Maďar pro Blesk přiznal strach ze svatebního veselí. A roušky pomohly i proti chřipce

Autor: Nikola Forejtová - 
16. května 2020
05:30

Svatby a večerní popíjení jsou noční můrou epidemiologů. Po uvolnění opatření by totiž mohlo dojít k masivnímu nárůstu počtu nakažených, jak ostatně ukázaly i zkušenosti z Jižní Koreje. Šéf týmu Karanténa Rastislav Maďar tak prostřednictvím Blesk Zpráv varuje: Buďte ohleduplní. Podle něj by se také mohlo ukázat, že po první vlně uvolňování, ke které došlo v pondělí, se situace zhoršuje, a 25. května by se tak nemuselo otevřít vše, co se slíbilo. Vysvětlil také, jak je to s nošením roušek a přidal optimistický postřeh - opatření totiž nepomohla pouze v boji proti koronaviru, ale také v boji proti chřipce. 

V pondělí 25. května čeká Čechy další vlna uvolňování opatření. Tentokrát přijdou na řadu bazény, koupaliště, vnitřní prostory restaurací, hotely a základní školy. Za nejproblematičtější ale epidemiologové považují akce, na kterých se bude setkávat velké množství lidí. 

Podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se totiž od 8. června uvolní setkání do 500 osob, a pokud se bude epidemiologická situace vyvíjet dobře, tak se od 22. června uvolní akce až do jednoho tisíce osob. „Klíčové preventivní opatření je nadále dodržování odstupu,“ zdůrazňuje pro Blesk Zprávy epidemiolog Rastislav Maďar.

„V rámci homogenní skupiny nebo skupiny známých to ale samozřejmě platit nebude a nebude se to nijak kontrolovat. Je to opravdu na odpovědnosti každého člověka. Musí myslet na to, že pokud se nakazí, tak musí zůstat doma a jeho nejbližší v karanténě,“ dodává Maďar v rozhovoru pro Blesk Zprávy.

Maďar: Na svatbách rozestupy být nemusí, ale...

Maďar se pozastavil především nad velkou rodinnou sešlostí a kupříkladu svatbou. „U svateb a obřadů nebudou rozestupy dodržovány a akceptuje se to. Ale pokud jde o samotnou oslavu, máme obavu, aby to nezřízené veselí nevedlo k tomu, že by mohlo dojít k šíření nákazy mezi rodinami a pak na jejich pracovišti,“ konstatoval expert po tiskové konferenci na ministerstvu zdravotnictví. 

Možné dramatické rozšíření nákazy se tak vláda snaží zkrotit jiným nařízením. V pátek totiž Vojtěch oznámil, že se sice budou otevírat bary, restaurace a různé noční kluby, po 23. hodině večerní se ale bude muset přejít na systém - drink s sebou. To samé bude platit i pro svatby a jiné oslavy. 

Svatební obřad v Itálii: Snoubenci přišli v ladících rouškách, (22.04.2020).Svatební obřad v Itálii: Snoubenci přišli v ladících rouškách, (22.04.2020). | Reuters

Maďar zmiňuje, že obavy jsou oprávněné. Člověk opojený alkoholem se může roušky lehce zbavit. „Máme i zkušenosti z Jižní Koreje, že tyto akce jim epidemiologickou situaci zhoršily. Apelujeme tak, aby se lidé chovali rozumně,“ dodává s tím, že oči na sťopkách by měl mít i samotný majitel, provozovatel klubu. Tomu totiž hrozí pokuta v případě, že by někdo nahlásil nepoužívání roušky, ale podle Maďara jde také o pověst a samozřejmě o zdraví. 

Od 25. května také budeme moci sundat roušky. Tedy alespoň venku na méně frekventovaném místě a při plavání v bazénu. Lidé si na nošení roušek ale stěžují - podle nich nedává smysl nosit ochranu úst a nosu, když si „sedají“ na křesla v obchodě s nábytkem, či když si kupují pivo u stánku a sahají na terminál. 

„Víte, že zákazník na něco sahá, to se nedá úplně omezit. Proto jsou tu ty dezinfekce, pokud si člověk ruce řádně vydezinfikuje, dramaticky klesá možnost, že by virus na površích přetrval. Proto jsme navrhovali, ať se zkouší oblečení, ať si lidé listují knihou – jenom si opravdu musí řádně umýt a dezinfikovat ruce,“ objasnil virolog.

„Brzda se neplánuje, případně bude lokální“

V jakém případě by se opětovně zavedla některá přísnější opatření? Podle Rastislava Maďara by se muselo sejít několik faktorů najednou a určitě by se už nepřistupovalo k plošnějším opatřením. „Neznamená to, že když nám vyleze počet nakažených na 300 denně, že začneme brzdit. Samozřejmě to budeme dlouhodoběji sledovat, protože přeci jenom se nám důsledky uvolňování ukážou až po dvou týdnech, kdy je inkubační doba,“ vysvětluje.

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR podle Maďara připravuje bodovací systém, který bude signálem, že se musí opětovně trošku „přitvrdit“. „Zdůrazňujeme, že to nebude plošné, ale regionální. Vztahovalo by se to na konkrétní obchod, restauraci, obec – může být lokální karanténa, ale už se to nebude vztahovat na kraje a okresy, kde problém není,“ doplňuje Maďar.

Preventivní a bezpečnostní opatření podle řady expertů výrazně pomohla při boji proti koronaviru, podle zjištění Blesk Zpráv ale přinesly i jiné pozitivní účinky - během chřipkové sezóny totiž zesnulo mnohonásobně méně lidí než předchozí roky.

Maďar: Možná nás to poučí

„Během chřipkové sezóny 2019-2020 bylo do 17. 4. 2020 hlášeno celkem 296 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadujících hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z nichž 58 osob infekci podlehlo,“ uvádí zpráva Státního zdravotního ústavu. Tato čísla sice nezahrnují úmrtí, které proběhla doma. A nezahrnovala laboratorní vyšetření, ale stejně je to výrazný pokles. Ročně totiž zemřou na chřipku až 2 tisíce lidí. 

„Očekávali jsme horší sezonu, měli jsme tu dva kmeny chřipky A a opravdu byl zaznamenán pokles úmrtí, protože lidi dodržovali to, co se má pokaždé, kdy se objeví virová sezóna,“ poznamenal Maďar pro Blesk Zprávy.

Odborník doufá, že se díky tomu lidé poučí a nasadí si roušky automaticky v případě, že mají příznaky respiračního onemocnění. „Myslím, že už nebudou lidé riskovat s tou počínající nemocí  - nepůjdou ven, do MHD, do práce…nebudou se chlubit tím, jací jsou siláci. Vlastně budou muset i zůstat doma, protože se objeví podmínka na testování proti koronaviru,“ doplňuje.

Maďar zmínil i to, že by se mohla zlepšit také proočkovanost národa proti chřipce a meningokokové infekci, v což osobně doufá. „Zdravotníci ale musí jít příkladem a nechat se proočkovat. Jsou rizikovou skupinou stejně jako staří lidé a lidé s chronickým onemocněním,“ míní. 

monokl ( 16. května 2020 13:13 )

***!!!!
Dětičky noste roušky nebo Vůdce Babiš vám nabacá!!!

amerlock ( 16. května 2020 08:52 )

Tak epidemiologům se v životě nezdálo, že se jim povede tento husárský kousek a že zařijí svých 5 minut slávy a důležitosti a tak si jí plnými doušky užívají než budou smeteni zase do svých zákopů a tak vymýšlejí a vymýšlejí a prokazují, jak to mají pod kontrolou. Koupání v rouškách, kadeřníci ve štítech, stoly v hospodě od sebe a další opičárny by přece střízlivý a reálně založený člověk nemohl vymyslet a ni v nejbujnějším snu natož věřit, že to něčemu pomůže

amerlock ( 16. května 2020 08:44 )

jednou holou větou: Maďar je debil!

emakessner@seznam.cz ( 16. května 2020 07:48 )

Jaký je rozdíl, když se zavře bar v 19, 21 nebo 23 hod.?? V noci je virus aktivnější? Nebo proč se určilo 23 hod.?
Kecy, kecy, nic nikdo neví, zmatky a kdo ví, co je správné?!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud