Středa 30. září 2020
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 14°C

Města čeká bez turistů kolaps, Česko má tratit až 220 miliard. Papež radí zrušit zóny

Autor: Nikola Forejtová - 
22. července 2020
21:30

Koronavirus způsobil nemalé ztráty a rány si lížou i velká města. Ta se potýkají s odlivem zahraničních turistů, kterých do Česka přijíždělo přes 10 milionů ročně. Z toho přes 60 procent jich mířilo do Prahy. Výpadek turistů může pak podle nového sdružení Centrum žije připravit zemi až o 220 miliard korun. Sdružení tak plánuje razantní změnu a chce z měst, nyní pak především z Prahy, udělat kulturní a historické centrum. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže by se ale měly podnikat praktické kroky už nyní. Podle něj se nabízí i levnější parkování.

Český Krumlov, Cheb, Karlovy Vary a především pak Praha. Města, která nyní znatelně pociťují ubýtek zahraničních turistů. Negativní dopad na ekonomiku pak může být grandiózní, jak upozorňují experti. „Pokud se nezavedou vhodná opatření, odhaduje se celkový negativní dopad do ekonomiky země na 170 až 220 miliard korun,“ podotýká nové sdružení podnikatelů Centrum žije. 

Nejhůře je pak na tom Praha, kde se odhaduje propad tržeb o 30 až 50 procent.

„Kvůli absenci turistů zde hrozí ekonomický kolaps mnoha firem. Pokud zde přijde o práci 60 % lidí pracujících v hotelnictví a 40 % v obchodech a službách souvisejících s turisty – což je za stávající situace skutečně reálný odhad – tak stát přijde do roku 2024 až o 16 miliard korun a k tomu v příštích dvanácti měsících o přibližně 2,5 miliardy jen kvůli nižším odvodům zaměstnanců a vyplácení podpor v nezaměstnanosti,“ říká předseda spolku a ředitel hotelu Alcron Michal Chour.

Spolek se pak zaměří v prvopočátku právě na Prahu. Důvodem je podle ekonoma Davida Mazáčka z Institutu strategického investování také to, že se případná opatření dají následně i aplikovat do jiných měst. „Karlovy Vary, Cheb, Český Krumlov – všichni řeší podobný problém. My se zaměřujeme na Prahu, protože tady žijeme,“ podotkl pro Blesk Zprávy.

Hejma: Nechceme být městem levného piva

Města tak potřebují do svého středu natahat turisty. Sdružení prozatím přesné kroky nepředstavilo. Základní vizí je ale „zkulturnit“ a „vyčistit“ města tak, aby byla braná jako kulturní a historická centra, nikoliv jako místo, kde se dá sehnat levné pivo, jak podotkl starosta Prahy 1 Petr Hejma. 

„Musíme zkultivovat prostředí, ve kterém žijeme. Budeme pracovat na světelném, vizuálním i zvukovém smogu. To všechno vnímáme a chceme to eliminovat. Už to řešíme i s Odborem památkové péče. To už jsou ale detaily,“ prozradil Blesk Zprávám Hejma na dotaz, jaké konkrétní kroky nový spolek „Centrum žije“ plánuje podniknout. Jasno by o nich mělo být v horizontu 3-4 týdnů. 

Hejmovi je trnem v oku především cestování do Prahy kvůli alkoholu. Tento trend chce snížit na minimum. Podle něj je vhodným řešením centrum předělat pro náročnější klientelu. Tedy zajistit dostatek luxusních hotelů i restaurací pro turistická „zlatá vejce“. 

Plných 95 % turistů v centru Prahy jsou cizinci. Počet hostů v tomto regionu je pak o 80 % menší.

Papež: Města nemají vůli, měla by usnadnit parkování

Blesk Zprávy se tak ptaly, zdali není namístě nějaké okamžité řešení. Nabízí se kupříkladu zpřístupnění měst pro tuzemské turisty. „Lidé by rádi vyrazili do měst. Je spousta Čechů, kteří třeba nikdy nepřespali v Praze, ale určitě by to udělali rádi. Praha má své večerní kouzlo,“ zmiňuje pro Blesk Zprávy Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. 

„Cestovní trh jako celek táhne tuzemsko. To již dohnalo propad z jara, celkově tak v meziročním srovnání vykazuje růst 6 %,“ komentuje cestování také portál Skrz.cz. Podobně mluví i portál Slevomat, kde hlásí největší zájem o české hory, lázeňský trojúhelník a právě i o Prahu.

Nárůst tuzemské klientely vnímá i Hejma. Podotýká ale, že tuzemští turisté nevyužívají Prahu jako město pro dovolenou, ale spíše jako výletní město, kam přijedou se svačinou a nezdrží se přes noc. „Nepřespí tu a nedojdou si na večeři. Nevyužijí struktury služeb pro zahraniční turisty,“ uvedl pro Blesk Zprávy starosta. 

Podle Papeže je ale namístě podnikat praktické kroky, které by vedly ke zvýšenému zájmu tuzemských i zahraničních turistů. Jedním z těchto kroků může být podle Papeže i levnější parkování. „Parkovací zóny ve městech by mohly být o víkendech bezplatné, bez problémů a odtahovky. To by přilákalo turisty. Je spousta hotelů, které nemají parkovací místa. Měli by v tomto lidem vyjít vstříc. V sobotu a v neděli jsou modré zóny poloprázdné, přitom by tam mohli parkovat turisté ze Slovenska či Polska,“ konstatoval.

Koronavirové prázdniny v Česku. Turisté vyrazili na hrad Hasištejn na Chomutovsku (4. 7. 2020).Koronavirové prázdniny v Česku. Turisté vyrazili na hrad Hasištejn na Chomutovsku (4. 7. 2020). | Blesk:Helena Lacinová

Papež rovněž míní, že by cestovní kanceláře dokázaly připravit pro turisty vhodné podhoubí - tedy služby i s ubytováním. Překáží jim v tom ale kolikrát samotná města i hotely. 

„Hoteliéři nás vymazali ze svých partnerských vztahů. Získávají si klienty napřímo (…). Narážíme zde na problém rozdílného DPH. Oni platí 10 procent, my platíme 21 procent. Nemáme tak šanci prodávat a nabízet hotely v Praze, protože jsme o 11 procent dražší,“ pokračuje Papež, který je nyní skeptický v tom, že by se městům povedlo nabídnout lepší podmínky pro turisty.

 

Jaronovaku ( 23. července 2020 09:19 )

Co vím, tak Č.Krumlov se chtěl turistů zbavit, že jich tam je moc. Teď to mají a zase špatně.

tomik007 ( 23. července 2020 05:26 )

...a jeste vám zaplatí

tomik007 ( 23. července 2020 00:48 )

NECHCI BYT MESTEM LEVNEHO PIVA

aeraluna ( 22. července 2020 22:23 )

Na pražské radnici právě vymýšlejí jak se nakapsovat na vyšších cenách parkovného a jízdného a vy si myslíte, že by dali parkování pro přespolňáky o víkendech zadarmo? Odkudpak jste spadli? Pražánci chtějí love, love...rozumíme?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud