Chybné výsledky testu na covid: „Negativní“ žena mohla nakazit rodiče, „pozitivní“ muž zrušil dovolenou
Sotva člověk dostane potvrzení o tom, že je negativní na nemoc covid-19, pochopitelně jej přemůže radost a nadšení. Jenomže co když je za pár minut všechno jinak? Takové případy zažili žena a muž (48) z Prahy. Zatímco ženě laboratoř sdělila, že koronavirem nakažená není, muž se dozvěděl že je. Nedlouho poté se pak laboratoře musely omlouvat, že je „vše jinak“.
Nepříjemnou zkušenost má za sebou muž (48), který si přál zůstat v anonymitě. „Do karantény jsem šel proto, že jsem přišel do styku s kolegyní, která byla nakažená koronavirem,“ uvedl pro Blesk.cz. Zatímco první test mu vyšel negativně, výsledky toho druhého už mužovo sebevědomí nahlodaly. E-mail z laboratoře obsahoval nežádoucí sousloví – test na covid-19 je pozitivní.
„Mail mi přišel odpoledne. Akorát jsem byl v autě, vyřizoval jsem pracovní záležitostí a krátce předtím se i viděl s manželkou,“ líčí. „Úplně mě polil pot. Začal jsem rychle rušit domluvené záležitosti, musel jsem odřeknout návštěvu lékaře i dovolenou. Vše jsem tomu podřídil, abych se zachoval zodpovědně a mohl někam do ústraní.“
Jenže ouha. „Po dvou hodinách mi přišel další mail s omluvou, že tamten výsledek neplatí, a že jsem byl na koronavirus testován negativně,“ svěřil se. Mail s pozitivním výsledkem mu byl odeslán automaticky. „Člověk v tu chvíli neví, co si má myslet. Bylo mi na nic. S odstupem času si říkám, že jsem na jednu stranu rád, že šlo jen o koronavirus. Kvůli němu se svět nezboří, ale co kdyby mělo jít o testy na nějakou smrtelnou nemoc?“ zamýšlí se dotyčný, který o celé kauze hovoří jako o jedné velké nepříjemnosti. „Doufám, že to byl první a poslední případ, který se stal.“
První a poslední nebyl
Podobný zážitek, akorát s opačným průběhem, má také žena z Prahy. Ta poté, co se nechala laboratoří ujistit, že není pozitivní na covid-19, pozvala své rodiče k sobě domů. „Předminulé úterý ráno jsem šla na testy a ve středu mi přišel e-mail s smskou, kde jsem si přečetla, že jsem negativní. Samozřejmě jsem byla ráda, protože rodiče, kteří mají nad 70 let, se s námi už dlouho neviděli, tak přijeli k nám na zahrádku,“ řekla žena redakci TN.cz.
Byl to omyl
Obrat nastal po třech hodinách. Telefonát z laboratoře ženu upřímně vyděsil. „Volali nám, že se spletli a že mi posílají e-mail s novou zprávou, ve které už jsem byla pozitivní,“ říká žena. Rodiče, kteří kvůli svému věku patří do ohrožené skupiny, se nechali okamžitě testovat. Naštěstí ani oni, ani jiní členové z rodiny a okolí nejsou pozitivní.
Žena si došla na testy, když pocítila jasné příznaky nemoci covid-19 - totální ztráta čichu a kašel. Jak k nákaze přišla, neví. Pracuje z domova a kromě do obchodu nikam nechodí. „Mám děti ve škole a ve školce, tam na vyšším stupni nějaká nákaza proběhla, ale děti jsou bez příznaků,“ říká.
Ojedinělé případy
Oba dva případy se udály u dvou odlišných laboratoří. Žena přístup té »své« ocenila. „Chápu, že jsou tam asi velké fronty, hned jak zjistili chybu, tak volali zpátky, snažili se to napravit. Bohužel se stalo to, že jsem se viděla s rodiči, a to už nějaké ohrožení asi bylo,“ popsala.
„Laboratoře obecně usilují, v každém jednotlivém kroku od odběru vzorku po zpracování a vydání výsledků, o minimalizaci nebezpečí lidské chyby. Proto se snaží zejména omezovat manuální činnosti. A to od použití čárových kódů k jednoznačné identifikaci pacienta a zadaných vyšetření, přes automatizaci analytických procesů až ke konečnému vydávání výsledků. Jedná se tedy jen o ojedinělé případy. Výsledek je v takovém případě opraven a pacient informován i s omluvou,“ vyjádřila se pro TN.cz mluvčí EUC laboratoří Eva Hokrová. Mluvčí pražské hygieny Zbyněk Boublík pro Blesk.cz sdělil, že se k situaci nemůže vyjadřovat, poněvadž tyto situace jsou záležitostí laboratoří.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.