Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Dovolené opět možné, ale... Cestujte jen v naléhavých případech, vyzval Petříčkův resort

Aktualizováno -
24. dubna 2020
12:13
Autor: ČTK, simao, tsv - 
24. dubna 2020
11:06

Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje necestovat do zahraničí, přestože je od dnešního dne znovu povolené překročit hranice. Na webu upozorňuje na to, že v jiných státech stále platí restrikce omezující pohyb cizinců a že přeshraniční doprava zůstává komplikovaná. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) pro Frekvenci 1 uvedl, že povolení vycestovat je mířeno na pracovníky, ne turisty.

„V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikována většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě,“ uvedla česká diplomacie na svém webu.

Přihlaste se do Drozdu, vyzývají turisty

Lidem, kteří se rozhodnou cestovat do zahraničí, doporučuje ověřit na ambasádě daného státu, jaké podmínky platí pro vstup do země a pobyt v ní. Čechům také doporučuje zaregistrovat se do dobrovolné databáze Drozd, díky níž může ministerstvo zahraničí cestovatele kontaktovat v případě, že by v zemi nastaly problémy.

Vláda ode dneška zrušila zákaz volného pohybu osob, spolu s ním skončil i zákaz cest do zahraničí. Obojí platilo od poloviny března. Lidé, kteří cestují do zahraničí, se ale budou muset při návratu prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset do dvoutýdenní karantény.

„Je možné vycestovat do zahraničí i na dovolenou,“ potvrdil ve čtvrtek večer při dotazech ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). „Člověk sice bude moci vyjet za hranice, ale pokud se bude vracet, tak bude muset být buď negativně testován, a pokud nebude mít tento doklad, bude muset absolvovat 14denní karanténu,“ řekl ministr.

Uvolnění pohybu? Hlavně pro pracovníky, říká Petříček

I když Vojtěch hovořil o možnosti dovolených, Petříček to odmítá. Podle něj je možnost vycestovat primárně určena pracovníkům, ne dovolenkářům. „Vláda včera především projednávala režim, který bude platit od 27. dubna, a to zejména pro občany, kteří jezdí do zahraničí za prací,“ uvedl šéf české diplomacie.

Běžným lidem cestování nedoporučuje. „Situace v Evropě ještě není taková, abychom mohli volně vycestovat,“ zopakoval Petříček stanovisko svého resortu.

Pro uvolnění cestování se vláda podle ministra rozhodla proto, že potřebuje nastartovat ekonomiku. S tím cestování pracovníků souvisí. „Chceme umožnit, aby mohli v zahraničí pobývat 72 hodin bez nutnosti karanténa a podmínky nechat se testovat,“ nastínil ministr, jak se těmto pracovníkům podmínky uvolní.

S tím souvisí zelená pro vstup cizinců do Česka. Opět se nebude týkat dovolenkářů, ale zahraničních pracovníků. „V tuto chvíli nepočítáme, že se to bude týkat turistů. Důvody, proč to umožňujeme, jsou ekonomické,“ řekl Petříček s tím, že doufá, že se tím pomůže vyřešit nedostatek sezónních pracovníků v zemědělství.

Babiš: Do neděle karanténa, od pondělí i testy

Epidemiolog a Vojtěchův náměstek Roman Prymula ke kontrole na hranicích při návratu Čechů dodal: „To je otázka průchodu přes hranici, protože tady pokud se nevykážu platným testem, musím do karantény. Bude to evidováno na hranici, protože jinak to nelze. Tzn. při průchodu hranice a pak logicky bude možnost kontrolovat tyto jedince, aby tuto karanténu dodržovali.“

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ráno upřesnil, jak to bude s návraty Čechů ze zahraničí. Podle nového nařízení vlády, podle kterého se může od pátku cestovat za hranice, mají platit pro návraty jiná pravidla do neděle. Od pondělí bude režim volnější. „Pokud jde o cestování do zahraničí, tak do neděle platí, že při návratu člověk musí do karantény, od pondělí jsou pak nová pravidla - negativní test, nebo karanténa,“ upozornil při dotazu Blesk Zpráv Babiš.

Papež: Nejdřív do Chorvatska či na Slovensko

Vláda by měla cestovnímu ruchu nyní pomoci vyjednáním dvoustranných dohod se zeměmi s nízkým rizikem nákazy. Měla by docílit toho, aby Češi mohli cestovat bez povinnosti karantény a pro cizince byla stanovena jasná pravidla, jak se v ČR mají chovat a pohybovat.

V první vlně dvoustranných dohod by mohlo být Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Slovinsko a Maďarsko, kam by mohli lidé vyrazit za příznivé situace třeba už začátkem července. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) Jan Papež.

Projekt dvoustranných dohod představila asociace minulý týden. Velmi pozitivní ohlasy jsou podle Papeže od Chorvatska, Černé Hory, Slovinska, Slovenska, Rakouska, Německa a Maďarska. Uzavření dohod bude u každé země podle něj trochu jiné, ale u některých by to mohla být otázka týdnů. Otazník zatím visí nad Rakouskem, které bylo koronavirem zasaženo poměrně silně, ale podle Papeže země zvládá situaci dostat pod kontrolu velmi rychle.

Papež doufá, že by se dohody mohlo podařit uzavřít také s Řeckem, Bulharskem a třeba Kanárskými ostrovy. „Ostrovy obecně jsou na tom z hlediska nákazy lépe než kontinentální země,“ řekl.

Důležité je domluvit se tak, aby Češi mohli do vybraných zemí jezdit bez velkých restrikcí, třeba jen s testováním na covid-19.

„Vláda nás ve své podstatě hodila přes palubu a doufáme, že teď je ten čas, kdy vláda může téměř bez výdajů pomoci, aby se ten náš byznys dostal zpátky do normálu, a zároveň doufáme, že nám pak pomůže zpět ty měsíce, které máme úplně zavřeno, nějakým způsobem vyřešit,“ řekl dále Papež.

Cestovky umožní klientům testy?

Podle informací ČTK některé cestovní kanceláře uvažují o tom, že by klientům umožnily testování. Podle Papeže to samozřejmě záleží na každé cestovní kanceláři. Podle něj by bylo velmi složité získat komerčně test před cestou, natož v jiné zemi, kde s testy nemají tak dobré zkušenosti jako ČR.

Současná krize by mohla mít také vliv na ceny zájezdů. Podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové to ale není snadné odhadovat. „Na začátku krize měly být zájezdy levnější kvůli nevyužitým ubytovacím kapacitám. Uvidíme, jak to bude s letenkami,“ řekla.

kukuku ( 24. dubna 2020 12:36 )

Tak to by potrhlí Pražáci měli zažalovat Slovenský štát, že podle listiny svobod můžou vycestovat, ale Slovenský štát je nepustí k nim dovnitř. Rakouské císařství némlich to samé.

amalka5853 ( 24. dubna 2020 11:53 )

Ten nadpis mě opravdu rozesmál ....pan Petříček si nejspíš vůbec nepamatuje na varování lyžařů aby zůstali doma a necestovali do Itálie.....tohle bude úplně stejné!....bohužel! Pro Čechy se rovná "cena života = cena pobytu"....

villon ( 24. dubna 2020 11:46 )

Taky nechtějí nechat padnout rodinný stříbro po Luftajrdovy: ČSA. Už je načase érům provětrat vrtule.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa