Roušky budou povinné, nakázal v Bílém domě Trump. Sám si ji nenasadil. „Jsem daleko,“ tvrdí

Autor: Darina Jíchová - 
12. května 2020
11:19

Pro všechny zaměstnance Bílého domu od počátku tohoto týdne platí povinné nošení roušky, k opatření se přistoupilo poté, co se u dvou pracovníků prokázal koronavirus způsobující nemoc covid-19. Ve Východním křídle, kde sídlí kancelář první dámy Melanie Trumpové, ale toto nařízení platí už od počátku dubna. Zavedení nošení roušek si vyžádal prezident Donald Trump, sám si ji ale na pondělní tiskové konferenci odmítl nasadit. „Jsem dost daleko od všech ostatních,“ bránil se. Zprávu přinesla stanice BBC.

„Denně do Bílého domu zavítají stovky lidí. Takže si myslím, že jsme z hlediska zabránění šíření nákazy udělali skvělou práci,“ prohlásil Trump. Koronavirem se nakazila tisková mluvčí viceprezidenta Mikea Penceho Katie Millerová, pozitivní test vyšel i prezidentovu komorníkovi. Tři členové poradního štábu se následně odebrali do izolace.

Trump zlehčil šíření viru v Bílém domě

Odborníci varují, že situace v Bílém domě není pod kontrolou, Trump ale nákazu zlehčuje. „Jedná se v podstatě jen o jednoho člověka, který se nakazil,“ reagoval ledabyle. Nicméně on i lidé, kteří s ním denně přijdou do kontaktu, jsou pravidelně testováni na koronavirus. Otázka testování se probírala i na tiskovce.

Trump se zavázal, že vláda uvolní několik miliard korun na rozsáhlejší testování. Nechal se rovněž slyšet, že každý Američan má možnost se nechat testovat. To je podle odborníků v současné situaci velmi sporné tvrzení.

USA málo testují

Podle posledních údajů Spojené státy denně provedou 284 až 300 tisíc testů na koronavirus, podle epidemiologů je ale nutné provádět až 900 tisíc testů, pokud chce vláda zemi co nejdříve otevřít a vrátit se do normálního chodu.

Zatímco v Západním křídle si na roušky teprve zvykají, v tom Východním je zaměstnanci pod taktovkou první dámy nosí déle než měsíc, potvrdila tisková mluvčí Trumpové Staphanie Grishamová. Vysvětlila rovněž, že pokud si někdo roušku z nějakého důvodu zapomene, musí se před setkáním s Trumpovou nechat testovat.

První dáma prý dbá a sama dodržuje i další doporučení Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), Trumpová například vyzývá k sociálnímu distancování. „Pečlivě dodržuje pokyny CDC jako nošení roušek nebo udržování odstupu, zavedla je jako povinné pro celé Východní křídlo,“ sdělila Grishamová reportérům stanice CNN.

Prezident USA Donald Trump s manželkou Melanií. Během piety k 75. výročí konce druhé světové války, první pár potrápil vítr.Prezident USA Donald Trump s manželkou Melanií. Během piety k 75. výročí konce druhé světové války, první pár potrápil vítr. | Reuters

První dáma ztenčila svůj tým

Při oslavách 75. výročí konce 2. světové války se ale první pár na veřejnosti objevil bez roušek, Grishamová vysvětlila, že Trumpová požádala organizátory události, aby zajistili dodržování bezpečné vzdálenosti, proto mohla první dáma s prezidentem dorazit bez roušek.

Grishamová také doplnila, že ve Východním křídle zůstává jen nezbytně nutný počet pracovníků, ostatní pracují z domova. Tým Trumpové se tak ztenčil na 12 lidí. „Všichni jsme ale v pravidelném kontaktu, děláme videokonference. Pokud musíme do Bílého domu, u vchodu nám změří teplotu a udělají rychlotest,“ pospala tisková mluvčí, která patří k zaměstnancům Trumpové pracujícím z domova.

Koronavirus v USA

Přestože se situace v USA zlepšuje a řada států rozvolňuje některé restrikce, země zůstává epicentrem pandemie s více než 1,3 milionu potvrzených případů. Koronavirus si zde vyžádal již přes 80 tisíc obětí. Denně stoupá i počet uzdravených, lékařům se podařilo vyléčit téměř 233 tisíc pacientů.

spania ( 12. května 2020 12:40 )

Donald Trump je pro mně rozum­ný,in­teli­gentní člověk,který v životě něco dokázal a jako prezident USA má moji plnou podporu.Co se mi ale nelíbí,je přístup Američanů k různým pravidlům a nařízením a to,že dlouhý čas odmítali nosit roušky.V tomto by měl pan prezident jít příkladem a tu roušku si prostě nasadit.Na kráse mu to neubere.Musíme tak chodit všichni,ať se nám to líbí nebo ne.Je to důležité,jde o zdraví.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud