Další zemětřesení na radnici? Opozice chce odvolat starostku Prahy 4 pro předraženou dezinfekci

Autor: ČTK - 
15. května 2020
11:22

Poslední měsíce se v Praze dějí věci! V únoru došlo k politickým škatulatům v Horních Počernicích, tento týden se pro změnu neúspěšně odvolával starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09). V pátek hodlají opoziční zastupitelé pro změnu odvolat z funkce starostku Prahy 4 Irenu Michalcovou (ANO) proto, že údajně posvětila předražené nákupy dezifenkce v době koronavirové krize.

Je nepřípustné, aby starostka hájila zneužití nouzového stavu a na dnešním zastupitelstvu buď sama rezignuje, nebo navrhneme její odvolání. Není to bohužel její první kauza. Po používání vysokoškolských titulů na kandidátních listinách, které nikdy neměla, po uzavření smlouvy na právní poradenství s firmou blízkou TOP 09 se jedná o další pochybení a takový starosta nemůže hájit zájmy 140 000 obyvatel,” uvedl opoziční zastupitel Lukáš Zicha (STAN).

Podle Deníku N radnice kupovala půllitry dezinfekce za téměř 600 korun. Klub Společně pro Prahu 4, který tvoří STAN spolu s KDU-ČSL, má v 45členném zastupitelstvu tři hlasy, celkem má opozice 22 hlasů.

Jedna kauza za druhou

Pro starostku Michalcovou se v pátek bude jednat o repete. Opozice se ji neúspěšně pokusila odvolat již jednou na konci loňského roku. Jako důvod uvedla špatnou komunikaci radních a neoprávněné užití vysokoškolského titulu. Vytkli jí také to, že nebydlí v Praze 4. Přestože tu má trvalé bydliště, fyzicky bydlí na Opatově na Jižním Městě. Návrh tehdy podpořilo pouze 22 z 45 zastupitelů.

Politické turbulence v Praze 4

Starostka je ve funkci přes rok. Na křeslo dosáhla paradoxně nikoliv vítězstvím ve volbách, kdy se ANO umístilo až čtvrté, ale zosnovaným odvoláním předešlého starosty Petra Štěpánka (Zelení). Zastupitelé loni 24. dubna odvolali osm z devíti radních a novou starostkou zvolili Michalcovou. Koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) se tehdy přesunula do opozice. Do čela radnice se postavily ANO, ODS a TOP 09 s jedním hlasem lidovců.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud