Tohle je tým expertů proti COVID-19! Mají na starost život zachraňující přístroje i kapacitu lůžek

Autor: jko, dp - 
2. dubna 2020
16:22

Vyčerpaní zdravotníci, nedostatek lůžek nebo život zachraňujících plicních ventilátorů. Obrázky z okolních zemí, které nemilosrdně zasáhl zákeřný koronavirus, děsí české zdravotníky i politiky. Odborníci ale ve středu ujišťovali: Lůžek je zatím dost a s kapacitou jsme na tom také dobře. Víte, které lékařské kapacity tvoří speciální tým v boji proti nákaze? 

Podle expertů z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zatím počet nakažených odpovídá jejich odhadům – v minulosti totiž očekávali, že na konci března bude kolem 3 tisíc nakažených, což »sedí«. Došlo však k nárůstu pacientů přijatých do nemocnic. Zatímco 24. března skončilo ve špitále s koronavirem 19 pacientů, o čtyři dny později to bylo už rovných 40.

„Kapacita systému je v tuto chvíli dostatečná a máme i poměrně i velkou rezervu. Kvalita péče je zcela identická jako v době před pandemií, a to je také důležité,“ uklidňoval ve středu přední český odborník na intenzivní medicínu Vladimír Černý.

Zatím lehký stav

Na konci dubna odborníci očekávají kolem 14 tisíc nakažených. Důvod k obavám by ale mohl nastat ve chvíli, kdy by bylo najednou hospitalizovaných 45 tisíc lidí „Většina aktuálně hospitalizovaných pacientů jsou v lehkém stavu. Pouze menší část je poněkud těžších nebo v tom nejtěžším, tedy že potřebují umělou plicní ventilaci,“ popsal současnou situaci Černý.

Uvidí stav lůžek

Aby ale zdravotnictví fungovalo i nadále, klíčové jsou informace. Také proto zřídili odborníci online přehled nemocnic, ve kterém v reálném čase uvidí dostupnou kapacitu i stav zdravotnického personálu pro pacienty s Covid-19. Tato data budou sloužit koordinátorům i národnímu dispečinku intenzivní péče lépe zvládnout celou situaci a v případě potřeby posílat pacienty do méně vytížených zařízení.

Tým odborníků proti viru

Pro boj s koronavirem vznikl také speciální tým s názvem IP Covid-19. Ten má za úkol formulovat národní strategii zajišťování intenzivní péče v době pandemie. Bude také koordinovat celý systém, vytvářet doporučené postupy a mimo jiné i radit ministerstvu zdravotnictví. V šestičlenném týmu jsou špičkoví specialisté v oboru anesteziologie a intenzivní medicíny a šéf statistiků z ÚZIS. Jejich vizitky najdete v galerii.

Tohle máme k dispozici 

● 823 lůžek na ARO (anesteziologicko-resuscitační oddělení) je celkem v České republice

● 3658 lůžek pro dospělé mají v Česku JIP (jednotky intenzivní péče)

● 1615 volných lůžek zbývalo k 30. březnu na ARO i JIP dohromady ● Vytíženost sytému je tak 65%

● K dispozici je 2080 plicních ventilátorů ● Mimotělních oběhů pro náhradu funkce plic (ECMO) je 72

● Lékařů sloužících na intenzivní péči je 4271

● Zdravotních sester pracuje na ARO a JIP celkem 15 422

Zatím kapacita lůžek i plicních ventilací  stačí.  Odborníci se ale připravují i na scénář, kdy by mohlo být zle.Zatím kapacita lůžek i plicních ventilací stačí. Odborníci se ale připravují i na scénář, kdy by mohlo být zle. | R. Klejch, D Černovský, Nemocnice Kroměříž, ČTK/AP/T. Kienzle, I. Zehl

Nejrizikovější pacienti? Senioři 70+ s další nemocí

Nejohroženější skupinou, pro kterou může být koronavirus smrtící, jsou senioři. Ti také tvoří většinu hospitalizovaných pacientů s Covid-19 v tuzemských nemocnicích. Velký nárůst je pak zejména u lidí starších osmdesáti let. „Nejčastěji umírají v nemocnici na Covid pacienti vyššího věku, jsou to nejčastěji muži a jsou to pacienti s nějakým dlouhodobým průvodním onemocněním,“ vysvětlil lékař Černý, proč jsou senioři tak ohrožení.

Vláda se je proto snaží chránit všemožnými opatřeními. Lidé pokročilejšího věku by neměli chodit ven, pokud to není nezbytně nutné, nákup by jim měla obstarávat rodina. Pokud musí do obchodu, mají na to vyhrazené hodiny. V čase od 8 do 10 dopoledne tak v krámech s výjimkou zaměstnanců v těchto dnech nepotkáte nikoho mladšího 65 let. I přesto se zvýšil věk pacientů přijatých do nemocnic.

Ještě 22. března tvořili lidé starší 70 let jen 26 procent hospitalizovaných. Jenže ani ne o týden později už to bylo 58 procent. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33, za ANO) ale ujišťuje, že se situace nehorší. „Pokud jde o důchodce a seniory, tak v tom celkovém srovnání se nám procento lidí zasažených nemocí a starších 65 let nezvyšuje. My nemáme tuto skupinu primárně zasaženou nemocí, a to je velmi důležité,“ řekl včera.

Pozor na tyhle choroby

Pokud má pacient s Covid-19 ještě nějakou další přidruženou nemoc, je pro něj situace o něco nebezpečnější. U nich se totiž může nákaza koronavirem snáze zvrtnout a mít těžší průběh. Úplně tou nejrizikovější nemocí je hypertenze neboli vysoký krevní tlak a nebezpečné jsou i další kardiovaskulární choroby. Opatrní musí být i lidé s cukrovkou (diabetes mellitus) nebo plicním či onkologickým onemocněním.

Video Česku nehrozí kritická situace jako v Itálii či Španělsku, míní ministr Vojtěch o pandemii. koronaviru (1.4.2020) - Aleš Brunclík

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud