Středa 28. říjen 2020
Oblačno 11°C

Zavřené podniky, zákaz modliteb: Někdejší premiant v boji s koronavirem zpřísnil omezení pohybu

Autor: ČTK - 
25. září 2020
17:53

V Izraeli v pátek hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů kvůli stoupajícímu počtu případů nákazy covidem-19. Kritici ale premiéra Benjamina Netanjahua obviňují, že zpřísněním protikoronavirových opatření se pokouší potlačit protesty proti způsobu, jakým jeho vláda postupuje při řešení nynější zdravotní a ekonomické krize, uvedla agentura Reuters.

Netanjahuova vláda se rozhodla ve čtvrtek zpřísnit třítýdenní uzávěru, která byla vyhlášena 18. září. Nová opatření v podstatě nutí Izraelce zůstávat převážně doma; uzavřena je většina podniků a ruší se hromadné modlitby v době nadcházejících významných židovských svátků.

Nová opatření také měla omezit protesty obyvatel na maximální vzdálenost jednoho kilometru od jejich bydliště. Tím by v zásadě zakázala demonstrovat před Netanjahuovou rezidencí.

Parlament se ale na tomto kroku neshodl před pátečním zpřísněním uzávěry, což znamená, že víkendové protesty proti přístupu vlády k ekonomickým problémům země a pandemii, a proti Netanjahuovi kvůli jeho obviněním z korupce, mohou pokračovat. Premiér jakákoli pochybení odmítá.

Izrael zavedl první karanténní opatření proti šíření covidu-19 koncem března a uvolnil je v květnu, kdy se nárůst počtu nových případů nákazy zmírnil. V posledních týdnech ale počet nakažených opět vzrostl a denně převyšuje 7 000. Izrael má kolem 8,3 milionu obyvatel.

Video Izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron - Martin Valeš, Jan Jedlička

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud