Pondělí 22. dubna 2024
Svátek slaví Evženie, zítra Vojtěch
Oblačno 6°C

Babiš připustil nouzový stav v Česku. Řekl, kdo o něm rozhodne a kdy padne verdikt

Aktualizováno -
18. září 2020
15:53
Autor: ČTK - 
18. září 2020
15:00

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu vyhlášen nouzový stav. Bylo by to v případě, kdy by ministerstvo zdravotnictví potřebovalo vyhlásit některé opatření, které nemá v kompetenci podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Návrh by musel přijít od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), řekl v pátek novinářům Babiš.

Nouzový stav letos v Česku platil kvůli epidemii nemoci covid-19 od 12. března do 17. května. „Je to otázka na ministra zdravotnictví, který musí zdůvodnit, zda opatření, která navrhuje, jsou v souladu se zákony. Aby se nestalo, že nějaké opatření, které udělá, bude s nimi v rozporu,“ uvedl Babiš.

Premiér dodal, že Vojtěch by měl s příslušným návrhem případně přijít na pondělní jednání vlády. „V pondělí se to dozvíme od ministra. Pokud navrhne některé opatření, které by přesáhlo jeho kompetence v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví, tak se to (nouzový stav) vyloučit nedá,“ připustil Babiš.

Premiér současně uvedl, že nemá signály o tom, že by v souvislosti s výrazným nárůstem infikovaných byl nějaký problém s organizací krajských a senátních voleb, které se mají odehrát za dva týdny.

Připomněl, že organizaci voleb má na starosti ministerstvo vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). „Nemám žádný signál od pana Hamáčka, že by se uvažovalo o změnách,“ uvedl. Dodal, že část lidí, kteří zasedají ve volebních komisích, má strach, to ale řeší příslušné obce a města. Kvůli předpokladu, že v době hlasování bude část voličů v karanténě, přijala Sněmovna o prázdninách speciální zákon, který umožní hlasovat z auta či ve speciálních volebních okrscích.

Vláda řešila opatření ve formě předpisů už v květnu

Pražský městský soud v dubnu zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb a maloobchod. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona. Kabinet pak preferoval krizová opatření, která schvaloval jako celek, v květnu však musel zbývající opatření převést pod režim předpisu o ochraně veřejného zdraví, protože by s koncem nouzového stavu pozbyla platnosti.

Vláda se kvůli tomu v květnu rozhodla rozšířit pravomoci ministerstva zdravotnictví zvláštním zákonem, u kterého plánovala účinnost do konce letošního roku. Novela měla dát resortu výslovně pravomoc regulovat například obchod, služby i provozovny výroby, koupaliště a jakékoli veřejné i soukromé akce, a to celostátně. Předloha se nicméně ve Sněmovně dosud nachází teprve před úvodním kolem projednávání.

dietr ( 19. září 2020 05:21 )

prý ten čobol zrušil ošetřovné, je to pravda?

Maximilian ( 19. září 2020 04:26 )

To už nelze ani číst,a­libis­mus,př­enáše­ní odpovědnosti na druhé,naprostý nezájem o občany,bez lidskosti,hlavně volby,moc,prachy.v krizi už nelze pravou tvář zakrývat.

fico ( 18. září 2020 19:01 )

Sem už nemá cenu lézt, samej blbec.

moro ( 18. září 2020 18:38 )

Magoři zavřou vysoké školy kde studuji dospělí a střední a základní školy nechajiotevrene co tím chtějí zachránit. Obyčejný mozek sedláka jim chybí.. Čím mladší tím hůř se dokáží děti chránit. Bože, čeho jsme se dozili Kocourkov v realitě ale moc smutné! Podívejte se k sousedům když jste tak hloupý!!!!!

Covid_19 ( 18. září 2020 17:19 )

a za vše mohou odborníci, protože ho nezavřeli do blázince

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa