Sobota 31. říjen 2020
Svátek slaví Štěpánka, zítra Felix
Oblačno, déšť 13°C

Do Vánoc karanténa, pak rozvolnění. Experti radí, jak si užít svátky s rodinou

Autor: ČTK - 
27. září 2020
10:38

Aby Francouzi mohli trávit Vánoce se svými širšími rodinami a nepřispět tím k nebezpečnému růstu nákazy koronavirem, měla by být v zemi vyhlášena uzávěra po celou adventní dobu. V článku otištěném v listu Le Monde to napsali dva z loňských laureátů Nobelovy ceny za ekonomii Esther Duflová a Abhijit Banerjee.

Uzávěra by se podle nich měla týkat období od 1. do 20. prosince, a pak by se mohli Francouzi bez problémů moci setkat v rodinném kruhu o svátcích konce roku.

V článku se uvádí, že rodinná setkání kolem společného stolu jsou zdrojem nákazy. Ukázalo se to v USA, kde křivky nakažených vzrostly po prodloužených víkendech při dni válečných obětí nebo Dni nezávislosti. „Když k tomu přidáme ochlazení, které znamená, že se lidé budou už od října sdružovat doma, vydáváme se rychlému podzimnímu růstu nových případů a katastrofickému zhoršení, tedy hospitalizacím a úmrtím starších lidí po Vánocích. Bude riziko, že se nakazí od svých dětí a vnuků,“ píše se v článku.

Premiér: Je třeba jednat už nyní

Podle autorů se dá ale této situaci vyhnout. „Je možné vyhlásit uzávěru na celém území na adventní dobu, řekněme od 1. do 20. prosince, a od rodin požadovat, aby se v té době držely doma. Ve vzdělávacím systému to bude mít malý dopad: dva poslední týdny před prázdninami se může učit na dálku. Bylo by také možné zkrátit o týden volno při svatodušních svátcích a naopak o vánočních týden přidat,“ navrhují autoři článku, kteří dostali Nobelovu cenu za přínos k tématu zmírnění chudoby ve světě. Banerjee je Američan, Duflová Francouzka.

Premiér Jean Castex tento týden řekl, že je třeba jednat už nyní, protože jinak Francii čeká stejná situace jako na jaře, tedy celková uzávěra. Ve Francii se od začátku epidemie nakazilo více než 552 000 lidí a zemřelo tam přes 31 600 nemocných. Denní nárůst činí v poslední době kolem 15 000 nově infikovaných. Země zpřísňuje omezení, ale rozhoduje podle lokální situace. V Marseille se mají od soboty na dva týdny zavřít bary a restaurace, ale místní s tím nesouhlasí a demonstrovali proti tomu.

Michal Michal ( 27. září 2020 15:57 )

Na Vánoce z vysoka .eru , nebudu podporovat bordel ...

ctown ( 27. září 2020 12:31 )

Co to je za blbost, možná, že byste mu měl poradit, on na takové chytrolíny čeká. Všichni chytrý a podle toho to tady vypadá. Uvědomte si, kolik je nás a počet nakažených a kolik je obyvatel v jiných rizikových zemích a kolik je tam nakažených.
Dokud to někdo z těch nejchytřejších nedostane, tak budou čpět síru, ale ne jak oni říkají rýmičku, ale takový koronavirus, že budou prosit o pomoc a pak možná změní názor. Hezký víkend Covide - 19.

Covid_19 ( 27. září 2020 11:51 )

v zahraničí prodloužené víkendy zvýšily počet nakažených, u nás "odborník" Prymula chtěl prodloužit 3 dny volna na 4, zase česká cesta, plukovník bude radit celému světu

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud