Kostely otevřou ještě v dubnu, kývla vláda. První bohoslužby budou jen pro 15 lidí

Aktualizováno -
17. dubna 2020
17:55
Autor: ČTK, for - 
17. dubna 2020
15:25

Stát umožní od 27. dubna za určitých podmínek konání veřejných bohoslužeb a náboženských obřadů. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl Rádiu Z, že podle jeho návrhu by se bohoslužby zpočátku mohly konat za účasti nejvýše 15 osob, od 11. května třiceti a od 25. května maximálně padesáti lidí, a to za dodržení hygienických pravidel či rozestupů platných kvůli šíření koronaviru. Od 8. června by už akce v kostelech neměly být omezeny počtem účastníků. Plán na otevření kostelů následně potvrdila vláda.

Premiér řekl, že návrh projednal s kardinálem Dominikem Dukou i náměstkem ministra zdravotnictví, epidemiologem Romanem Prymulou, jednat o tom bude ještě vláda.

Mluvčí České biskupské konference Monika Klimentová řekla, že představitelé katolické církve čekají ještě na schválení návrhu vládou. „Každopádně i to, co řekl premiér, je pro nás přínos. Necháme na jednotlivých farnostech, jak se s rozhodnutím vypořádají, připravíme pro ně ale jakýsi manuál, jak postupovat,“ uvedla.

Řekla, že na mnoha vesnických farnostech s malým počtem farníků problémy nebudou, ty větší městské farnosti ale možná s počtem 15 či 30 účastníků při mši problém mít mohou. „Rozhodně budou pokračovat online přenosy bohoslužeb, dokud vládní opatření potrvají,“ doplnila.

Babiš na bohoslužby nejdřív zapomněl 

„Evangelická církev usilovala společně s Ekumenickou radou církví a Českou biskupskou konferencí o možnost, aby byly bohoslužby postupně obnovovány. Proto tuto informaci vítáme a jsme připraveni dodržovat všechna nutná opatření,“ sdělil Martin Balcar, tiskový mluvčí Českobratrské církve evangelické.

Kabinet v úterý představil harmonogram postupného uvolnění zákazů a omezení služeb a aktivit, později Babiš připustil, že na obnovení bohoslužeb zapomněli. Šéf krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve řekl, že tuto věc přinese na vládu jako podnět.

Ekumenická rada církví (ERC) a Česká biskupská konference (ČBK) se tento týden obrátily na premiéra, představitele vlády a krizový štáb s žádostí, aby se mohly konat veřejné bohoslužby při zachování preventivních opatření.

Bývalý předseda KDU-ČSL ale přestává opatřením rozumět, jak uvedl na twitteru. „Vnímá někdo z vlády rozdíl v 15 lidech ve katedrále a 15 v venkovské kapli? Proč toto kriterium? Použili něco podobného pro hobbymarkety, kde se tlačí u pokladen desítky lidí? Stačilo vzít rozestupy...“ napsal krátce po rozhovoru premiéra Babiše pro Rádio Z.

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se letos slavily ve zvláštním režimu Velikonoce, hlavní křesťanské svátky. Lidé je trávili doma, sledovali bohoslužby online a nemohli navštěvovat chrámy k tradičním setkáním.

tomik007 ( 17. dubna 2020 22:03 )

Aj BURESH volal - pri bocianiem hniazde...

tomik007 ( 17. dubna 2020 21:22 )

UZ SOM MYSLEL - ze UJO bude sluzit bohosluzbu

manunu ( 17. dubna 2020 19:39 )

Diginka: Napsala jste to naprosto přesně. Souhlas. Máte pravdu, když je člověku nejhůř, volá Boha.

baronessa ( 17. dubna 2020 19:38 )

Diginka ( 17. dubna 2020 19:28 )

ne všichni jsou pedofilní, stejně jako ne všichni učitelé nebo lékaři jsou pedofilní a taky ne všichni Češi jsou blbí a nevěřící. Někdo si jde do kostela někomu stačí smradlavá paluša, důležité je, že si každý může vybrat to, co je mu bližší a nemusí kývat jako osel na kázání nějakého sotva základní školu majícího politruka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud