Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C

11 105 nakažených v ČR za den. Šéf statistiků: Nálož v populaci je velmi vysoká. Přibude obětí?

Aktualizováno -
17. října 2020
12:12
Autor: jt, ČTK, simao - 
17. října 2020
11:28

V Česku rapidně přibývá počet nakažených. V pátek padla meta 10 tisíc přírůstků za den - dohromady jich bylo 11 105. Celkem od začátku pandemie zemřelo 1283 lidí s covidem-19. Jenže počet zemřelých s covidem se jen za říjen může vyšplhat až na 1755! I tento scénář stojí v analýze ministerstva zdravotnictví, kterou zpracoval Ústav zdravotnických informací (ÚZIS). Ten vede Ladislav Dušek, který upozorňuje, že i když jsou nyní denní přírůstky nakažených vysoké, zásadnější je, kolik lidí je momentálně hospitalizovaných v nemocnicích.

„Výpovědní hodnota denního počtu pozitivních testů na covid-19 pro predikce je relativně nízká. Lépe se dá usuzovat z hospitalizací,“ řekl ČTK ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

Ve čtvrtek bylo v Česku pozitivně testováno 9718 lidí, což je vůbec nejvíce pozitivních nákaz odhalených za den. Testů bylo více než 34.600, asi 27,5 procenta z nich bylo pozitivních. Cílem je podle něj dostat se pod 10 procent. V pátek pak padla meta 10 tisíc nakažených za den. Ministerstvo zdravotnictví totiž hlásí 11 105 nových případů.

„Nálož v populaci je velmi vysoká. Významně vyšší, než zvládáme diagnostikovat,“ uvedl Dušek.

Při navýšení o dalších 10.000 testů je podle něj pravděpodobné, že by se proporcionálně zvýšil i počet nově pozitivních. Počty testů se přitom postupně zvyšují. Na začátku října byla maximální kapacita kolem 23.000 denně, minulý pátek překročila 27.500. A nyní již přes 30 tisíc.

„Ve chvíli, kdy se epidemie zbrzdí, budou mít testy velký význam. Uvidíme, jak v kterých regionech dochází k oploštění pozitivity záchytu, určitě to nebude plošně naráz,“ dodal Dušek. Podle něj pak bude, stejně jako ještě v srpnu, možné zpracovávat a podchycovat jednotlivá ohniska nákazy.

3120 lidí v nemocnicích

Nyní však budí obavy především vysoké denní přírůstky. „Výpovědní hodnota je pro predikce relativně nízká. Proto je dobře, že máme postavené modely, které říkají, co se odehrává, i z úplně jiného úhlu pohledu. Neříkají to špatně, protože to vidíme v přesnosti odhadu počtu hospitalizovaných,“ doplnil.

Aktuálně je v nemocnicích s covidem 3120 lidí a z nich 551 je ve vážném stavu. Odborníci uvádějí, že do nemocnic se dostanou asi tři až čtyři procenta nakažených, z nichž asi 20 procent bude ve vážném stavu.

„Nemůžeme čekat, že by hospitalizace do budoucna nějak klesaly, protože ta epidemiologie je neúprosná,“ podotkl Dušek v pátek na tiskovce.

„I při relativně optimistickém scénáři můžeme na koncí října očekávat, že na lůžku v tom daném dni bude ležet a nějakou hospitalizační péči konzumovat až 5000 pacientů, možná i více. S tím, že 40 procent z nich jsou hospitalizace relativně lehké,“ podotkl s tím, že je proto důležité predikovat i hospitalizace těžké, kde je nutná intenzivní péče.

Predikce ÚZIS ohledně počtu hospitalizovaných nakažených s covidem-19 do konce října zveřejněná na tiskové konferenci 16. 10. 2020 Predikce ÚZIS ohledně počtu hospitalizovaných nakažených s covidem-19 do konce října zveřejněná na tiskové konferenci 16. 10. 2020 | Reprofoto ČT

Prymula potvrdil cíl: 10 procent pozitivních z testů

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pátek na tiskové konferenci řekl, že hranice, na kterou se ČR potřebuje dostat, je pod desetiprocentní podíl pozitivních ze všech denních testů.

„To je taková hranice, že testujeme dostatečně. Vyšší procento znamená, že pokud bychom navyšovali počet testů, tak se dostaneme na vyšší hladiny, než v tuto chvíli pozitivních máme,“ řekl ministr.

Snížení kontaktů, o které se snaží aktuální plošné restrikce včetně zavřených restaurací a barů či fitness center, má zajistit menší počet neodhalených pozitivních lidí v populaci, od kterých se nákaza bude šířit dál. Pomoci má také plošné testování, které chce ministerstvo spustit do dvou týdnů.

Video  Prymula pro Blesk: O zákazu vycházení, stavění polních nemocnic i plánu na přesuny pacientů  - Jakub Kopřiva, Aleš Brunclík
Video se připravuje ...

Poroste počet obětí?

Rozruch přitom tento týden vzbudil i »utajovaný« materiál z dílny šéfa ÚZIS Duška, který měl sloužit právě jako podklad pro vyhlášení dalších restrikcí. V případě, že reprodukční číslo, tedy ukazatel, kolik dalších lidí může nakazit jeden infikovaný, zůstane na 1,5, průměrné počty zemřelých denně na konci října vyskákají až na 130 lidí. Mohlo by se tak stát, že na konci měsíce bychom podle predikce mohli mít až 1755 zemřelých.

Scénář, který vede ke zpomalení růstu čísla na 1,1, pak počítá s tím, že za tento měsíc může dojít k 966 zemřelým a denní nárůsty mrtvých pak budou kolem 45. Stát chce ale číslo srazit ještě více. „Pokud se průměrné číslo za týden sníží na hodnotu 0,8, budou přijatá opatření zmírněna,“ uvedl v pondělí premiér Andrej Babiš (ANO).

Co dalšího stojí v prezentaci ÚZIS:

• 75 % lidí má mírný nebo bezpříznakový průběh covidu-19

• 4 % lidí je nutno hospitalizovat

• 1 % lidí končí na JIP

• méně než 0,4 % lidí umírá

• 10 dní u většiny nemocných uplyne od diagnózy do hospitalizace

• 5 až 10 dní uplyne od hospitalizace do těžkého stavu a k převezení na JIP

• většinový mírný až bezpříznakový průběh nemoci u osob v mladém a středním věku napomáhá další eskalaci šíření

• jako účinné se jeví redukovat množství kontaktů v populaci až o polovinu

Riziko omezení péče

Podle analýzy z 10. října probíhá rozšířené a narůstající šíření covidu-19. Kvůli obrovskému zářijovému nárůstu, kdy přibylo víc jak 46 tisíc nově nakažených, může dojít k velkému tlaku na zdravotnický systém.

Opatření, která začala platit v pondělí a ve středu, tak mají postupování nemoci mezi lidmi zpomalit. Studie také uvádí, že úplné zastavení růstu je málo pravděpodobné a optimistické scénáře počítají s reprodukčním číslem 1,1.

Reálným rizikem je také omezení zdravotnické péče v Česku. Zpráva ÚZIS tak vyzývala k tomu, aby „vzhledem k očekávanému vývoji v druhé polovině října“ došlo k přípravě kapacit. „Dostupnost lůžek mohou významně ohrozit narůstající počty nakažených zdravotnických pracovníků,“ uváděl ve zprávě ÚZIS.

Ministr Prymula se proto tento týden sešel se šéfy fakultních nemocnic, které pokračují v omezování své péče. Vláda pak v pátek schválila i projekt polní nemocnice v Letňanech, která se o víkendu bude plánovat a od pondělí tam má armáda navážet materiál.

Světlo na konci tunelu? 7 až 10 dní!

Kdy se na číslech projeví stopka volnočasových aktivit, uzavření škol a restaurací? Podle analýzy až za cca 7 až 10 dnů! Do té doby analýza počítá, že nárůsty počtu nakažených budou růst až do výše mezi 6 tisíci až 12 tisíci případy za den. 11 105 jich přibylo již v pátek. O víkendu se čekají přírůstky nižší s ohledem na menší množství testovaných.

Dušek v pátek na tiskovce uvedl, že stávající situaci charakterizuje fakt, že „epidemie prostupuje naši populaci velice rychle, velice rychle se šíří nemoc a s tím také roste samozřejmě počet aktuálně pozitivních pacientů, kteří tu nemoc mohou potenciálně šířit dál, pokud nejsou včas izolováni“. „To je základní problém, který musíme řešit, protože ten rychlý průběh epidemie může v následujících dnech ještě zvýšit tlak na nemocniční systém“ podotkl.

Dušek: Nárůst nakažených seniorů je velký problém

„V tuto chvíli pozorujeme nárůst zásahu zranitelných skupin obyvatel, něco, co jsme na jaře neměli,“ varuje přitom Dušek. Roste počet nakažených seniorů a dalších zranitelnějších skupin obyvatel.

„V posledních dvou týdnech, zejména v tom posledním, pozorujeme opravdu velký nárůst pozitivně diagnostikovaných seniorních pacientů, pacientů v některých regionech z velkých sociálních a sociálně-zdravotnických zařízení, a to je samozřejmě záruka budoucího tlaku na nemocniční systém, proto také zazněly ty zprávy, že se musí navýšit lůžková kapacita, protože musíme počítat s tím, že by ten nárůst mohl být skokový,“ varuje Dušek.

Graf ÚZIS k aktuálnímu vývoji kolem koronavirové pandemie v Česku prezentovaný na tiskovce 16. 10. 2020 Graf ÚZIS k aktuálnímu vývoji kolem koronavirové pandemie v Česku prezentovaný na tiskovce 16. 10. 2020 | Reprofoto ČT

I když jsou pro predikce důležitější počty hospitalizovaných, ani současná čísla denních přírůstků, každý den publikovaná, přitom nejsou nevýznamná. „Problém je v objemu a počtu těch nakažených pacientů,“ přiznává Dušek. A zmínil na tiskovce problém reprodukčního čísla.

„Tím, že jsme v září skončili celkovým součtem 46 tisíc nově diagnostikovaných pacientů, tak i relativně malá hodnota R nad 1 už znamená skokově při opakované reprodukci toho viru potenciální riziko pro celý měsíc říjen, že i ten velký objem pozitivně testovaných obyvatel i při relativně malém reprodukčním čísle - třeba 1,1 nebo 1,2 - vedl k velmi významnému nárůstu. Proto také zaznívá i to, že zásadním cílem musí být snížit tu hodnotu R pod 1, aby se začal snižovat tlak na nemocniční systém. Ta stávající hodnota R není nijak optimistická. Je 1,4,“ uvedl Dušek.

Připomněl, že scénář pro první polovinu října, který počítal s reprodukčním číslem R 1,4, počítal s 86 715 tisíci nově diagnostikovaných nakažených a denním průměrem 5 781, realita byla taková, že bylo 78 251 nových případů a denní průměr 5 216. „Virus se chová podle toho, jak ty modely předpokládaly,“ poznamenal Dušek.

Jenže další šíření nemoci se však podle něj v řadě regionů vymyká kontrole, proto jsou i v koronavirovém semaforu v červené barvě. „Překračujeme 30 tisíc (testů) denně a zachytáváme stále větší a větší procento pozitivně diagnostikovaných. Indikuje nám to zvyšující se pravděpodobnost, že i v běžné populaci narazíte na člověka, který je covid+, a nemoc se šíří,“ podotkl Dušek.

Ve druhé polovině října se podle Duška „s vysokou pravděpodobností projeví efekt opatření a nějaký ten katastrofický scénář nenastane“. „Pokud by se tak ovšem nestalo, tak při tomto reprodukčním čísle (1,4) můžeme očekávat, že v druhé polovině října bude nově diagnostikováno více než 200, 250 tisíc občanů. A znovu zdůrazňuji, ta rizikovost toho čísla je hlavně v tom podílu seniorních skupin obyvatel,“ dodal Dušek.

Graf ÚZIS k aktuálnímu vývoji kolem koronavirové pandemie v Česku prezentovaný na tiskovce 16. 10. 2020 Graf ÚZIS k aktuálnímu vývoji kolem koronavirové pandemie v Česku prezentovaný na tiskovce 16. 10. 2020 | Reprofoto ČT

Daddy2 ( 18. října 2020 11:03 )

Zavrene skoly,­hospo­dy,ki­na,di­vadla­,rozes­tupy,­dezin­fekce,­rousky a denne tisice nove nakazenych,takze kdyz to zhrneme dohromady jsou vsechna narizeni a rousky uplne k hovnu....nazdar

gejzovic ( 18. října 2020 10:43 )

za toto prohlášeni šla těhotna žena v Australii do vězeni,už aby se to dělo u nas

gejzovic ( 18. října 2020 10:41 )

Tydle zmatky zavinila tvoje banda

nespokojeny ( 17. října 2020 22:16 )

Jak zjišťuji začínají se u nás množit největší dobytek na světě.

Covid_19 ( 17. října 2020 21:41 )

data, která sebral profesor Dušek jsou nepoužitelná, proto je nechtěl uveřejňovat, aby to neprasklo. Jiní odborníci to poznají hned, že data jsou nesmyslná, ale ve vládě nejsou odborníci, ale jen přikyvovači Babiše

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa