Babiš to schytal za výrok o epidemiolozích a řekl den zvratu. Havlíček přiznal neshody

Autor: Jakub Veinlich - 
7. července 2020
05:01

Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítá, že by byl podlý a zbabělý alibista, kterým ho nazval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Babiš schytává kritiku nejen od Kalouska za protichůdné výroky o tom, kdo nesl skutečnou odpovědnost za protikoronavirová opatření v Česku. Premiér pro Blesk Zprávy vysvětloval, jak výroky z července a března myslel, vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) zase přidal pohled na to, jak probíhalo „vypínání“ země. A přiznal, že ne vždy byli ministři s hygieniky ve shodě.

„Andrej Babiš není jenom zloděj a tunelář naší budoucnosti. Je to také podlý a zbabělý alibista, který nikdy nepřizná vlastní odpovědnost a chybu a bude všechno svádět na jiné. Těžko říct, která z těch vlastností je odpudivější...,“ pustil se po nedělním hlášení Čau lidi do premiéra Babiše předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kalouskovi vadí zejména výrok, ve kterém premiér prakticky svaluje veškerou odpovědnost za covidová opatření na hygieniky. „Všechna rozhodnutí ohledně viru dělali epidemiologové, dělali hygienici. Nedělala to vláda. Vláda to schvalovala. Pokud teď někdo říká, že jsme měli zasahovat v OKD, tak pokud někdo měl, tak to byli hygienici,“ tvrdí Babiš dnes. Počty nakažených na Karvinsku se poslední době razantně zvýšily, a to především kvůli šíření nákazy v dolech OKD a mezi příbuznými horníků.

Jenže 23. března mluvil Babiš v projevu k národu jinak. Veškerou odpovědnost si bral na své triko. „Já jako premiér země samozřejmě osobně zodpovídám za všechna krizová opatření a beru na sebe plnou politickou odpovědnost,“ garantoval na začátku stavu nouze Babiš zakrytý rouškou, které si lidé sami šili, aby se chránili ostatní před možnou nákazou. A které jim vláda původně slibovala.

Babiš: Odpovědnost jsem měl za celoplošná opatření

Premiér Babiš podle svých slov rozděluje opatření po dobu hlavní vlny, kdy platil po celém Česku stav nouze, a opatření, která se zavádí v době, kdy se stav v podstatě rozvolnil a život v zemi se vrací k normálu. „Od 8. 6. jsme nikdy na vládě neřešili koronavir,“ tvrdí premiér, podle kterého od zlomového dne přebrali hlavní odpovědnost za současný stav hygienici. 

„My jsme jako vláda dělali celoplošná opatření. Jako vláda jsme rozhodli o uzavření škol obchodů, restaurací a další. Za to jsem bral plnou odpovědnost a hlavně jsem bral plnou odpovědnost za to, že nemají být tisíce mrtvých,“ ohradil se proti výtkám na svou adresu Babiš pro Blesk Zprávy.

„Jenom bouře ve sklenici vody“

Dnes už hygienici podle jeho slov rozhodují o ohniscích a opatřeních na Karvinsku i v Kutné Hoře sami. Stejně jako tomu prý bylo i v případě Uničova nebo Litovle, kde o celé situaci rozhodovala krajská hygienička. „A udělala to správně a já se to dozvěděl z novin. Stejně tak jako dnes rozhodli o novém ohnisku ve Větrném Jeníkově na Vysočině,“ vysvětluje rozdíl mezi oběma výroky Babiš. 

Například situace v OKD je podle Babiše pod kontrolou. „Trasuje se, defacto téměř nikdo nekončí v nemocnicích, nikdo neumírá, takže je to zas jenom bouře ve sklenici vody,“ dodal.

„Ve chvíli, kdy tady rozhodovala na návrh epidemiologů vláda, tak jsem za to bral odpovědnost, ale znovu opakuji, že teď už víc než měsíc na vládě vůbec koronavir neřešíme,“ stojí si za svým premiér. Jediná řeč o koronaviru podle něj přichází tehdy, kdy s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem řeší, jak fungují různé aplikace, chytrá karanténa a další. 

Babišovi vadí v posledních dnech především kritika řešení nákazy v Moravskoslezském kraji. Například podle hejtmana Ivo Vondráka z Babišova hnutí ANO došlo na Karvinsku k velkému selhání, doly se měly zavírat už prý před měsícem. Na konkrétní viníky ale ukazovat moc nechce, i když situace se podle jeho slov spíše horší, než lepší. 

Stejně jako premiér odmítá odpovědnost za současnou situaci na Karvinsku a v jednotlivých regionech také ministr zdravotnictví. „Lokální opatření v rámci regionu má ze zákona v gesci příslušná krajská hygienická stanice (KHS). Já jako ministr nemohu vydat opatření ve vztahu k jednotlivému kraji. Nemohl jsem ani rozhodnout o uzavřeném OKD mým opatřením, to může jen KHS,“ reagoval pro Blesk Zprávy ministr Vojtěch. 

Havlíček přiznal spor o obchodní centra

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) byl v době největšího náporu různých koronavirových opatření a téměř nepřetržitého zasedání vlády hlavní hlas na hygienicích. Vláda jen schvalovala jejich návrhy. „Respektovali jsme po celou dobu jejich názor,“ řekl pro Blesk Havlíček. 

Epidemiologové a hygienici byli podle Havlíčka součástí expertního týmu, který navrhoval postupné „vypínání“ a následné znovunastartování země. „Už na samém začátku jsme se rozhodli, že budeme respektovat jejich názory a nešli jsme proti nim, myslím, že se to vyplatilo,“ míní jeden z nejvlivnějších ministrů Babišovy vlády. Podle Havlíčka právě hygienici mohou za dobré koronavirové výsledky v Česku. 

Jeden velký rozpor kvůli rozvolňování tu ale přeci jen byl. Část ministrů se totiž s epidemiology nemohla shodnout na otevírání velkých obchodních center. Zatímco odborníci chtěli ještě několik týdnů počkat, někteří ministři včetně Havlíčka je chtěli otevřít co nejdřív. 

„Tým, ve kterém byl napříkad i pan (Rastislav) Maďar navrhoval otevření o 14 dní později. A my jako vláda, tedy hlavně já i pan premiér, jsme naléhali na to, aby to bylo o 14 dřív,“ popsal Havlíček. „V jiných případech platilo, že co oni navrhli, my jsme schválili a politicky nepřebíjeli,“ doplnil šéf průmyslu a obchodu a zároveň ministr dopravy. 

Blesk Zprávám vicepremiér také popsal, jak to bylo s oteviráním psích salonů. A to, proč mohli chodit po ulicích ostříhaní psi dřív, než jejich paničky a paníčci. 

„Já jsem tehdy jen říkal, nevěřili byste, kolik lidí mi kvůli tomu volá. Ale to neznamená, že bychom to otevírali jen na základě toho, že lidé si o to volali,“ směje se dnes s odstupem ministr. I toto rozvolnění prý konzultovali ministři s epidemiology a hygieniky. 

Video Mluvčí o „promořené“ Karviné: Uzavření se nebojí a zkritizoval Maďara za mýty o hornících - Blesk TV

Různým ministrům měli volat i lidé z různých odvětví ekonomiky, ve kterých se provozovny také postupně otevíraly. „Mně spíš tedy jen překvapilo, kolik lidí neostříhané psy a zavřené psí salóny takto prožívalo. Ale že bychom podle toho rozhodovali, to ne,“ dodal ministr Havlíček pro Blesk Zprávy. 

V Česku zůstává v těchto dnech na 132 lidí v souvislosti s nákazou covid-19 v nemocnicích. Od úterý budou moct Češi opět volně cestovat do Slovinska. Česká republika už nebude na seznamu nebezpečných zemí, bude opět pro občany České republiky platit bez většího omezení vjezd do Slovinska. Na žlutém seznamu ale zůstane Moravskoslezský kraj. Omezení na hranicích proto budou pro Čechy přijíždějící z tohoto regionu. 

Video Vojtěch, Šmucler, Roháčová i Zima v debatě o koronaviru: Co nás čeká na podzim? - Blesk TV

 

mesalina ( 7. července 2020 18:54 )

ale nejodpudivější jsi kalousku ty

peyotI ( 7. července 2020 17:11 )

To si pleteš pojmy s dojmy. "Demožumpa" nešílí, demožumpa z vás má akorát pr.dell. Jedinej kdo bude mít důvod šílet jste vy, kobliháři, až se to tady díky téhle vládě všechno podělá. My, kteří s tím počítáme jsme se podle toho zařídili, abychom nestrádali.

peyotI ( 7. července 2020 17:09 )

Pokud nebudou dotace z EU, chcípneš hlady. Jenže to by ty dotace musely plynout potřebným, ne do koncernu jako je Agrofert, který produkuje nepoživatelné nepotraviny a zpracovává řepku na "ekologická" paliva, které ničí motory.

peyotI ( 7. července 2020 17:05 )

Nejsem. Dávej hafo argumenty a fakta a netahej sem Kalouska. Jinak seš za blbku.

peyotI ( 7. července 2020 17:03 )

Jenže on má pravdu ty huso. Jenže jak má někdo pravdu, máš pro něj místo odpovědi jen nadávky, protože nemáš čím argumentovat. Seš nejen pitomá, ale i směšná.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud