Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Trump a Melania mají koronavirus, prezidenta léčí remdesivirem. Co vzkázal lékař?

Aktualizováno -
3. října 2020
06:30
Autor: ČTK, simao - 
2. října 2020
07:34

Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania měli ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus. Šéf Bílého domu to oznámil na svém twitterovém účtu několik hodin poté, co přišla zpráva o nákaze u jeho poradkyně Hope Hicksové. Informaci o prezidentovi a první dámě záhy v prohlášení potvrdil Trumpův lékař Sean Conley, Jen o několik hodin později byl prezident převezen do nemocnice. Do vrtulníku došel sám a zamával při tom novinářům. Lékař Bílého domu oznámil, že Trump začal brát lék remdesivir, ale že nepotřebuje kyslíkovou podporu. Trump v sobotu ráno z nemocnice na twitteru napsal, že se cítí dobře.. Nákaza se Trumpa objevila měsíc před prezidentskými volbami v USA, ve kterých Trump obhajuje svůj mandát. Jeho soupeř Joe Biden s manželkou mají test na covid-19 negativní.

„Dnes večer (ve čtvrtek), jsme první dáma a já byli pozitivně testováni na covid-19. Okamžitě zahájíme karanténu a proces rekonvalescence. Společně se z toho dostaneme!“ uvedl Trump. Předtím na twitteru potvrdil informaci amerických médií, že pozitivní nález měla pracovnice Bílého domu Hicksová, která je považována za jednu z nejbližších prezidentových spolupracovnic.

Informace přišla nedlouho po debatě s jeho protikandidátem Joem Bidenem. Prezidentské volby se přitom v USA kvapem blíží. Dojít k nim má již 3. listopadu.

Lékař čeká, že Trump bude dál pracovat

Infekce se u Trumpa objevuje poté, co prezident dlouhodobě zlehčoval závažnost epidemie ve Spojených státech, píše deník The New York Times.

Conley bez dalších podrobností oznámil, že Trump i Melania byli po pozitivním testu na virus SARS-CoV-2 v dobrém stavu. Jak podotýká agentura AP, u šéfa Bílého domu je zvýšené riziko komplikací spojených s covidem-19, neboť je mu 74 let.

Návrat do nemocnice, kde si prezident nasadil roušku

Lékaři Trumpovi doporučili strávit „pár dní v nemocnici“ z preventivních důvodů. Podle agentury AP tam bude Trump mít prezidentské apartmá vybavené tak, aby mohl dál vykonávat prezidentský úřad.

Do vrtulníku, který Trumpa do vojenské nemocnice Waltera Reeda v Bethesdě nedaleko Washingtonu přepravil, došel z Bílého domu prezident sám, byl v obleku a měl černou roušku. Zamával přitom novinářům, aniž by se zastavil a něco jim řekl.

„Mám se dobře, myslím! Děkuji všem. S láskou!!,“ napsal dnes ráno SELČ na twitteru Trump. Už po převozu do nemocnice zveřejnil na twitteru video, natočené krátce předtím, na němž řekl, že je mu velmi dobře. „Chci všem poděkovat za obrovskou podporu,“ řekl Trump na videu. „Myslím, že je mi velmi dobře,“ dodal Trump.

Později Conley oznámil, že Trump nepotřebuje podpůrný kyslík, ale že po konzultaci se specialisty u něj zvolili léčbu remdesivirem a že už dostal první dávku tohoto léku. Remdesivir vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně na nemoc ebolu; podle letošních studií ale preparát pomáhá i při léčbě nemoci covid-19.

Ve stejné nemocnici se Trump 12. července poprvé na veřejnosti objevil v roušce, americký prezident pandemii předtím dlouhodobě zhlečoval a nošení roušky odmítal.

S nemocí z koronaviru už je v USA spojováno více než 207.000 úmrtí, infekce se v zemi s asi 330 miliony obyvatel potvrdila ve skoro 7,3 milionu případů. Obě americké bilance jsou v absolutním srovnání vyšší než statistiky z kterékoli jiné země, přičemž v USA každý den přibývají desetitisíce nákaz a stovky mrtvých.

Prezident Trump dlouhodobě situaci zlehčuje a rozporuje některá stanoviska zdravotnických činitelů, zatímco odráží kritiku, že je zodpovědný za vysokou bilanci obětí.

 

sekebo ( 3. října 2020 08:25 )

Převoz helikoptérou do nemocnice a podávání Remdesiviru, tak to musí být opravdu velmi lehký průběh nemoci. Teď už stačí, jen injekce desinfekce do žíly a bude zdravý, jako náš prezident

sekebo ( 3. října 2020 08:22 )

Návštěva psychiatra by nezaškodila, Vakerone

SCHWARZENBERG ( 2. října 2020 18:52 )

Na Havla nemá nikdo

jdi-se-bodnout ( 2. října 2020 15:36 )

V mé oblíbené knajpě znám dědulu, který po deseti panácích slivovice umí věštit ještě zajímavější pohromy. Kam se na něj hrabou nějaké konce světa!

SCHWARZENBERG ( 2. října 2020 15:26 )

To budou zse sluníčka štěstím onanovat

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa