Koronaviru podlehlo teprve dvoutýdenní miminko. Británie je i přesto z nejhoršího venku

Autor: sova, ČTK - 
19. června 2020
16:27

Třináct dní starý novorozenec se v pondělí stal nejmladší britskou obětí koronaviru. Miminko zemřelo v dětské nemocnici v Sheffieldu a nacházelo se v kritickém stavu. Nemocnice uvedla, že příčina smrti novorozence je prozatím neznámá, nicméně jinak byl jeho zdravotní stav bezproblémový a měl pozitivní test na koronavirus. V pátek navíc britské úřady oznámily úmrtí 12letého dítěte na covid-19. Po Spojených státech a Brazílii je Británie v počtu úmrtí lidí s covidem-19 třetí na světě. Británie na doporučení zdravotnických expertů snížila stupeň nebezpečí kvůli pandemii koronaviru. Nyní v zemi platí třetí stupeň rizika z pěti, což znamená, že virus se v populaci dál šíří, počet případů však už neroste vysokým tempem a nehrozí kolaps zdravotního systému.

V Británii se za čtvrtek zvýšila bilance úmrtí pacientů s koronavirem o 135, celkem tak v zemi od začátku epidemie zemřelo 42 288 nakažených lidí. S odkazem na oficiální statistiku vlády o tom informovala agentura Reuters.

„To, že se Spojené království posunulo na nižší stupeň nebezpečí, je pro celou zemi důležitý krok a důkaz, že obyvatelé Británie s virem odhodlaně bojovali... Plán vlády funguje. Počty nakažených rychle klesají,“ řekl dnes ministr zdravotnictví Matt Hancock.

Panel expertů, v němž zasedají i hlavní zdravotničtí poradci kabinetu pro jednotlivé země Spojeného království, ale varoval, že snížení stupně rizika neznamená, že lidé už nemusejí dodržovat pravidla, jako je například udržování odstupů na veřejnosti nebo zákaz shromažďování. „Počet případů trvale klesá... Neznamená to ale, že pandemie je za námi. Virus se stále šíří a lokálně mohou vznikat nová epicentra nákazy,“ uvedli odborníci.

Otevřely se obchody, zoo a autokina

V počtu úmrtí lidí s covidem-19 je Británie třetí na světě po Spojených státech a Brazílii, v počtu dosud potvrzených případů nákazy je podle americké Univerzity Johnse Hopkinse pátá.

Británie v posledních týdnech postupně uvolňuje některá opatření přijatá v rámci boje proti šíření viru. Po třech měsících se například v pondělí v Anglii mohly znovu otevřít obchody. Lidé mohou rovněž opět navštěvovat zoologické zahrady, safari parky či autokina. Novou povinností je nošení roušek v hromadné dopravě. 

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová ve čtvrtek oznámila, že obchody ve Skotsku se otevřou 29. června, od pondělka bude povinné nošení roušek v hromadné dopravě.

Velké změny zřejmě britská vláda chystá i ohledně pravidel pro turisty ze zahraničí a Brity, kteří se chystají vycestovat na dovolenou. Dosud pro všechny platí po překročení britských hranic povinná dvoutýdenní karanténa, už od července by ale mohly vzniknout takzvané cestovatelské koridory s některými zeměmi.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud