Testování na covid-19 v IKEM: Nemocnice odebrala vzorky 1300 svým chronicky nemocným pacientům

Autor: ČTK - 
29. dubna 2020
09:59

Za pět dní testování pro studii kolektivní imunity, která má zjistit výskyt nemoci covid-19 v populaci, bylo v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) vyšetřeno asi 1300 jeho pacientů. V Česku by mělo být pro studii otestováno 2000 chronicky nemocných, uvedla ve středu přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM a garantka studie za IKEM Věra Adámková.

„V IKEM testujeme pouze pozvané chronické pacienty IKEM, případně vybranou kohortu Sociologického ústavu Akademie věd České republiky. Osoby z kohorty Akademie věd se mohou nechat otestovat i na jiných místech studie, ale musí vždy uvést heslo IKEM, aby je pak statistici dokázali přiřadit k naší kohortě pacientů,“ vysvětlila Adámková. Dodala, že na jiných odběrových místech bylo ze skupiny IKEM otestováno k dnešnímu dni 23 lidí.

Pozvánka přes SMS

V IKEM testují chronicky nemocné dospělé do 89 let, kteří jsou pacienty tamního kardiocentra, transplantcentra či centra diabetologie. Pacienty zve IKEM na testování prostřednictvím SMS, ve které je uveden den a časové rozmezí, kdy se mají dostavit. „Zda se studie zúčastní, či nikoliv, je na bázi dobrovolnosti,“ uvedla už dříve mluvčí IKEM Markéta Šenkýřová.

K testování v IKEM vyhradili samostatně stojící budovu. Testovaní tak nepřicházejí do vnitřních prostor zdravotnického zařízení nebo do kontaktu s pacienty. Odběry zajišťují určení zaměstnanci institutu, dodala Šenkýřová.

Chronicky nemocní pacienti se mohou nyní nechat otestovat také na odběrovém místě v Olomouci či v Brně na Moravském náměstí. Na těchto místech i po naplnění cílového počtu osob v daných věkových kategoriích stále provádějí testování lidí, kteří byli k účasti pozváni prostřednictvím SMS zprávy. Vyplývá to z informací na webu studie.

Do úterý 28. dubna byl těmto lidem k dispozici i odběrový stan v Kateřinské zahradě v Praze, řekla ČTK mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Klusáková. Provoz tam zajišťovala 1. lékařská fakulta UK a Armáda ČR.

Dnes jsou pro veřejnost v provozu odběrová místa v Litovli, Uničově, v Olomouci a v Brně. V Litoměřicích a v Praze byla kapacita odběrů naplněna v minulých dnech. Vyplývá to z informací na webu studie a z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud