Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Oblačno 3°C

Moravec odhalil dalšího účastníka schůzky Prymuly s Faltýnkem: Náměstek VZP to odmítá

Aktualizováno -
25. října 2020
19:14
Autor: ČTK - 
25. října 2020
15:45

Dalším účastníkem středeční noční schůzky v uzavřené restauraci na Vyšehradě, kde se sešli ministr zdravotnictví Roman Prymula a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, byl podle informací České televize (ČT) náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) David Šmehlík. Zaznělo to v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce. Prymula řekl, že se se Šmehlíkem na místě nepotkal. Jeho přítomnost ale nevyloučil. Správní rada VZP bude vybírat nového ředitele. Šmehlík odmítl, že by na schůzce byl, podle svých slov trávil tuto dobu s rodinou.

VZP je největší zdravotní pojišťovna v zemi. Má 5,9 milionu klientů. Podle původního plánu měla letos hospodařit s příjmy 215,6 miliardy korun a s o 30 milionů nižšími výdaji. Řediteli pojišťovny Zdeňku Kabátkovi končí 3. prosince druhé funkční období. Podle médií by jeho nástupcem mohl být právě Šmehlík.

Prymulu zachytil Blesk, jak ve středu v noci vychází bez roušky z uzavřené restaurace. Vyfotografoval pak také Faltýnka. Dalším účastníkem noční schůzky byl ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant. Podle ČT byl na místě i Šmehlík.

Prymula řekl, že mluvil jen s Faltýnkem a Havrlantem. „Nemůžu vyloučit, že tam probíhala nějaká další schůzka,“ uvedl ministr zdravotnictví. Dodal, že Šmehlíka neviděl. „Určitě tam nebyl (Šmehlík), nebo musel být v prostoru, kde jsem ho neviděl,“ dodal Prymula. Vyloučil, že by na schůzce mluvili o vedení VZP.

Šmehlík odmítl, že by se setkání účastnil. „Jednoznačně odmítám spekulace o mé údajné účasti na této schůzce. Schůzky jsem se nezúčastnil, v době jejího konání jsem byl doma se svojí rodinou,“ napsal dnes večer ČTK náměstek VZP. Podle něj je za šířením „zcela nepravdivých informací“ snaha zpolitizovat volbu ředitele pojišťovny.

Nového šéfa bude vybírat správní rada VZP. Ta má 30 členů. Deset z nich vybírá vláda na návrh ministra zdravotnictví. Prymula navrhl výměnu některých členů. Podle něj o tom kabinet zatím nejednal, protože na obměně není „všeobecný souhlas, primárně premiéra“. Podle ČT má Šmehlík podporu 16 členů rady i předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a Faltýnka. Prymula uvedl, že navrhoval výměnu „osob, které byly spjaty s předchozím vedením a v podstatě s panem náměstkem“.

Podle Prymuly jsou dvěma „hlavními kandidáty“ na post ředitele VZP Kabátek a Šmehlík. Informaci ČT, že by se ředitelem mohl stát šéf ostravské fakultní nemocnice Havrlant, nepotvrdil. „Tuhle informaci já nemám,“ řekl Prymula. Dodal, že s Havrlantem mluvil na schůzce o testování. Pokud by se podle ČT stal šéf ostravské nemocnice ředitelem VZP, mohl by Šmehlík zůstat ve vedení pojišťovny jako jeho náměstek. „Přišel jsem v době, kdy se tohle neřešilo,“ řekl k nočnímu setkání Prymula.

Havrlant je lékař atestovaný v oborech chirurgie a veřejné zdravotní pojištění. Do čela ostravské nemocnice se postavil loni v polovině února poté, co vyhrál výběrové řízení. Do té doby od roku 2003 působil v RBP zdravotní pojišťovně jako náměstek ředitele pro zdravotnictví, předtím od roku 1996 jako vedoucí odboru revizních lékařů. V letech 1988 až 2004 pracoval jako lékař na chirurgickém oddělení Vítkovické nemocnice.

Aktivisté, některé organizace a média poukazují na případný střet zájmů ve zdravotnictví. Podniká v něm například Babišův svěřenský fond i firma Prymulovy dcery. Týdeník Euro.cz v sobotu napsal, že firma Medimun, kterou ovládá dcera Prymuly, získala letos v srpnu dotaci více než 650 000 Kč z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Peníze mají jít na nákup technologií k výrobě dezinfekce. Podle týdeníku byla firma dosud většinou ztrátová a vykazovala minimální činnost.

Video Babiš o konci Prymuly: Zemanovi předložil návrh na nového ministra zdravotnictví. - Jan Jedlička, Jakub Veinlich

zkratik ( 25. října 2020 23:10 )

ale luskouny z Tchaj-Wanu ZOO v Praze sehnal,to zase jo

marmat ( 25. října 2020 22:06 )

bullshit: Nelze opravdu vyloučit jednání v dalším z řady salonků....
Jsou tam naučeni jednat.....
Vyšehrad je běžně v noci naprosto klidný...

marmat ( 25. října 2020 22:03 )

pieero: Primátor ....dojem jako konspi­rátor­....­.HONU­....­..
sdružení ochotnických hrdinů a fabulátorů....
Zajímavé TICHO, kolem jeho nečinnosti i lži....
Podle něj dokument z Náplavky je nafocen špatnou/zkreslující optikou

marmat ( 25. října 2020 22:00 )

7vox7: Kouřové clony nad MEGA-tunely se rozptylují, aniž by se povedl puč....
Intriky, vliv a konspirace jsou fuč

marmat ( 25. října 2020 21:57 )

fugas77: Nepište za prachy jako čísi prost.tut......!!!
A ještě tak zoufale zmatený

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud