Až 63 tisíc za plazmu pacienta vyléčeného z covid-19. Černý trh s „lékem“ pohoršuje úřady

Autor: sova - 
28. června 2020
21:01

Pákistánci, kteří se zotavili z nemoci covid-19, prodávají svou krevní plazmu na černém trhu k experimentální terapii infikovaných. Dárci dostávají až 200 tisíc rupií (asi 63 100 korun) za vzorek, což představuje průměrnou roční mzdu dělníka v oblasti. Příbuzní nemocných vyhledávají vyléčené přes sociální sítě. Tento postup je v rozporu s pokyny vlády a Světové zdravotnické organizace (WHO), neboť může ohrozit systém bezplatných darů plazmy vládním nemocnicím a oficiální léčebné postupy. Informoval o tom web deníku The Telegraph.

Předseda celostátního institutu krevních chorob Dr. Tahir Shamsi nazval takové praktiky jako „ostudným okamžikem pro nás jako národ“. Pákistánská hematologická společnost vyzvala úřady, aby tento „nezákonný a potenciálně škodlivý“ obchod zastavily.

Pacient, který odmítl být jmenován, řekl Telegraphu, že věří, že dluží svůj život z koronaviru uzdravenému pacientovi, který souhlasil s platbou 150 tisíc rupií za svou plazmu.

Účinky u eboly a prasečí chřipky byly prokázány

Výzkumné skupiny na celém světě, včetně britské NHS, zkoumají, zda plazma zotavených pacientů může pomoci léčit infikované virem SARS-CoV-2.

Kapalina, která tvoří asi polovinu objemu krve, obsahuje protilátky účinné pro boj s virovou infekcí. Bylo prokázáno, že použití této plazmy bohaté na protilátky k léčbě nemocných zvyšuje pravděpodobnost zotavení při jiných virových infekcích, včetně eboly a prasečí chřipky.

S plazmou na černém trhu se potýká i Egypt

Pákistán zahájil vlastní klinické zkoušky, aby zjistil potenciál plazmy jako léčebné terapie, ale při své snaze se potýká s nedostatkem dárců. Z více než 58 tisíc vyléčených a vhodných donátorů v zemi darovalo bezplatně krev pouze 350 lidí.

Podobné obchody s plazmou „mimo systém“ se údajně objevily v jiných zemích, včetně Egypta.

Schlafenberg ( 29. června 2020 10:19 )

Takže pokud někdo není žid tak nemá právo obchodovat s léky ?

ludva365 ( 29. června 2020 09:32 )

Pokud bují všude ve Světě BYZNYS s FARMAKY ( Léky) je prodej KREVNÍ PLAZMY - naprosto v pořádku ! Zatím co Krev se v lidském těle zregeneruje velmi pomalu PLAZMA téměř okamžitě takže tzv. DÁRCE ji může věnovat či PRODAT 2x do měsíce což je bratru už přes 120 000 Kč a Vy se jim Divíte ? NEUVĚŘITELNÉ ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud