„Navzdory všemu jsme vyhráli,“ raduje se Netanjahu. Většinu nemá, hlásí „čas usmíření“

Autor: ČTK - 
3. března 2020
05:52

Skupina pravicových stran včetně Likudu premiéra Benjamina Netanjahua vyhrála pondělní parlamentní volby, nezískala ale zřejmě většinu v parlamentu. Vyplývá to z aktualizovaných odhadů volebních výsledků, které zveřejnila izraelská média. Pravicový blok kolem Netanjahua podle nich obsadí nanejvýš 59 ze 120 křesel v parlamentu. K sestavení fungující vlády je třeba většina 61 mandátů. Netanjahu v prvním povolebním vystoupení přesto hovořil o velkém vítězství a slíbil, že se pokusí sestavit vládu.

„Navzdory všemu jsme vyhráli,“ řekl 70letý Netanjahu a vítězství své strany Likud označil za „veliké“ a za „nejdůležitější“ ve svém životě. „Mluvil jsem s lídry všech pravicových uskupení. Uděláme vše, co bude v našich silách, abychom sestavili širokou národní vládu, která bude dobrá pro Izrael,“ dodal premiér.

Třetí volby za rok

Podle Netanjahua je načase skončit s „nekonečnou předvolební kampaní“. „Je čas na usmíření,“ dodal.

Pondělní izraelské volby byly již třetí za necelý rok. Ani po zářijovém, ani po dubnovém hlasování se lídrům stran nepodařilo sestavit vládu s podporou parlamentní většiny.

Původní odhady zveřejněné po uzavření volebních místností připisovaly pravicovému bloku 60 křesel, aktuální odhady hovoří jen o 59. Netanjahuův Likud podle nich volby vyhrál a dosáhne na 36 až 37 mandátů. Jeho spojenci, ultraortodoxní strany Šas a Jednotný judaismus tóry by podle nových odhadů měly získat devět a sedm křesel v parlamentu, aliance Pravice šest.

Rival Ganc vyjádřil zklamání

Hlavní rival pravicového bloku, strana Modrá a bílá Bennyho Gance, by měla podle aktualizovaných odhadů obsadit 32 až 34 křesel. Koalice levicově orientovaných stran Gešer-Merec a Strana práce, které by připadaly v úvahu jako partneři Modré a bílé, mají podle odhadů sedm křesel. Koalice arabských stran podle odhadu získá 14 až 15 křesel.

Ganc v prvním povolebním vystoupení v Tel Avivu vyjádřil zklamání, vyzval ale, aby lidé vyčkali na konečné výsledky. „Nevzdáme se svých zásad a své cesty,“ řekl s tím, že se nebojí nastoupit „dlouhou cestu“. Uplynulou volební kampaň šedesátiletý Ganc označil za „nejšpinavější v dějinách Izraele“. Výsledek pondělních voleb by podle něj mohl být v důsledku stejný jako v dubnu, kdy se Netanjahuovi nepodařilo sestavit vládu.

Oficiální výsledek voleb se očekává až za několik dní. Jaké bude zhruba rozložení sil v parlamentu, by ale mohlo být známo už dnes. Podle volební komise činila účast v pondělních volbách 71 procent. List Haarec uvedl, že je to nejvíce od roku 2015.

Prezident Reuven Rivlin po konzultaci s předsedy politických stran pověří některého z nich sestavením vlády a ten bude mít na výběr ministrů šest týdnů.

Video Babiš bez Moniky v Izraeli: Moje paní chtěla letět, ale manželky vyškrtli. I z bezpečnostních důvodů. - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud