Úterý 20. říjen 2020
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Oblačno 13°C

5 roušek do schránek důchodců: „Uráží mě to,“ říká Eva a daruje je. Jiní je posílají zpět

Autor: Nikola Forejtová - 
18. září 2020
05:30

Roušky a respirátory, které v těchto dnech putují do schránek českým seniorům, části obyvatel nevoní. Padají stížnosti na nehygienické obaly, na stav roušek, ale také na samotný akt. Roušky někteří posílají zpět premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Podle Evy Hejlové, viceprezidentky People Management Forum, se v ČR nastavuje negativní povědomí o starších lidech a vnitřně ji urazilo i označení babička a senior. „Znám ženu, které je 70 a také ji to urazilo,“ míní. Darované roušky, ale i jednorázový příspěvek vede podle ní i expertů ke stigmatizaci stáří.

Jde o projev mezigenerační solidarity, nebo nešťastné gesto? Vláda se rozhodla pro finanční i materiální pomoc starším obyvatelům ČR. Hojně propíranými gesty jsou nyní jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun pro důchodce a zasílání pěti roušek a jednoho respirátoru lidem starším 60 let. 

„Odpad a urážka!“ bouří se lidé a posílají roušky Babišovi

Zasílání roušek do schránek se však nesetkalo u části lidí s vřelým přijetím. Kritizována bývá mj. forma distribuce. Česká pošta totiž ochranné pomůcky zaslala v běžných papírových obálkách a při balení je musela vyjmout z původního obalu, čímž se podle zákona a lékařů roušky znehodnotily. 

„Mamce dorazily roušky. V papírové obálce. Takže nezpůsobilé k použití dle zákona. Logicky, myslíte, že takhle může vašemu chirurgovi být doručena rouška k operaci? Jedna je s urvanou gumičkou. A nějaký respirátor. Zda splňuje normy, asi někdo brzo otestuje. Odpadky pro důchodce,“ bouří se uživatel Petr na twitteru a není sám.

Jiní zmiňují i rozmáčené obaly, a dokonce se spojili dohromady a roušky zasílají do Průhonic na adresu bydliště premiéra Andreje Babiše (ANO), jiní pak údajně na Úřad vlády. 

Eva Hejlová, viceprezidentka People Management Forum, vládní kroky kritizuje. Roušky s respirátorem obdržela poštou již i ona. „Dostala jsem pět roušek a respirátor a přemýšlím, komu to daruji, protože si nemyslím, že jsem babička, která potřebuje dostat roušku. Diskriminují nás tím, jak o nás mluví,“ zmínila během diskuze u Kulatého stolu na půdě Akademie věd, kde se řešily aktuální problémy spojené se seniory, a především pak jejich zapojení do pracovního trhu.

Eva Hejlová: Vnitřně mě to uráží

„Můžu vám říct, že když ministryně prohlašuje, že je to pro naše babičky a dědečky, tak mě to vnitřně uráží. Ano, jsem babička, ale nemusí se o mně mluvit jenom jako o babičce. Politici o nás takto mluví, obecně tak o nás mluví v novinách i v organizacích. Nastavují představu divných a chatrných lidí,“ doplnila pro Blesk Zprávy s tím, že je zapotřebí v ČR pozměnit mindset. „Pak to vypadá, že za vše můžeme,“ míní Eva. 

Svůj názor neskrývá ani Ivo (60), který se na facebooku pochlubil i dopisem, který premiérovi zaslal. Podobně jako Eva mluví i o tom, že se o sebe dokáže postarat sám. „Mému zdraví daleko více škodí stres při pohledu na nekompetentnost, s jakou vykonáváte svůj úřad, nekulturnost Vašeho vystupování, bezohlednost, s jakou manipulujete generace decimované Vaším komunismem a potápíte tento stát. ANO, JE ZLE,“ napsal. 

Kritici označují zasílání roušek za předvolební tah. Za další politický tah pak považují i jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun, který by měl na účet lidem pobírající starobní nebo invalidní důchod přistát v prosinci.

„5000 korun k důchodům, které jsme právě odklepli na vládě, není žádná předvolební hurá akce, ale obyčejná mezigenerační solidarita. Všichni jednou zestárneme,“ tvrdila však na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která se v úterý zaradovala, že novinka prošla 1. čtením ve Sněmovně.

Expertka: Místo 5000 korun se soustřeďme na reformu

„To nejtěžší je zadlužit stát při přechodu na důchodovou reformu a potom se to vyrovná. Myslím si, že do ní by měl stát investovat, nikoliv do jednorázového příspěvku,“ míní členka Komise pro spravedlivé důchody Hana Stelzerová, která je zároveň ředitelkou České ženské lobby. „Přednášelo se o tom i před 20 lety. Je důležité k řešení přistupovat systémově a ne jednorázově,“ dodává. 

Příspěvek by mohlo dostat 2,89 milionu lidí. Stát by na něj vydal z letošního rozpočtu celkem zhruba 14,5 miliardy korun. Ve sněmovním systému jsou už některé pozměňovací návrhy KDU-ČSL. Důchodcům s nadprůměrnou penzí by lidovci poslali jednorázově 3000 korun, a naopak 7000 korun těm, kteří vedle starobního nebo invalidního důchodu pobírají pozůstalostní penzi. K příspěvku chtějí také přidat 500 korun za každé vychované dítě.

Video Jak správně manipulovat s rouškou? - Andrea Ulagová,

panda82 ( 18. září 2020 17:52 )

Zřejmě ji urazí i těch 5 tisíc, měla by je taky darovat , potřebných se najde dost

siki_ ( 18. září 2020 17:50 )

e.lesanova ( 18. září 2020 16:02 )

"Uražení", kterým je asi těžko vyhovět s čímkoli, nejspíše voliči ODS, TOP09 atp. či chvilkaři...pitomců není nikdy dost, co?? Pokud vám roušky vadí či příspěvek "uráží" není nic jednoduššího než vše věnovat těm, kteří vše využijí...a že jich není málo..trapnost blbců nebo dno Hloupá gesta si nechte na jindy

Ocicko ( 18. září 2020 15:06 )

A navíc, když Vás to uráží, tak věnujte peníze i roušky bezdomovcům. Vy mladiství senioři, že se nestydíte, jenom z úst toto vyslovit. Je mi z Vás za maminku a babičku zle. FUJ.

Ocicko ( 18. září 2020 14:59 )

To je zase od pohledu inteligentní žena na té fotografii, které se nelíbí roušky v obálce. Tak si je paní vyperte, to snad umíte. Já naopak děkuji panu Babišovi za dárek pro mojí maminku a babičku. Je to hezké gesto. A že se peníze mohly využít jinak, to částka za výlet "Pepy Vyskoč" také paní "anna1234". Je to lidi až odporné, co dovedete vykouzlit za bláboly, nic Vám není dobré, kdyby vláda udělala cokoli, je to špatně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud