Komunisté otočili, rekordní schodek podpoří. Filip zmínil „rozvoj a suverenitu“

Autor: ČTK - 
20. června 2020
15:58

Ústřední výbor KSČM podle informací ČTK schválil doporučení svým poslancům, aby podpořili změnu schodku státního rozpočtu. Širší vedení komunistů ale upravilo původně navržené usnesení, které mu předložil předseda strany Vojtěch Filip společně s místopředsedou Stanislavem Grospičem. K podpoře rozpočtu se vedení KSČM dobralo po asi šestihodinovém jednání. Některým členům výboru scházela přesná adresnost, kam by peníze z rozpočtu měly jít.

Návrh 500miliardového deficitu vláda předloží Sněmovně na mimořádné schůzi v úterý. Pro schválení potřebuje vládní koalice hlasy dalších poslanců, KSČM její kabinet toleruje.

O podpoře schodku tento týden jednali zástupci vlády s částí opozičních stran, i právě s KSČM. Komunisté původně požadovali deficit nižší, po jednáních z tohoto týdne jsou ale jejich vyjednavači k vládě výrazně smířlivější. V dnešním usnesení přijatém k otázce podpory rozpočtu vedení strany zdůrazňuje, že vládu komunisté přiměli „dát peníze z navrženého deficitu ve prospěch příštího rozvoje a novému startu koupěschopné poptávky“ občanů. „Náš hlas pro rozpočet bude spojen s hlasem pro plnění našeho politického programu k udržení ekonomické suverenity a příštího rozvoje,“ uvedli komunisté v usnesení.

Doporučení dnes od osmi hodin projednával v pražském sídle KSČM výkonný výbor. Podle informací z jednání chtěli členové vedení KSČM od vlády jasné sdělení, kam peníze z plánovaného schodku půjdou. Nakonec užší vedení komunistů mělo ústřednímu výboru doporučit souhlasné stanovisko. S podobou textu, který předložil Filip s Grospičem, ale podle informací ČTK někteří členové vedení KSČM nesouhlasili, text se proto upravoval. Jednání se tak protahovalo.

Komunisty na podzim čekají volby nového vedení, funkci předsedy v nich chce obhajovat Filip, o pozici se chce ale ucházet také třeba místopředsedkyně a europoslankyně Kateřina Konečná. Blížící se volby se podle informací ČTK v dnešním jednání vzájemnými spory také odrážely.

Video Schillerová o navýšení schodku na 500 miliard pro rok 2020: Jsem pevně přesvědčena, že jde o poslední navýšení. - abl

krapotkin ( 21. června 2020 07:47 )

Pár milionků mu přistálo na švýcarském kontě, tak je spokojený.

tomik007 ( 20. června 2020 17:38 )

FILIP si asi vyskemral kusok schodku

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud