Místo boháčům vaří „michelinka“ chudým: Odměnou je úsměv, chci to dělat i po krizi, říká šéf

Autor: ČTK, for - 
27. května 2020
08:40

Šéfkuchař Daniel Humm z restaurace Eleven Madison Park je zvyklý na hosty platící exkluzivními zlatými kreditními kartami. Nyní ale tvrdí, že za krize způsobené covidem-19 jsou nejštědřejší odměnou vděčné úsměvy chudých Newyorčanů, kteří se najedli jídlem z jeho restaurace se třemi michelinskými hvězdami, jež proměnil v dobročinnou vývařovnu, píše agentura Reuters.

Kuchaři v jeho restauraci na Manhattanu, která v roce 2017 získala ocenění za nejlepší stravovací zařízení na světě, připraví denně 3000 jídel pro pracovníky v první linii a znevýhodněné Newyorčany, z nichž většinu distribuují v kostele ve čtvrti Harlem.

„Zrovna tuhle mi jeden člověk říkal: ‚Můj ty bože, tohle je nejlepší jídlo, jaké jsem kdy měl,‘“ řekl Humm stojící uvnitř své potemnělé prázdné restaurace, která musela zavřít v polovině března kvůli pandemii covidu-19. Humm a jeho tým ve spolupráci s neziskovou organizací Rethink Food, která se zabývá využitím zbytků z restaurací na jídla pro strádající, poskytují část z asi 90 tisíc porcí, které se ve městě za týden vydají lidem v nouzi.

„Když se tahle krize začala rozvíjet a museli jsme okamžitě vypnout světla, byli jsme trochu v šoku jako všichni ostatní,“ řekl Humm. „Pak jsme si ale docela rychle uvědomili, že chceme pomoci, jakkoli to bude možné,“ dodal.

Jídelna vypadá bez ubrusů a bohaté klientely osaměle oproti činorodé kuchyni, kde se připravují jídla rozdávaná v kostelích, charitách, komunitních centrech a sociálních ubytovnách. Humm proměnil kuchyni ve vývařovnu za peníze ze soukromých darů a čtvrt milionu dolarů (6,2 milionu korun), které mu věnovala platební společnost American Express. Všechny peníze přitom připluly přes organizaci Rethink Food.

Koronavirus v New Yorku: Michelinská restaurace Eleven Madison Park vaří těm nejchudším. Na snímku šéfkuchař Daniel Humm ve svém prázdném podniku.Koronavirus v New Yorku: Michelinská restaurace Eleven Madison Park vaří těm nejchudším. Na snímku šéfkuchař Daniel Humm ve svém prázdném podniku. | Reuters

Šéfkuchař již nyní ví, že až restrikce spojené s covidem-19 poleví a do určité míry se navrátí normální život, nebude dál vařit jen pro jedno procento nejbohatších, ale rovněž pro lidi, kteří čelí extrémní chudobě. „Jídlo je kouzelné, má takovou moc,“ řekl. „Na světě je velice málo věcí, které se dotýkají úplně všech,“ dodal.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud