Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Školní rok začne klasicky 1. září, oznámil Plaga. „Koronaopatření“ se budou řídit semaforem

Aktualizováno -
28. července 2020
17:19
Autor: ČTK - 
28. července 2020
15:56

Nový školní rok začne pro všechny žáky 1. září ve školách. Při běžné výuce se budou ale dodržovat přísnější hygienická pravidla. Případná opatření proti koronaviru se budou řídit takzvaným semaforem pro oblasti s různým rizikem nákazy. Novinářům to po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) řekl šéf resortu školství Robert Plaga (ANO).

Podle Plagy do škol nastoupí všichni žáci a žačky. „Není v plánu ani v žádném ze scénářů, že by se dělily třídy, a 1. září se do škol vracejí všichni žáci ve standardních třídách,“ řekl Plaga.

Dál budou platit doporučení dodržovat přísnější hygienická pravidla podobně jako na jaře. Ve školách by se tak podle ministra mělo například dbát na zvýšenou dezinfekci rukou nebo častější větrání. Manuály s doporučeními k fungování škol budou podle ministra k dispozici v týdnu od 17. srpna, aby se školy mohly na začátek školního roku připravit. Doporučení by se měla týkat i škol v přírodě, fungování družin či kroužků.

Nošení roušek se bude řídit podle rozhodnutí hygieniků v jednotlivých krajích nebo v celé ČR. „Pokud v průběhu podzimu nastane povinnost nosit roušky v celé české společnosti, tak samozřejmě české školy nebudou výjimkou,“ uvedl. Jinak by se podle něj tato povinnost měla shodovat s doporučenými opatřeními v takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví, který bude označovat riziko nákazy v jednotlivých okresech. „To znamená, že pokud máme čtyři režimy semaforu, tak se dají předpokládat čtyři různé režimy opatření ve školách,“ řekl Plaga.

V případě, že by se ve škole vyskytla nákaza, měla by podle ministra o jejím případném uzavření rozhodovat krajská hygienická stanice podle konkrétní situace. Hygienická opatření či upravený režim jídelen ale podle něj budou směrovat k tomu, aby nebylo nutné kvůli tomu zavírat celé školy, ale spíše jen jednotlivé třídy, řekl.

Ministerstvo připravilo návrh zákona, který řeší možnost distanční výuky pro případ zesílení epidemie. Vláda ho zatím neschválila. Návrh počítá s rychlým legislativním přijetím. Ministr doufá, že ho Sněmovna projedná na podzim. Rozpočet ministerstva se v souvislosti s potřebou dovybavit školy na výuku na dálku letos zvýšil o 300 milionů korun. Do konce srpna chce dát Plaga na vládu návrh, jak by se peníze měly mezi školy rozdělit. „Proplaceno to dostanou nejpozději v druhé polovině měsíce října,“ řekl.

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla do druhého pololetí uplynulého školního roku. Od 11. března byly školy plošně zavřené, otvírat se začaly postupně a částečně až po dvou měsících. Do konce školního roku byla docházka dobrovolná a děti se mohly učit i z domova. Do základních škol chodilo v minulém školním roce zhruba 953 000 dětí a do středních škol 424 000.

vrsrvrsr ( 28. července 2020 21:06 )

jak je možné, že ten Plaga se tam ještě zuby nehty drží???

Ewwa ( 28. července 2020 21:03 )

No vy jste ale v ů l Ze všech stran!

.tg.bb ( 28. července 2020 19:35 )

Klasicky začne škola 1. září a 2. září zase skončí

viho ( 28. července 2020 19:26 )

Jak už si lidé u této vlády zvykli, za měsíc bude všechno úplně jinak. Do září se ten virus rozšíří tak, že tu školní docházku stejně budou muset zase zrušit. Je potřeba udělat skutečnou reformu školství, ale na to tahle retro socíkovská vláda nemá. Její hlavní starostí je centralizace státu ve prospěch byznysových zájmů Babiše, ale snaží se to pomocí PR maskovat tak, aby to vypadalo, že to je v zájmu lidí ("našich lidí", jak říká Babiš). Ale miliardy mizí v dotacích pro Agrofert a spřátelené podniky, a tak zkrátka na školní laptop pro každého nejsou peníze a lidem tlačí do hlavy školní docházku jak za Marie Terezie, přestože to může skončit zdravotní katastrofou.

sekebo ( 28. července 2020 19:24 )

Já bych byl opatrnější s těmi výroky

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud