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Ochromí kulturu v Česku podzimní pandemie? Zaorálek věří: Není důvod zastavovat akce

Autor: ČTK - 
19. září 2020
17:31

Ministři kultury Lubomír Zaorálek a vnitra Jan Hamáček (oba ČSSD) se shodli na tom, že nyní není důvod kvůli šíření koronaviru zastavovat kulturní akce. Zaorálek to v sobotu uvedl na twitteru. Podle něj jsou akce, kde lidé sedí, mají roušky a dodržují se základní hygienická pravidla, bezpečné. Hamáček přitom sobotnímu Právu řekl, že vývoj epidemie je tak vážný, že nastal čas maximálně omezit sociální kontakty, což znamená zrušit hromadné akce. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu novinářům v Ostravě řekl, že zrušení hromadných akcí může podpořit, rozhodnutí je ale na ministerstvu zdravotnictví a epidemiolozích.

Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD) hlavní hygienička Jarmila Rážová potvrdila, že v zaznamenaných případech nakažených z divadel a podobných kulturních zařízení hygienici neevidují žádná ohniska nemoci.

„Mluvil jsem dnes s Janem Hamáčkem a shodli jsme se, že teď není důvod zastavovat kulturní akce. Hlavní hygienička ČR J. Rážová minulý týden potvrdila, že v evidovaných případech z kulturních akcí, jako jsou koncerty a divadla, neeviduje hygiena žádná ohniska. Zdroje nákazy COVID-19 z takových akcí prakticky nejsou. Rizikovými jsou dle hygieniků a epidemiologů akce, na kterých lidé stojí vedle sebe např. před pódiem na malé ploše. Akce, kde lidé sedí, mají nasazené roušky a dodržují se základní hygienická pravidla, jsou bezpečné. Stále samozřejmě platí, že musíme být ohleduplní, nosit roušku, mýt si ruce a udržovat rozestupy, jak jen to jde,“ vzkázal Zaorálek na facebooku.

Babiš o hromadných akcích: Je to na epidemiolozích

Na vyjádření vicepremiéra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka o rušení hromadných akcí v sobotu v Ostravě reagoval premiér Andrej Babiš (ANO) tím, že rozhodnutí může podpořit, ale stejně jako Hamáček není epidemiolog a nerozhoduje o tom.

Je potřeba, aby to rozhodnutí udělali ti, kteří mají k tomu kompetenci, a to jsou epidemiologové a samozřejmě je to zdravotnictví. Já s tím problém nemám, ale já ani pan Hamáček nejsme epidemiologové,“ řekl Babiš.

Prymula: Zlepší se to za tři týdny

V Česku v uplynulých dnech výrazně přibylo nakažených. V pátek laboratoře potvrdily 2111 případů nemoci covid-19. To je zhruba o tisícovku méně, než byl čtvrteční rekordní počet, ale přibližně stejně jako ve středu. Aktuálně nakaženo je v zemi téměř 22 000 lidí.

Podle epidemiologa a vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly lze čekat, že příští týdny bude tři až čtyři tisíce nově infikovaných za den. Sobotním Lidovým novinám řekl, že situace by se měla zlepšit za tři týdny, kdy se projeví současná opatření. Křivka nakažených by mohla začít klesat.

Podle vyjádření Hamáčka pro Právo je nutné se „za každou cenu“ udržet pod 120 000 nakaženými, aby systém nekolaboval. Za fatální chybu označil pak to, že se odkládalo znovuzavedení roušek.

„Jediná metoda, která funguje na ten virus, je omezení kontaktů a zkomplikování předávání si nákazy,“ řekl dnes Hamáček České televizi. Podle něj je potřeba udělat co nejrazantnější opatření, která zamezí šíření viru, ale nezhroutí ekonomiku.

„To znamená, povinnost nošení roušek i na hromadných akcích, asi v této fázi a v tomto počasí nemá cenu zavádět roušky plošně venku, to by přišlo, kdyby se trošku ochladilo. Určitě omezit hromadné akce, zvážit, jestli je nutné držet dál fotbaly, hokeje a tak dále,“ uvedl. Podle Hamáčka je nutné omezit potkávání se zejména v rizikových místech, jako je Praha a střední Čechy.

V celém Česku je přitom již zakázaná většina vnitřních hromadných akcí na stání pro více než deset lidí. Restaurace, bary nebo kluby mají omezenou otvírací dobu a zároveň nesmí vpustit dovnitř více hostů, než je kapacita k sezení. Kvůli tempu šíření koronaviru se podle nařízení ministerstva zdravotnictví rozšířila ve školách povinnost nosit roušky nejen ve společných prostorách jako chodby či toalety, ale i při výuce ve třídách. Povinnost platí pro druhý stupeň základních škol, střední a vysoké školy.

krapotkin ( 20. září 2020 11:57 )

A jak vás obohacuje kultura vysílaná v českých televizních stokách, zvláště filmy, které vitíte už po padesáté?

manunu ( 20. září 2020 08:54 )

kaki: U tebe se zase škola míjela účinkem. Já bych si tě vzala do parády.

kaki ( 20. září 2020 08:33 )

manunu Tak ty si typický příklad, kde se kultura míjí naprosto účinkem i kdybys v divadle spal/a.

kaki ( 20. září 2020 08:31 )

Zaorálku ty si ozajstný socanský ko ko t, Heřmánek prosí o uzavření divadel a ty tvrdíš, že není důvod. Z tebe má radost jenom to vemeno Hrušínských.

strejda777 ( 19. září 2020 21:48 )

Když budu marod, budu potřebovat určitě něco jiného než kulturu....pokud budu mít štěstí a budu doma tak si můžu pustit film nebo TV, pokud budu v nemocnici, tak mi patrně bude kultura ukradená.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud