Pátek 30. říjen 2020
Svátek slaví Tadeáš, zítra Štěpánka
Oblačno, déšť 11°C

Roušky, respirátory i rukavice: Ochranných pomůcek je v pražských nemocnicích dost, zásobily se

Autor: ČTK - 
16. října 2020
14:32

Proti první vlně epidemie koronaviru na jaře nemají pražské nemocnice problémy s dodávkami pomůcek, zásoby mají na několik měsíců a nové dodávky nepředstavují problém, sdělili v pátek mluvčí nemocnic. Proti jaru nemocnice více využívají respirátory, některé také používají nanoroušky či masky.

„Podle pokynů ministerstva zdravotnictví máme zásoby ochranných pomůcek na dva měsíce a dezinfekci na tři měsíce. Dodávky jsou bez problémů,“ uvedla mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice Marie Heřmánková. Dodala, že typ pomůcek se nezměnil, ale místo roušek se začaly více používat respirátory.

Situace z jara se neopakuje

Podobně se vyjádřila mluvčí Nemocnice Na Františku Lucie Krausová. „Některé typy ochranných pomůcek samozřejmě průběžně dokupujeme a nestává se, že bychom je měli problém sehnat, spíše se v některých případech setkáváme s jejich vyšší cenou, v současné době zejména u ochranných rukavic,“ uvedla. Dodala, že personál rovněž s ohledem na zvyšující se počty pozitivně testovaných více používá respirátory.

S dodávkami pomůcek nemají problém ani nemocnice v Motole, na Bulovce, na Homolce, Vojenská ústřední nemocnice a Thomayerova nemocnice v Krči. Pouze mluvčí krčské nemocnice Petr Sulek uvedl, že se nemocnici snižuje zásoba vyšetřovacích rukavic.

Místo roušek respirátory

Někde začali zdravotníci využívat i další typy ochrany. „Častěji využíváme respirátory FFP2, nanoústenky a nanomasky,“ sdělila mluvčí Nemocnice Na Homolce Martina Dostálová. Nanomasky od české společnosti Workpress Aviation (WPA) testovali také v Motole, podle vyjádření přednosty interní kliniky Radana Keila s nimi měli zdravotníci dobré zkušenosti.

Podobné masky vyvíjel ve spolupráci s Akademií věd pražský magistrát a ministerstvo vnitra na ně podle dřívějších vyjádření ministra Jana Hamáčka (ČSSD) plánuje vypsat výběrové řízení. Jejich výhodou má být fakt, že podle výrobců chrání na úrovni respirátoru FFP3, podle WPA dokonce vyšší, a zároveň se dají používat vícekrát, jenom se mění filtr.

S ochrannými pomůckami byl velký problém na jaře při první vlně pandemie, kdy trh nebyl připraven na náhlý nárůst poptávky po rouškách a respirátorech. Chyběly často i v nemocnicích. Stát jejich dodávky koncem března zajistil letecky z Číny, zároveň nakupoval u různých dodavatelů a v některých případech čelil kritice za vysokou cenu. Lidé také roušky hromadně šili doma pro osobní využití i jako dary pro nemocnice a další instituce.

Covid_19 ( 16. října 2020 15:56 )

známá ve zdravotnickém zařízení vyfasovala čínské respirátory na asijské obličeje, mají sklad plný malých ochranných obleků, kusů je dost, ale velikosti často nesedí. Bohužel nákupčí nějak nezajistili přerostlým doktorům a sestrám správné ochranné pomůcky, plán sice splnili, ale má to jedno velké ale....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud