Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Oblačno -1°C

Zpátky do lavic v rouškách. „Kdo jich zajistí miliony,“ ptají se učitelé Plagy

Autor: ČTK, sova - 
7. dubna 2020
17:01

Učitelé se staví skepticky k návrhu, podle kterého by se po znovuotevření škol mohli žáci vrátit do lavic s rouškami. ČTK to v úterý sdělila předsedkyně sdružení Učitelská platforma Petra Mazancová. Podle ní by nošení roušek ve škole narušovalo normální fungování výuky i přestávek. Děti by se například nemohly bezpečně nasvačit či napít. Pokud by stát na nošení roušek ve školách trval, měl by zajistit jednorázové, řekla. Ministr školství Robert Plaga (ANO) na dotaz ČTK uvedl, že je nyní předčasné mluvit o konkrétních opatřeních.

Podle Mazancové má dnes většina učitelů a dětí k dispozici pouze podomácku vyrobené roušky, které je možné bezpečně používat jen omezený čas, nikoli při celodenním pobytu ve škole. „Rodiny by musely roušky denně prát, což nelze ohlídat. Problém by byl i u sociálně slabých rodin či v rodinách se špatnou hygienou. Mohlo by to vést k tomu, že by byly ze vzdělávání vyloučeny děti rodin, které nejsou schopny zajistit denně čisté roušky,“ uvedla Mazancová.

Pokud podle ní stát chce, aby se společnost koronavirem promořila, mohly by jít děti do škol třeba i bez roušek. V opačném případě by podle ní měl školám dodat pro děti i učitele jednorázové roušky, ve kterých se lidé tolik nezadýchávají a dá se lépe mluvit. Mazancová upozornila na to, že v červnu mohou být už letní teploty. Řadě škol přitom chybí klimatizace.

Jak budou děti jíst svačiny?

„V tuto chvíli je podle mého názoru předčasné bavit se o konkrétních opatřeních,“ řekl Plaga ČTK. Zopakoval, že se drží plánu ministerstva zdravotnictví, podle kterého by se školy mohly otevřít v druhé polovině května. „Vyjádření ohledně zdravotnických opatření a podmínek, za jakých budou naše školy fungovat, očekávám od ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo školství ve spolupráci s řediteli a učiteli bude samotnou proveditelnost těchto opatření bedlivě připomínkovat,“ dodal.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga | ČTK/Deml Ondřej

Již dříve Plaga podobně jako náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že děti by se do škol mohly vrátit třeba i s rouškami.

Podle Mazancové tento návrh zahrnuje řadu nedomyšlených věcí. „Děti budou v kolektivu pořád, tak je třeba otázka, jak třeba pak budou jíst svačiny,“ uvedla. Nejasné je také to, jak by se měly nákaze bránit učitelé ve starším věku nebo s chronickými nemocemi, pro které může být koronavirus nebezpečný.

Miliony roušek každý den

Není podle ní také jasné, zda by školy zvládly zajistit výuku při otevření před definitivním ústupem epidemie, pokud se někteří učitelé za těchto podmínek odmítnou vrátit. Už dříve měly často potíže s nedostatkem kvalifikovaných pedagogů.

Učitelé podle Mazancové vnímají, že otevření škol je důležité kvůli pracujícím rodičům školáků na prvním stupni a kvůli přijímacím zkouškám na střední školy. Jinak by ale podle ní mohla výuka pokračovat online. Mnoho škol se podle ní v tomto režimu již „zajelo“. Podobně se nedávno vyjádřil také předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

V případě povinného nošení roušek ve školách by pro ně podle Mazancové musel stát zajistit několik milionů roušek každý všední den. Pokud by děti měnily roušky každé dvě hodiny a chodily i do družiny, potřeboval by jich jeden žák kolem pěti kusů denně. V ZŠ je kolem 953 000 žáků.

mrne ( 8. dubna 2020 00:05 )

To nemyslíte vážně ,že by děti v 1 třidách měly roušky a učily se . Zkuste si to sami na sobě ,sedět a číst na hlas ze slabikáře a počítat atd . Ke všemu máme zdravotně nemocnou dceru ,která je riziková a já nebudu ji vystavovat ,aby jsem o ní ještě přišla . Jen proto ,že naše děcka by šly do škole . Toto zase někdo vymyslel .. Pěkná blbost ..

Cermak ( 7. dubna 2020 23:27 )

Myslím,že to není dobrý nápad,aby děti byly v rouškách po celý školní den co vyučování je.Nemohli by si dát svačinu ani piti.Asi ani Plaga by nevydržel být celý den v roušce jedné v tom vedru co je.A bez svačini a piti.Poslanci asi nemyslí a nemaji dobry IQ.

Osho ( 7. dubna 2020 21:40 )

Nechejte školu na září, škola neuteče a nechte děti učit online a relaxovat. Kam pořád spěchate?

Osho ( 7. dubna 2020 21:38 )

Co to je za pitomce ten Plaga? Chce přes děti ohrozit jejich rodiče? A prarodiče a sourozence? Vždyť to je blbost na entou! Vždyť děti i mládež si virus natahaji z dopravních prostředků na věci,pak už to pojede, dotýkání nosu úst oci, špinavýma rukama kapesník do nosu, virus v nose, v ústech při jídle, atd. To se nedá uhlídat, děti a mládež už vůbec ne! A roušky na ústech mít hodiny, no běž se vycpat ty plago! Vždyť z toho onemocni, jak nebudou moci správně dýchat a okyslicovat krev. Si to dej ty na cunu na hodiny, chytráku.

grillus ( 7. dubna 2020 21:33 )

Učitelé hygienu zvládají, ale když mi děti ještě nad druhém stupni neumí dávat ruku před pusu, když zívají.. neumí si umýt ruce po WC ... smrkají do rukávu (a není to žádná sociálně vyloučená lokalita) .... mám pokračovat? Tohle asi nemá děti učit škola... Už proto si nedokážu představit návrat do školy se zvýšenou hygienou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud