Většina Čechů se bojí druhé vlny. Průzkum: Návštěvy známých i vycházení omezuje třetina lidí

Autor: ČTK - 
4. června 2020
15:30

Téměř tři čtvrtiny Čechů se obávají druhé vlny pandemie koronaviru. Nejčastěji se jedná o lidi starší 66 let. Přitom pocit osobního ohrožení nákazou je v Česku momentálně nejnižší od vyhlášení nouzového stavu, vyjádřilo ho 55 procent dotázaných. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos. Nouzový stav kvůli koronaviru platil v ČR od 12. března.

Pocit ohrožení nemocí covid-19 se za poslední měsíc snížil o 13 procentních bodů. „Klesajícímu pocitu ohrožení a rozvolňování preventivních opatření odpovídá i chování lidí, kteří se stále více vrací k běžnému fungování,“ uvedla agentura. Osobní styk se známými stále omezuje asi třetina lidí, zhruba stejný podíl Čechů také zbytečně nevychází z domu.

Polovina veřejnosti se domnívá, že dostat virus pod kontrolu potrvá déle než šest měsíců. Na konci dubna měla tento pocit zhruba třetina lidí. Desetina populace naopak míní, že virus je již nyní pod kontrolou.

Přetrvává strach z nezaměstnanosti a zdražování

„Obavy z dopadů pandemie na zaměstnání či zdroj obživy zůstávají stejné jako před měsícem,“ uvedl Ipsos. Třetina ekonomicky aktivních Čechů se obává, že jejich firmy budou muset v důsledku krize propouštět zaměstnance. Většina lidí je přesvědčena, že se bude zdražovat, téměř tři pětiny dotázaných se obávají nutnosti snížit své životní standardy, dvě pětiny mají strach z vyčerpání finanční rezervy a čtvrtina Čechů se bojí neschopnosti splácet své závazky.

Návrat dětí do škol hodnotí pozitivně 65 procent rodičů, kterých se situace týká, naopak negativně tento krok vidí 27 procent rodičů. „Ti nejčastěji říkají, že jim přijde návrat na krátkou dobu zbytečný či se obávají zvýšeného rizika nákazy, část rodičů také nesouhlasí s celým systémem návratu dětí do škol,“ uvedla agentura.

Více než čtyři pětiny lidí vnímají pozitivně návrat do práce. Opačný názor sdílí 11 procent dotázaných. Jako důvod uvádí zejména spokojenost s prací z domova a nepohodlí spojené s nošením roušek. Rozvolňování bezpečnostních opatření vyhovuje téměř třem čtvrtinám Čechů, častěji lidem s vysokoškolským vzděláním a také lidem z měst s více než 100 000 obyvateli.

Lidé jsou s českým řešením spokojení

Čtyři pětiny lidí uvádí, že ČR zvolila pro řešení pandemie optimální postup. Častěji jsou o tom přesvědčené ženy, lidé starší 66 let a také lidé z malých sídel do 1 000 obyvatel. Lidé oceňují hlavně nošení ochranných pomůcek, brzké zavedení bezpečnostních opatření a také uzavření hranic.

Necelá pětina Čechů s postupem nesouhlasí. Kritizují zejména příliš přísná opatření, chaos v pravidlech a chaotické vystupování vlády, nedostatečné zásoby zdravotnického materiálu či pozdní reakci vlády.

Průzkum se uskutečnil od 27. května do 1. června a zúčastnilo se ho 1 023 lidí.

Georgenakloneny ( 4. června 2020 18:31 )

p. S.PEKOVÁ na rozdíl od Tebe - P.I.T.O.M-.Č.E. - ví o čem MLUVÍ ! Za ni hovoří výsledky kdežto z Tebe kypou H.O.V.-N.A.

Georgenakloneny ( 4. června 2020 18:29 )

na paní Soňu Pekovou - NESAHEJTE tato ODBORNICE na VIRY je jedinou, která v této zemi řekla PRAVDU - navíc poukázala na NESMYSLKOU CENU Covid 19 a našla i řešení o proti celému PRIMULOVI - VOJTĚCHOVI či BABIŠOVI a jako BONUS odebrali soukromému zařízení Thilia - AKREDITACI , kterou SUPERHVĚZDA VOJTĚCH pod tlakem veřejnosti opětovně přiznal a ještě ji stačil URAZIT a pak si sypal popel na hlavu včetně OMLUVY !....

BoziMilda ( 4. června 2020 18:09 )

Já se bojím ovcí, co se všeho bojí, ti se nevyskytují ve vlnách, ale pořád. Ať si zalezou do sklepa, jídlo jim budeme házet okýnkem. Hlavně ať tady z toho zase nebudujou vůdcův koncentrák.

a-z- ( 4. června 2020 17:33 )

Téměř tři čtvrtiny Čechů se obávají druhé vlny pandemie koronaviru.
....­....­....­....­....­.....
75% trubek. Voliči ANOsekty. To se máme na co těšit.

Zackel ( 4. června 2020 16:39 )

TN.cz - TV Nova
.
Žádná druhá vlna
koronaviru nebude! Do
Vánoc je pryč, tvrdí
viroložka
Musí to být pravda, vždyť to řekla Peková.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud