Premiér Netanjahu se v Izraeli dohodl s rivalem. Parlament schválil vládu národní jednoty

Autor: ČTK - 
17. května 2020
18:40

Izraelský parlament schválil novou vládu národní jednoty, kterou poslancům představil premiér Benjamin Netanjahu. Ten vládu sestavil po dohodě s politickým rivalem Bennym Gancem, který se do jejího čela postaví po 18 měsících příští rok v říjnu. Pro kabinet, v němž zasedne celkem 36 ministrů, hlasovalo 73 poslanců, tedy o 12 více, než je požadovaná většina. Vláda pak složila přísahu, a ukončila tak 18 měsíců trvající politickou krizi v zemi.

Kabinet začne pracovat přesně týden předtím, než Netanjahu 24. května stane před soudem kvůli obvinění z korupce, informují zahraniční agentury.

„Veřejnost chtěla jednotu, a tu také dostala,“ řekl Netanjahu poslancům, z nichž proti nové vládě hlasovalo 46. Vláda národní jednoty měla původně slib složit už ve čtvrtek, Netanjahu ale oznámil odklad kvůli tomu, že se mu nepodařilo včas dokončit obsazení všech ministerských postů.

Komplikace při sestavení vlády

Sestavení vlády bylo komplikované mimo jiné i proto, že také v čele některých resortů se budou politici v polovině volebního období střídat. Ganc, který vede centristickou formaci Modrá a bílá, bude zpočátku zastávat post ministra obrany.

Dohoda podle Netanjahua zabránila konání dalších voleb poté, co troje předchozí volby od loňského dubna skončily patem.

Čínského velvyslance (†58) v Izraeli našli doma mrtvého, zemřel v posteli

Svému izraelskému protějšku gratuloval i Zeman

Gratulační dopis izraelskému prezidentovi Reuvenu Rivlinovu zaslal český prezident Miloš Zeman. Izraelskému protějšku v něm poblahopřál k úspěšnému sestavení vlády národní jednoty, která, „jak věřím, bude pracovat pro blaho Státu Izrael“, napsal Zeman. „Jsem velice rád, že Izrael i nadále pokračuje v obraně demokratických hodnot, na nichž je založen, a současně posiluje svou regionální pozici,“ dodal.

Netanjahu v parlamentu zmínil možnou anexi židovských osad na palestinském Západním břehu Jordánu, což je bod, který je obsažen i v koaliční dohodě. „Nastal čas“ anektovat části okupovaného Západního břehu Jordánu, prohlásil Netanjahu. „Taková je pravda: tato území jsou tam, kde se židovský národ zrodil a vyvíjel. Je načase uplatnit izraelské zákony a napsat novou slavnou kapitolu v dějinách sionismu,“ citovala Netanjahua agentura AFP.

„Anexe nás nevzdálí míru, přiblíží nás k němu,“ řekl Netanjahu. Podle něj všichni vědí, že statisíce obyvatel Judeje a Samaří zůstanou navždy tam, kde jsou, ať už bude dosaženo jakékoliv mírové dohody. Termínem Judea a Samaří označují izraelské autority Západní břeh Jordánu.

Schlafenberg ( 18. května 2020 14:49 )

Žid žida vždycky podrží

zdenek43 ( 17. května 2020 20:14 )

no hlavne v CESKU - Andrej Babiš si připsal neslavný rekord. A TOOOO SE DOHADOVALI s o u d r u z i ....... soudruzi-StBaci ANO2011 + soudruzi-pratele z CSSD a soudruzi-komuniste z KSCM ...... Babišovi klapne, měl by důvěru získat od 108 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. ....

Zatím 230 dnů: 2018
Volby se konaly 20. a 21. října 2017, předseda hnutí ANO Andrej Babiš byl jmenován premiérem 6. prosince, jeho menšinová jednobarevná vláda pak 13. prosince 2017. Poslanci kabinetu nevyslovili důvěru 16. ledna 2018. Prezident Miloš Zeman jmenoval Babiše znovu premiérem 6. června, termín jmenování vlády ještě není známý.


++ Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konané ve dnech 20.10. – 21.10.2017 ,,,, 27.cervna 2018 - 8 m ě s í c ů po volbách 2017 se Česko dočkalo vlády s šancí získat důvěru Sněmovny. Ráno ji jmenoval prezident Miloš Zeman. Jde o vládu menšinovou, s ministry za ANO a ČSSD, a znovu ji povede Andrej Babiš. Důvěru jí má zajistit podpora KSČM, která bude mít vliv na vládu poprvé po 29 letech od pádu minulého režimu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud