Sobota 19. září 2020
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Jasno 18°C

Davy turistů se vrací, provoz kolabuje. Britové nařídili karanténu i pro lidi z Francie

Autor: ČTK, tsv - 
14. srpna 2020
11:39

Británie zavede povinnost 14denní karantény pro všechny cestující z Francie, Nizozemska, Malty, Monaka a některých zámořských území Británie a Nizozemska. Podle agentury Reuters to dnes oznámil britský ministr dopravy Grant Shapps s tím, že opatření vstoupí v platnost v sobotu ráno kvůli nepříznivému vývoji pandemie covidu-19 v dotčených zemích. Kancelář premiéra Borise Johnsona zároveň uvedla, že po dvoutýdenní pauze bude moci pokračovat otevírání ekonomiky v Anglii.

„Pokud přijedete do Spojeného království v sobotu po 4:00 (5:00 SELČ) z těchto destinací, budete se muset uchýlit do izolace na 14 dní,“ řekl Shapps, podle nějž bude omezení platit také pro britské zámořské území Turks a Caicos a nizozemský ostrov Aruba. Zároveň však vyzval cestovatele, aby neukončovali svoje dovolené předčasně a nevraceli se narychlo do Británie.

Půl milionu Britů se snaží urychleně dostat zpět domů, sedadla vlaků Eurotunelu jsou však téměř všechna zabraná. Plnou palubu mají i trajekty vyjíždějící z měst Calais a Dunkirk. Zájem o lety z letiště Charles de Gaulle do britského Heathrow vzrostl na čtyřnásobek. Britské aerolinky se podle televize Sky News rozhodly zvýšit kapacitu svých dnešních letů z Paříže či Amsterodamu.

Šéf Eurotunelu varuje, že ne všichni se stihnou domů vrátit včas před počátkem povinné izolace. Na zájemce o přepravu apeluje, aby nechodili k terminálům bez předem zamluveného místa ve vlaku. Podle The Guardian se kvůli hromadným návratům Britů na ostrovy začaly tvořit kolony.

V médiích se objevila řada kritických názorů, podle nichž měla vláda dát vědět lidem o něco dříve. Řada Britů, kteří se v krátkém čase nestihnou vrátit domů, nebude moci kvůli karanténě dva týdny po dovolené nastoupit do práce.

„Zatím stále neodpověděli na zásadní otázky o tom, jak podpoří rodiny, kterým znenadání řekli, že budou muset do karantény... Jak podpoří lidi, kteří se nemohou vrátit do práce,“ kritizovala dnes na stanici BBC vládu místopředsedkyně opozičních labouristů Angela Raynerová.

Cestujete pryč? Znáte rizika, brání se ministr

Ministr dopravy Shapps rozhodnutí vlády hájil s tím, že Londýn neměl s ohledem na ochranu zdraví Britů žádnou jinou volbu. Výzvy k tomu, aby vláda vracející se dovolenkáře za karanténu nějak odškodnila, odmítl.

„Lidé, kteří letos vycestují pryč, vědí o značných rizicích, a proto musí být ve střehu,“ řekl Shapps BBC.

Pro dovolenkáře ze Spojeného království je Francie druhou nejvyhledávanější zemí za nejoblíbenějším Španělskem, které už britské úřady ze seznamu bezpečných zemí vyškrtly dříve.

Například v roce 2017 přijelo do Francie téměř 13 milionů Britů. Do Spojeného království obvykle přijíždí za rok asi 3,5 milionu Francouzů, což je druhý největší počet po návštěvnících ze Spojených států.

Padají akcie

Akcie cestovních a hotelových společností - agentur, cestovních kanceláří, leteckých přepravců a hotelů - po vyhlášení karantény pro cesující z Francie radikálně klesly. Krok britské vlády postihl společnosti jako IAG, která vlastní British Airways, aerolinku easyJet i firmu Rolls-Royce, která vyrábí motory letadel. Strádá i letecká společnost Ryanair a jedna z největších cestovních kanceláří TUI AG.

Podle podnikatelů z Markets.com díky tomuto kroku znatelně spadne spotřebitelská důvěra.

Británie na jaře zavedla koronavirová omezení o něco později než většina dalších evropských zemí a patřila k nejzasaženějším státům na kontinentu. Podle Univerzity Johnse Hopkinse, která stav pandemie celosvětově sleduje, zaregistrovala dosud asi 315 500 pozitivních nálezů na SARS-CoV-2. Téměř 46 800 lidí tam v souvislosti s covidem-19 zemřelo. Kvůli opětovnému nárůstu počtu případů na konci července země odložila plánované uvolnění některých restrikcí na polovinu srpna.

Kancelář premiéra Johnsona dnes uvedla, že denní přírůstky nově nakažených se v posledních dnech ustálily, což vládě umožňuje pokračovat v Anglii v předem vytyčeném plánu uvolňování omezení. Johnson se však podle vyjádření chystá zpřísnit pokuty pro lidi, kteří opakovaně porušují nařízení o povinném nošení ochranné roušky na obličeji.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud