Pražské nemocnice se pouštějí do experimentální léčby plazmou: Shánějí dárce, kteří prodělali covid-19

Autor: ČTK - 
24. dubna 2020
16:18

Pražské nemocnice se pouštějí do léčby nemoci covid-19 plazmou od pacientů, kteří již nemoc prodělali a vyléčili se z ní. Vážně nemocným pacientům už plazmu podala Thomayerova nemocnice (TN), příští týden začne léčba v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), dárce shání také Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). 

Léčba rekonvalescentní plazmou od pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19, začne v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze příští týden. Léčba bude určena pro pacienty s těžkým průběhem nemoci. K dnešnímu dni zde bylo provedeno sedm odběrů. V dárcovské databázi má ÚVN téměř stovku vhodných dárců, kteří jsou ochotni pomoci v léčbě dobrovolným darováním své plazmy. „Jsme ve finále přípravné fáze využití rekonvalescentní plazmy k léčbě onemocnění covid-19,“ uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

„U nás vyrobenou rekonvalescentní plazmu bude možné nasadit k léčbě v průběhu příštího týdne, a to nejen v ÚVN, ale v případě potřeby ji poskytneme i dalším s námi spolupracujícím nemocnicím, tedy například Nemocnici Na Homolce či Nemocnici na Bulovce,“ doplnila mluvčí. Mimopražským dárcům plánuje nemocnice uhradit náklady na dopravu, pokud přijedou zdaleka, dodala mluvčí.

Thomayerova nemocnice

V Thomayerově nemocnici v Praze léčí plazmou s protilátkami proti koronaviru tři pacienty s onemocněním covid-19. Všichni tři jsou ve vážném stavu hospitalizováni na anesteziologicko-resuscitační klinice. „Mohu potvrdit, že jsme plazmu s protilátkami proti koronaviru již použili u tří našich pacientů s těžkým průběhem onemocnění, a to v době od 20. do 22. dubna, a nyní čekáme na výsledky. Jakmile budeme mít k dispozici první data, budeme moci analyzovat účinek této léčby,“ uvedl ředitel Thomayerovy nemocnice Zdeněk Beneš.

Transfuzní oddělení v Thomayerově nemocnici provedlo odběr zatím od šesti osob, které mají v krvi protilátky vůči onemocnění způsobenému novým koronavirem. Z odběrů zdravotníci vyrobili osm jednotek plazmy, které jsou určeny pro čtyři léčebné dávky. Další potenciální dárci se hlásí. Léčebné podání plazmy bylo provedeno podle schváleného protokolu, který je v souladu s evropskými doporučeními, uvedl mluvčí TN Petr Sulek. Nemocnice také na svých webových stránkách zveřejnila výzvu pro vhodné dárce plazmy.

Všeobecná fakultní nemocnice

Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) už také začali zájemcům odebírat krevní plazmu s protilátkami proti novému koronaviru. „Nyní probíhá testování potenciálních dárců a začínáme s odběry. Zatím plazmu nemáme k dispozici a jako záchrannou metodu ji chceme v blízké budoucnosti používat,“ uvedla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Podle mluvčí budou vyhovující dárci plazmy pouze někteří uzdravení. „Kvalifikovaný odhad je, že jeden z deseti dárců bude mít protilátky v dostatečném množství,“ doplnila mluvčí.

Nyní je ve VFN hospitalizováno osm pacientů s onemocněním covid -19. K léčbě pacientů zde nyní používají například hydroxychlorochin omezující průnik viru do buněk. V nejbližší době by zdejší lékaři měli mít k léčbě k dispozici i experimentální léky favipiravir a remdesivir, které blokují množení viru v těle pacienta.

Metodu použili již dříve lékaři v severoitalské Pavii. Krevní plazmu uzdravených plánovaly zkoušet také americké nemocnice. Metodu vyzkoušeli i lékaři v Číně.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud