Čtvrtek 22. říjen 2020
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Oblačno 17°C

„Zvedejte neznámá čísla,“ apeluje hygiena na Pražany. Napoprvé se dovolali jen polovině lidí

Autor: ČTK - 
16. října 2020
16:30

Pražští hygienici kvůli trasování lidí s covidem-19 apelují, aby lidé věnovali větší pozornost příchozím hovorům z neznámých čísel. Ve středu se napoprvé dovolali jen asi polovině lidí, které potřebovali kontaktovat, uvedli na webu. Řada lidí totiž neznámá čísla vůbec nebere a ani nevolá zpátky, což může mít v případě trasování  fatální následky.

Podle dat na webu Chytré karantény pražská hygienická stanice vyřešila ve středu 968 pozitivních případů a 1038 rizikových kontaktů. Celkem 159 pracovníků telefonovalo více než 12 000 minut, průměrně s každým nakaženým deset minut a s jeho rizikovým kontaktem šest minut.

Telefon zvedla jen půlka lidí

Ze 797 volání hovor lidé napoprvé nepřijali ve 392 případech. „To už je skutečně vysoké procento. Věříme, že se jednalo o zcela výjimečný den, dosud se nic takového nestalo. V rámci navazujících volání se podařilo naprostou většinu případů zdárně vyřešit,“ uvedla ředitelka hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Podle dat Chytré karantény se nakonec dovolali 67,7 procenta lidí.

„Epidemiologická šetření sehrávají stěžejní úlohu při zjišťování rizikových kontaktů covid-19 pozitivních pacientů s cílem nastavení navazujících protiepidemických opatření. Jde o důležitou prevenci v oblasti eliminace stávající nepříznivé epidemiologické situace,“ dodala Jágrová.

Počet kontaktovaných narůstá

Za posledních 24 hodin pražská hygiena zvládla kontaktovat 68,3 procenta všech nově zjištěných pozitivních případů a 58,8 procenta nově zjištěných rizikových kontaktů. Podle dat se situace výrazně zlepšila, před týdnem bylo do 24 hodin kontaktováno jen 36 procent pozitivně testovaných.

aeraluna ( 16. října 2020 23:55 )

Slyšela tahle podivná instituce někdy o SMS? Jednoduchá zautomatizovatelná záležitost, kterou by i státní IT nýmandi měli zvládnout. Taková zpráva prostě počká, až se jí dotyčný bude mít možnost zabývat. Ne každý totiž třímá po celý den telefon v ruce, mnoho profesí a činností to prostě neumožňuje. Je také poměrně velké procento lidí, kteří hovory z neznámých čísel ze zásady neberou.

emakessner@seznam.cz ( 16. října 2020 22:26 )

K čemu nás to navádí? Neznámá čísla nezvedám, nevolám zpátky a nebudu to dělat ani nadále.

OlafKurefsen ( 16. října 2020 21:49 )

Ze skrytého čísla volají akorát z.Nrdi a xindlinstituce typu PČR nebo finančák.

montevideo ( 16. října 2020 20:20 )

Naprosto výstižné ! Souhlasím.

montevideo ( 16. října 2020 20:18 )

Asi jsi nepochopil, že jde o to, že volají i ti, kterým dotyčný své číslo nedal a kteří si ho museli logicky získat nějakým, obvykle nezákonným, způsobem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud