Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 25°C

Uzavření škol koronavirus nezastaví. Děti by „kašlaly“ na hygienu, upozorňuje analýza

Autor: ČTK - 
26. září 2020
14:30

Uzavření středních škol a druhého stupně základních škol by vedlo pouze k malému poklesu reprodukčního čísla přenosu koronaviru ve společnosti. Uvádí to analýza Centra pro modelování biologických a společenských procesů, na kterou na twitteru upozornil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Analýza také upozorňuje, že uzavření škol by zejména u adolescentů vedlo k tomu, že by se oslabilo dodržování ochranných opatření.

Reprodukční číslo uvádí, kolik lidí se nakazí koronavirem od jednoho nemocného. V současnosti se v Česku pohybuje kolem 1,3, uvedlo v pátek ministerstvo zdravotnictví. Podle analýzy by uzavření středních škol znamenalo snížení reprodukčního čísla o 1,4 až 2,3 procenta, tedy proti současnosti na 1,28. Pokud by se uzavřely střední školy i druhý stupeň základních škol, reprodukční číslo by proti současnosti kleslo na 1,25.

Pokud by se základní a střední školy uzavřely úplně, reprodukční číslo by podle analýzy kleslo zhruba na 1,17. Srovnatelný pokles by znamenalo i úplné uzavření restaurací a barů, konstatuje materiál.

Oslabí se dodržování hygienických opatření

Analýza ale také upozorňuje na to, že při uzavření škol by bylo obtížnější zajistit dodržování ochranných opatření, zejména mezi staršími žáky. „Vyučující a další personál škol může dohlížet na to, aby během vyučování, přestávek, ale třeba i stravování všichni zúčastnění dodržovali hygienická opatření. V případě, že by především žáci druhých stupňů základních škol a středních do škol nechodili, by ale tato možnost regulovat jejich interakce zmizela,“ uvádí dokument.

Podle něj se už na jaře ukázalo, že zejména adolescenti nejrychleji přestali dodržovat ochranná opatření, jako časté mytí rukou nebo vyhýbání se větším skupinám lidí. „Pokud tedy uzavření škol nebude doprovázeno dalšími opatřeními ve smyslu zákazů vzájemných návštěv a podobně, nelze vyloučit, že v jeho důsledku interakce žáků paradoxně zintenzivní,“ uvádí analýza. Intenzita vzájemných kontaktů je přitom podle ní důležitým faktorem při šíření koronaviru.

Ve školách v celé republice platí už týden povinnost nosit roušky i při výuce ve třídách, a to pro druhé stupně základních škol, střední a vysoké školy. Předtím byly roušky povinné jen ve společných prostorech škol, tedy hlavně na chodbách a toaletách. Povinnost mít zakrytý nos a ústa se nevztahuje třeba na hodiny tělocviku, zpěv nebo hru na dechové nástroje.

PetBuk ( 28. září 2020 16:03 )

Zavírat školy toť cesta do pekel,omezte hospo­dy,os­lavy,­bary,­slav­nosti ale děcka do školy musí!­!!!!!!­!!!!!v­ýuka na doma je k niče­mu!!!!­!!!!!!­!!!!!!

Maximilian ( 27. září 2020 14:30 )

Stejně se před školou a po škole schází,tomu nikdo nezabrani

Maximilian ( 27. září 2020 14:29 )

Problém je,že každý rodič není takový,děti nemají každé několik roušek na den,čistá je roušky jen hodinu,má některé dítě 6az 8 roušek na den,nema

frantacizek ( 26. září 2020 19:09 )

budeme mít rychleji kolektivní imunitu než vyrobí ve světě vakcínu..

frantacizek ( 26. září 2020 19:08 )

to je pravda, učte v malých skupinách, to je řešení, včetně asistentů pedagoga. Jinak ten virus už musí projít populací, v téhle fázi ho nezastaví ani ten Kapitán Nemo. Posilte personál nemocnic mediky, odebírejte plazmu vyléčeným pro akutní případy a musíme se modlit, že lůžka budou stačit..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa