Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo 2°C

Důchodkyně Marie má strach jít nakoupit. Senioři ve velkém umírají, Belgie změní výpočet

Autor: ČTK, sova - 
17. dubna 2020
16:10

Mnoho Belgičanů znepokojují tísnivé statistiky, podle nichž se jejich země dostala na první místo v počtu obětí nemoci covid-19 na obyvatele na světě. Experti zdůrazňují, že je to způsobeno započítáváním nepotvrzených případů z domovů důchodů, které má podat co nejcelistvější přehled o šíření koronaviru. Senioři se bojí vyrazit na nákupy a množící se obavy z hrozivých čísel přiměly ministryni zdravotnictví, aby navrhla změnit systém počítání zemřelých.

Belgie začala přistupovat ke koronavirovým omezením přibližně před měsícem ve stejné době jako další západoevropské země a její statistiky zpočátku nijak nevybočovaly. Vlámské úřady tehdy kritizovaly sousední Nizozemsko, že podle nich zvolilo příliš liberální přístup, nekontroluje provoz na hranicích a nákaza se může šířit do Belgie. V sousední zemi byl tehdy počet mrtvých výrazně vyšší.

Postupně se však belgické statistiky začaly zvedat a v pátek překročil v jedenáctimilionové zemi počet mrtvých pětitisícovou hranici.

Kritická je situace v domovech seniorů

Když člověk vidí ta čísla, to má pak strach jít i nakoupit. Spousta lidí si pořád nezakrývá obličej a v supermarketu se ne vždycky dá být daleko od sebe,“ řekla ČTK před jedním z bruselských obchodů důchodkyně Marie, která prý vychází nejvýše jednou za týden.

Stejně jako další Belgičané vnímá, že do statistik výrazně promlouvá situace v belgických domovech pro seniory, která je již několik týdnů jedním z hlavních témat mediálního zpravodajství. Vláda v nich nejprve zcela zakázala návštěvy, po naléhání některých příbuzných však ve středu opět výjimečný vstup prokazatelně zdravým lidem povolila. To naopak narazilo na kritiku vedení ústavů, které se obávají dalšího zhoršení situace.

Boj s koronavirem v BelgiiBoj s koronavirem v Belgii | Reuters

Z domovů, v nichž mohou být podle některých odhadů nakaženy i desítky procent seniorů a pečovatelů, přicházejí denně údaje o více než stovce mrtvých a jejich počet tvoří zhruba polovinu celkových statistik. Jen malá část z nich má ovšem covid-19 potvrzen testem, u většiny mají lékaři na tuto nemoc pouze podezření.

Většina ostatních zemí přitom do statistik zahrnuje pouze lidi, kteří zemřeli v nemocnicích či u nich byla nákaza virem SARS-CoV-2 prokázána testem.

Belgičané začali používat na doporučení vlády roušky

Belgičtí zdravotničtí experti nemají na zahrnování úmrtí z domů pro seniory jednoznačný pohled. Zatímco podle některých lépe ilustruje celkovou situaci, další varují, že zhoršuje obrázek Belgie v mezinárodním srovnání.

„Z hlediska veřejného zdraví je (započítávání) významné, protože ukazuje vážnost situace v domovech důchodců, kde je příliš vysoká úmrtnost z různých příčin. Pro sledování vývoje epidemie to však nemá význam, neboť tento nadměrně vysoký počet úmrtí nezpůsobuje pouze virus,“ řekl televizi RTBF epidemiolog Yves Coppieters z bruselské univerzity ULB.

Růst negativních názorů na způsob výpočtu přiměl ministryni zdravotnictví Maggie De Blockovou navrhnout vládě jeho změnu. „Současná metoda způsobuje, že naše statistiky bobtnají... Budeme pracovat na systému, který umožní srovnání s ostatními zeměmi,“ řekla ministryně ve čtvrtek televizi LN24.

V Belgii testují seniory v jejich domácím prostředí.V Belgii testují seniory v jejich domácím prostředí. | Reuters

Premiérka doporučila nosit roušky až ve středu

Jinou zjevnou příčinu smutného belgického prvenství podle místních úřadů ani odborníků nejde určit. Belgická policie v posledních týdnech začala vynucovat dodržování bezpečné vzdálenosti, s níž si řada obyvatel zpočátku nelámala hlavu. Velká část Belgičanů také na veřejnosti začala používat roušky, k čemuž přispělo i středeční doporučení premiérky.

Každý den máme množství nových případů, ale nemůžeme říci, jestli jsou to lidé, kteří nedodržují pravidla vyhlášené karantény,“ prohlásil v pátek mluvčí belgického krizového štábu Emmanuel André. Statistiky podle něj dávají důvod k optimismu a naznačují, že vrchol epidemie má země za sebou.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud