Starostka Petra si vydupala schůzku s Babišem. Pro obce chce peníze „na hlavu“ místo dotací

Aktualizováno -
8. června 2020
19:15
Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
8. června 2020
16:15

Přijdou obce kvůli živnostníkům o peníze? Premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdí, že výpadek financí vláda bohatě nahradí a že se jedná jen o kampaň. Starostka středočeských Mnichovic Petra Pecková (STAN) si „vyboxovala“ schůzku s šéfem vlády a ministryněmi financí Alenou Schillerovou a pro místní rozvoj Klárou Dostálovou (obě za ANO). Vláda v pondělí schválila, že obcím na každého obyvatele přidá 1200 korun.

Kvůli zákonu o kompenzačním bonusu pro OSVČ a společníky malých s. r. o. vyhlásili starostové 25. květen černým dnem pro obce. Na radnicích zavlály černé prapory.

„Dopady, které mají vliv na nižší výběr daní, jsou pro obce a kraje asi ve výši 15–20 %, tedy cca 50 miliard. A dalších 5 %, tedy cca 16 miliard, bude znamenat kompenzační bonus,“ tvrdí starostové ve společném prohlášení, které si řada z nich vyvěsila na webové stránky. Jednou z nich je také starostka středočeských Mnichovic, která zároveň kandiduje jako lídr v krajských volbách za hnutí STAN.

Město má v běhu několik velkých investic, které kvůli uzavřeným smlouvám prý nemůže škrtnout. Po výpadku peněz prý ale bude muset nejspíš na jiné projekty zapomenout. Od rekonstrukcí hřiště, úpravu parku, nebo výstavbu výtahu pro imobilní spoluobčany.

„Chtěl bych oslovit hlavně občany Mnichovic, protože paní starostka na twitteru zveřejnila, že se vládě hodí oslabovat obce, co je samozřejmě lež, protože my chceme podporovat obce, jsou na to i čísla, že bude občanům vysvětlovat, že neudělá chodníky a že populisticky chceme přidat rodinám na školy v přírodě,“ vysvětloval v neděli ve zveřejněném videu premiér Babiš.

Starostce Babiš navíc vypočítal, že v roce 2013 měly Mnichovice příjmy 66 milionů a v roce 2019 již 129 milionů korun.  

„Ty peníze dostala v roce 2014 na nástavbu školy – 25 milionů. To jsem byl ministr financí. V roce 2016 přístavba šatny tělocvičen – 24 milionů, to jsem byl stále ministr financí. Teď má paní starostka dostat 60 milionů od ministerstva financí na jídelnu a kuchyň,“ zmínil. Starostka Mnichovic prý ale projekty nestíhala, a tak bylo ministerstvo financí podle Babiše shovívavé a prodloužilo dobu na splnění dotačních podmínek, tvrdí Babiš ve videu.

„Rád bych pozval paní starostku, ať přijde na ministerstvo financí a řekneme si, kdo koho oblbuje,“ dodal premiér veřejnou výzvu Petře Peckové.

Ta vhozenou rukavici zdvihla a k Babišovi se hned objednala. Potkali se v pondělí ráno. Babiš si vzal na pomoc vicepremiérku a ministryni financí Alenu Schillerovou s náměstkem a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou.

„Já jsem tam byla sama. Věnovali se mi hodinu. Musím ocenit, že tomu pan premiér opravdu věnoval hodně času,“ řekla starostka Pecková po schůzce Blesk Zprávám.

Video Alena Schillerová a moderátor Jaroslav Šimáček v Epicentru - Blesk TV

Premiérovi a ministryním se prý snažila vysvětlit, že není řešením, aby peníze, o které obce přišly kvůli kompenzačnímu bonusu, vracela vláda pomocí dotací. Výsledkem schůzky je podle Peckové návrh, že by obce i kraje dostaly peníze podle počtu obyvatel. „Mým cílem bylo, aby pan premiér pochopil, že se peníze mají vrátit na hlavu, a ne formou nějakých dotací,“ řekla starostka.

„Snažil se mi nejdříve vysvětlit, že to nebylo technicky proveditelné jinak, tak aby podnikatelé dostali peníze jinak,“ okomentovala Pecková začátek schůzky.

To starostka prý akceptuje, ale po vládě by v době, kdy peníze ukrojila obcím, chtěla slyšet další krok, jak se peníze obcím vrátí opět zpět. „Jinak jste se střelili do své vlastní nohy a jedné části podnikatelů jste peníze dali, ale druhou část drobných řemeslníků, malých firem jste připravili o práci, kterou jim teď obce nemohou dát, protože musí šetřit a zrušily řadu projektů,“ nešetřila starostka premiéra a ministryně.

Starostové mají volat přímo Babišovi

Babiš podle Peckové slíbil, že obce by mohly peníze dostat plošně podle počtu obyvatel. „Pan premiér řekl, že dají peníze na hlavu podle počtu obyvatel. Vezmou zákon, který navrhuje Senát, což je 1000 korun na obyvatele. Slíbil, že příští týden takový zákon předloží do Sněmovny ke schválení,“ dodala Pecková pro Blesk Zprávy s tím, že další návrh, který Babiš slíbil je, že se vloží peníze do dotačních titulů, které už existují a u kterých řada obcí nepochodila se svými žádostmi, aby se rozbíhala ekonomika a pokryly se výpadky, které mají obce kvůli koronaviru.

„Zatřetí řekl, že jakákoliv obec bude mít problém a nebude moct něco postavit, protože musí šetřit, tak že se má obrátit přímo na něj, že on to zařídí,“ dodala Starostka pro Blesk Zprávy.

Další kolo jednání s předsedou Svazu měst a obcí Fratiškem Luklem má mít premiér Babiš v úterý. I Lukl má kandidovat v krajských volbách. Za hnutí STAN má být lídrem v Jihomoravském kraji.

Babiš se ke schůzce vrátil i po jednání vlády. „Paní Pecková si udělala skvělý marketing. Přišla k nám a tím to skončilo,“ řekl premiér s tím, že Petra Pecková kandiduje na hejtmanku a potřebuje publicitu. 

„Opakuji, že výpadek příjmů obcí budeme řešit. Ne, že bude někdo dělat kampaň a neříkat pravdu. Naše vláda bude nadále podporovat města, obce a starosty. Zkusme být teď solidární a objektivní,“ vzkázal premiér ve svém videu všem starostům. Pecková věří, že se schůzky s premiérem zúčastní také zástupci Sdružení místních samospráv.

O peníze se bojí také například ve Vrchlabí. Starosta obce Jan Sobotka se obává, že pokud město nedostane peníze zpět, bude muset stopnout investice v řádu 16 milionů korun. Nebyl by tak chodník k nádraží, rekonstrukce školního hřiště Zátopkových nebo rekonstrukce střechy obytného domu.

Vláda se nakonec v pondělí shodla na tom, že všechny obce v Česku dostanou na každého obyvatele 1200 korun. Celkem tak půjde o částku 12,8 miliardy.

Video Schillerová o Pětadvacítce a penězích krajů a obcí: Je fér, aby se taky podílely, čerpají ze sdílených daní. 

dobraduse ( 8. června 2020 22:21 )

tato starostka není Jermanová....to si pleteš dojmy s pojmy

ivoadler ( 8. června 2020 18:14 )

Mělo by být jasně stanoveno: kde neovládá zastupitelstvo ANO, popřípadě po volbách jiná vládnoucí strana, dostane obec jen nějaké minimum na jednoho obyvatele. Vše ostatní bude rozdělováno jen prostřednictví dotací. V malých obcích to bude záviset na tom, kolik hlasů tam získala vládnoucí strana.

grafty8 ( 8. června 2020 16:48 )

Ta ho má na háku, díra nedíra furt se natírá

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud