Úterý 13. duben 2021
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Co Němci udělali jinak než Češi? Diskotéky nechali zavřené, nenošení roušek pokutovali

Autor: ČTK - 
9. září 2020
20:45

Zatímco Česká republika, která se nyní potýká s prudkým nárůstem počtu infikovaných koronavirem, během léta přísná karanténní opatření výrazně uvolnila, Německo řadu omezení ponechalo. A v rušení těch stávajících postupovalo jen pozvolně. Až do konce roku jsou stále zapovězeny veškeré velké akce, což se dotklo i bavorského pivního svátku Oktoberfestu.

Velké slovo, jak proti pandemii nemoci covid-19 postupovat, mají jednotlivé německé spolkové země, zatímco spolková vláda se snaží vystupovat jako koordinátor. Není proto výjimečné, že jednotlivá opatření se v různých částech Německa liší. To, jak rozsáhlé jsou pravomoci spolkových zemí, dokládá přístup k pokutování těch, kteří nedodržují povinnost nosit v prostředcích hromadné dopravy či v obchodech roušky.

Výše pokut je sice v jednotlivých spolkových zemích různá, s výjimkou Saska-Anhaltska se ale německé regiony se spolkovou vládou dohodly, že minimální pokuta bude činit 50 eur (1300 korun). Na stanovení celoněmecké minimální pokuty naléhalo především Severní Porýní-Vestfálsko, které se s problémem odmítání roušek potýkalo.

Z 16 spolkových zemí tak s minimální pokutou souhlasilo 15 z nich. Sasko-Anhaltsko to odmítlo, ačkoli i tam je povinné si v MHD a obchodech zakrývat ústa a nos, peněžní trest ale stanoven vůbec nebyl. Místní vláda místo pokut sází na odpovědnost každého člověka.

V Berlíně jsou pokuty nejvyšší

I když s výjimkou Saska-Anhaltska je pokuta za nenošení roušek v Německu stanovena na nejméně 50 eur, s takovou částku mohou počítat provinilci jen v sedmi spolkových zemích, a to ještě ne pokaždé. Například v Berlíně, který trestá nejpřísněji, se může částka vyšplhat z 50 až na 500 eur (13 000 korun). Zmíněné Severní Porýní-Vestfálsko kvůli odmítavému přístupu některých lidí pokutu zvýšilo na 150 eur (3 980 korun).

Od září pokuty za nenošení roušek zavedlo i Sasko sousedící s Českem. Přístup k rouškám zde byl mezi obyvateli na rozdíl od Berlína velmi volný a vidět člověka například v drážďanské tramvaji bez zakrytého nosu a úst nebylo nijak výjimečné. Nyní za takovou jízdu hrozí 60 eur (1 600 korun). Bavorsko, další český soused, požaduje 150 eur.

Roušky zůstávají nasazeny

Roušky i během léta v Německu zůstaly středobodem preventivních opatření. Vyžadovány byly a stále jsou v restauracích při příchodu a odchodu ke stolu, v divadlech a kinech při pohybu mimo místa k sezení, ale také při návštěvách škol, úřadů i během činnosti volnočasových klubů.

Němci se jezdili bavit do Prahy

Oproti jiným zemím Německo doposud neumožnilo provozovatelům diskoték otevřít. Tento přístup zdůvodňuje tím, že by nebylo možné dodržovat minimální odstup 1,5 metru a že spojení alkoholu s hlasitou hudbou a překřikováním se je ideálním místem pro šíření koronaviru. Naopak v Česku diskotéky v létě otevřely, což německé úřady i německý tisk zaznamenaly s údivem.

Naopak mladí Němci příležitosti bezstarostně se pobavit v letní Praze využili. Před nezodpovědným chováním v českých klubech Němce varovala například saská vláda. Tématu německých večírků v Praze se věnoval také deník Bild, který napsal, že v Česku panovalo zdání, že koronavirus je minulostí. Německá média rovněž zaujalo ohnisko nákazy v podobě pražského klubu Techtle Mechtle, s nímž je spojováno na 250 infikovaných.

Video Tisková konference o cestování do Francie a Chorvatska - Blesk TV

Covid_19 ( 9. září 2020 21:03 )

Němci od jara pomalu zaváděli opatření, která byla rozumná, my jsme na jaře nařídili roušky do lesa i do vlastního auta, vše jsme bez rozmyslu zavřeli, potom premiér vyhlásil vítězství nad koronavirem a dnes jsme tam kde jsme , porážíme Němce v promořování a to jsme proti nim malá zemička

Zobrazit celou diskusi
Další videa