Vysadí z vlaků do Chorvatska půlku Čechů? RegioJet se brání obavám z přísných Slovinců

Autor: sova - 
29. června 2020
20:05

Ministerstvo zahraničí upozorňuje na problémovou praktiku dopravní společnosti RegioJet. Vlakové spoje do Chorvatska, které míří přes Slovinsko, prodává zcela vyprodané. Ze stránek ministerstva ale vyplývá, že právě ve Slovinsku je na jeho území povinný rozestup mezi pasažéry minimálně 1,5 metru. Serveru iRozhlas.cz mluvčí společnosti uvedl, že spoje mají z nařízení výjimku. Ministerstvo má ale opačný názor. Podaří se všem Čechům přejet slovinské hranice, nebo ne? To se ukáže od 1. července.

Jeden z cestujících, který se spojil s redakcí, píše, že mu takový rozpor mezi nařízením a praxí přišel podivný.

„Volal jsem do RegioJetu, jak to tedy budou řešit a řekli mi, že o takovém opatření nemají informace a normálně budou jezdit plní a nebudou to nijak řešit,“ uvedl pasažér Tomáš Šmejkal pro Blesk Zprávy.

„Tak jsem to ještě ověřoval na české ambasádě v Lublani a tam mi znovu potvrdili, že toto opatření platí pro veškerou hromadnou dopravu, včetně mezinárodních vlaků,“ dodal. A celá záležitost ho tak uvedla do nejistoty.

Pustí nás přes hranice?

Já teď vůbec nevím jestli si mám kupovat jízdenky pro mě a rodinu, když nevím, jestli nás pustí přes hranice. V RegioJetu mi řekli jedno a na ambasádě a webu ministerstva něco jiného,“ napsal.

„Mezi základní zásady patří povinné používání ochranných roušek v dopravních prostředcích, dodržování vzdálenosti mezi lidmi minimálně 1,5 metru - 2 metry, povinná dezinfekce rukou před nástupem cesty i při výstupu z dopravního prostředku... Tato pravidla se vztahují rovněž na tranzit vlaků, autobusů, dle aktuální interpretace slovinské policie včetně zájezdových a dalších vozidel mezinárodní hromadné přepravy osob, jejich dodržování je povinné a je namátkově kontrolováno slovinskou policií,“ píše s odkazem na slovinský Národní institut veřejného zdraví Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

Regiojet: Je to doporučení, není žádný problém

Mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrůj ale tvrdí, že dopravce nařízení splňovat nemusí.

„Problematiku jsme konzultovali a hned na začátku jsme se na ni ptali našeho slovinského partnera, což jsou Slovinské železnice, které jsou zároveň dopravcem na slovinském území. Opakovaně nám bylo potvrzeno, že je to zaprvé ve formě doporučení a za druhé, že se to těchto vlaků netýká, že s tímto není žádný problém. Bez toho, abychom to ověřili, bychom tuhle věc nerealizovali,“ popsal serveru iRozhlas.cz Ondrůj.

RegioJet plánuje vysílat do Chorvatska tři spoje týdně. A sice v úterý, v pátek a v neděli. Od 11. července až do konce srpna pak kvůli zvýšenému zájmu vypraví vlak do dovolenkového ráje každý den.

Tara-Tara ( 29. června 2020 22:41 )

ale joo, jen se všichni zblázněte z toho Jadranu...počet nakažených stoupá, pak to přivezete zpět sem domů a bude vymalováno...hlavně že budete u moře, že

otrusnik ( 29. června 2020 22:19 )

Slovinci , vždy dělali problémy na hranicích a to z toho důvodu, že závidí Chorvatsku turisty .Ať se jelo autobusy, osobním autem a teď vlaky.Už dříve se to bralo přes Maďarsko ale teď je to asi přes Maďarsko omezené. Hnusný koronavirus.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud