Návrat roušek na Jihlavsku: Povinné jsou u lékaře, v obchodech i na kulturních akcích

Autor: ČTK - 
13. července 2020
16:35

Povinnost nosit znovu roušky v některých veřejných zařízeních a ve službách nařídil v pondělí jihlavský krizový štáb v reakci na víkendový výskyt nových případů koronaviru v okrese Jihlava. Sdělil to mluvčí magistrátu Radovan Daněk. Opatření začne v jihlavském okrese platit od úterních 15:00 do odvolání.

„Dnes se sešel krizový štáb a domluvili jsme se na tom. Bude to nařízení krajské hygienické stanice,“ řekla primátorka Jihlavy Karolína Koubová (Fórum Jihlava). Jihlavsko se tak do jisté míry vrátí k opatření z nouzového stavu. Roušky nebudou povinné jen při běžném pobytu venku. „Roušky budeme chtít i na venkovní kulturní akce,“ řekla primátorka. S rušením kulturních akcí ale město nepočítá.

Roušky budou povinné v MHD nebo například u kadeřníka, kosmetičky, na pedikúře, uvedl Daněk. Povinné budou také ve velkých obchodech a nákupních centrech na Jihlavsku, ve všech zdravotnických zařízeních, včetně ambulantních, a v sociálních službách, včetně odlehčovací a domácí péče.

Lidé budou muset mít roušky nejen při vnitřních, ale i venkovních kulturních akcích. Povinnost nosit roušky nastane podle krizového štábu i všude tam, kde je běžný kontakt na vzdálenost 1,5 metru a nižší.

„O víkendu v okrese Jihlava přibyly čtyři nové případy covidu-19. V samotné Jihlavě je zatím deset nemocných,“ uvedl Daněk. Hygienici podle něj předpokládají, že případů bude přibývat.

Na Jihlavsku se znovu testuje naplno

Podle ředitelky protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Aleny Dvořákové souvisí rozšíření nákazy v Jihlavě s případy ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. První tam potvrdili hygienici na začátku července. Zatím onemocnělo 28 lidí. Poslední případy přibyly v neděli. Dnešní výsledky testů byly negativní. „Závěry se z toho ale zatím dělat nedají, víc budeme vědět na konci týdne, kdy budou vyšetřeny všechny kontakty pozitivních, co jsou v karanténě a mají po čtrnácti dnech povinné vyšetření,“ řekla Dvořáková.

V Nemocnici Jihlava, kde platí od pátku zákaz návštěv, dnes obnovili provoz odběrového stanu na testování na koronavirus. Zrušili ho 23. června, kdy se testování přesunulo do ambulance. Dnes medici v odběrovém stanu odbavili 85 lidí, řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Odběrové místo bude mimořádně v provozu i v úterý a pak standardně ve středu a v sobotu.

Vzorky na Vysočině odebírají i nemocnice v Třebíči, Havlíčkově Brodě a Novém Městě na Moravě. Jejich kapacita je podle vyjádření kraje Vysočina dostačující. Ochranných pomůcek mají nemocnice a zdravotní záchranná služba zásobu na tři až čtyři měsíce.

V jihlavské nemocnici je hospitalizována jedna pacientka s covidem-19, kvůli její přítomnosti musel být testován i personál nemocnice. Všechny testy byly negativní, řekla ČTK Dvořáková.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud