„Jsem idiot.“ Ministr zdravotnictví v karanténě vyvezl rodinu na pláž a nabídl funkci

Autor: ČTK - 
7. dubna 2020
09:35

Novozélandský ministr zdravotnictví David Clark vyvezl svou rodinu na pláž, ačkoli v zemi platí karanténa. Později svou chybu veřejně uznal, označil se za idiota a nabídl premiérce Jacindě Ardernové rezignaci. Vzhledem ke krizi kolem koronaviru ale odvolán nebyl. Je pouze sesazen v rámci vládní hierarchie a přišel o svou druhou funkci, kterou zastával na ministerstvu financí, informoval server BBC.

Nový Zéland vyhlásil zákaz vycházení ve středu 25. března, ale Clark hned následující víkend odvezl rodinu na pláž vzdálenou 20 kilometrů od bydliště. Přiznal se k tomu Ardernové, když byl kritizován za jiný prohřešek. Minulý týden totiž vyjel ve své dodávce, na níž má vlastní fotografii, k cyklistické stezce, kde ho někdo vyfotografoval.

Premiérka nabídnutou rezignaci nepřijala

„Lidé se mohou jít ven nadýchat čerstvého vzduchu, a pokud je to potřeba odjet i na menší vzdálenost, ale požádali jsme, aby se vyhýbali aktivitám spojeným s větším rizikem zranění. Ministr se tím měl řídit,“ řekla premiérka.

Novozélandský ministr zdravotnictví David Clark porušil karanténu. Na archivním snímku je Clark s rodinou.Novozélandský ministr zdravotnictví David Clark porušil karanténu. Na archivním snímku je Clark s rodinou. | Facebook Davida Clarka

„V době, kdy po Novozélanďanech požadujeme historické oběti, jsem svůj tým zklamal. Byl jsem idiot a chápu, že se na mě lidé zlobí,“ řekl ke svým prohřeškům Clark. Ardernová prohlásila, že za normálních okolností by byl odvolán. V současné době ale nelze dělat zmatek ve zdravotnictví, takže Clark zůstává ministrem.

Omezení platná na Novém Zélandu předpokládají, že lidé zůstanou v karanténě nebo izolaci doma s výjimkou nezbytných přesunů. Pohyb venku je povolen za podmínky, že bude bezpečný. Na Novém Zélandu se koronavirem nakazilo 1160 lidí a jeden člověk tam zemřel.

Za podobný přešlap pyká i skotská šéfka zdravotnictví

Za podobný prohřešek v neděli odstoupila šéfka sektoru zdravotnictví skotské vlády Catherine Calderwoodová. Porušila doporučení zdržovat se doma, které sama vydala pro obyvatele, a dva víkendy vyjela do svého venkovského domu.

bizon_pepa ( 7. dubna 2020 22:04 )

Taky jsem čekal, který z nich došel k poznání.

krapotkin ( 7. dubna 2020 19:27 )

Už jsem se lekl, že by se takhle zachoval jakýkoliv český politik.

Greinfild ( 7. dubna 2020 09:50 )

Dosaď si všechny sprostý slova!

Greinfild ( 7. dubna 2020 09:50 )

Stejna *** jako Vojtèch a dalsi ***i

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud