Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Dezinfekce za cenu zlata: 250 ml za 750 korun v karlínské lékárně! Kontroloři jsou na ně krátcí

Autor: luv - 
27. března 2020
06:05

 Dezinfekční gely a další ochranné prostředky jdou v období koronavirové pandemie na dračku. Všudypřítomného strachu z nákazy využívají mnozí vykukové, kteří za účelem vlastního zisku ceny potřebného zboží neúměrně navyšují. Třeba dezinfekční gel na ruce značky Sanytol mohou lidé v jinonické večerce koupit za 429 korun, karlínská lékárna nabízí 250ml lahvičku za neskutečných 749 korun! Kontroloři jsou na ně ale krátcí.

V době, kdy by si lidé měli pomáhat, společně se semknout a držet při sobě, přichází i odvrácená tvář celé situace. I teď se najdou kšeftaři, kteří chtějí z neštěstí co nejvíc „vyrýžovat“. Na některých místech v Praze se objevily enormně vysoké ceny za potřebné dezinfekční prostředky. 

V lékárně v Karlíně seženou lidé 250 ml dezinfekčního gelu na ruce značky Sanytol, který se dá běžně sehnat zhruba za stovku, za neskutečných 749 korun. Podle Michala Wawrzyka z obchodního oddělení Lékáren Praha, pod něž karlínská pobočka spadá, však samy lékárny gel draze nakupují od velkoobchodního prodejce. „My na zboží máme třicetiprocentní marži, draze ho kupujeme už z velkoobchodu,“ řekl Blesku. Lékárna prodává také jednorázové roušky za 49 korun a roušky ze 100procentní bavlny za 199 korun.

Vysokou cenu stanovila i večerka v Jinonicích, která stejný Sanytol prodává za 425 korun, jak dokazuje fotografie jednoho ze čtenářů Blesku.

Například e-shop bigdeals.cz ho má v nabídce za 639 korun. I tam ho podle jejich vyjádření draze nakoupili. „Z důvodu nedostatečných skladových zásob v ČR i jiných státech EU a vysoké nákupní ceně máme k dispozici pouze omezený počet kusů,“ stojí v poznámce u výrobku.

Sanytol, jehož firma AC Marca gel dodává, o neúměrném navyšování cen svých produktů ví. „Chtěli bychom vás touto cestou informovat, že ceny, za které dodává naše firma, jsou nezměněny a odpovídají cenám stanoveným v ceníku 2020 vydaném na podzim 2019. Pokud se setkáte s neúměrně vysokou cenou za produkty Sanytol, jde o vlastní aktivitu některých obchodníků,“ uvedli zástupci Sanytolu s tím, že u svých stálých odběratelů žádné nepřiměřené navýšení cen nezjistili.

Pokuta nehrozí

Vláda se snaží zamezit tomuto enormnímu nárůstu cen a tomu, aby se někdo napakoval ze zneužití situace. Ministerstvo financí 4. března dalo strop cenám některého zboží, regulace se ale týká pouze respirátorů kategorie FFP3. Dodržování nařízení kontroluje Speciální finanční úřad. „Prodeje ostatních ochranných prostředků, kupříkladu dezinfekčních gelů,  nejsou nijak cenově regulovány a jejich cena je tudíž  závislá  od situace na trhu.  Jestliže tedy  nejsou ochranné prostředky cenově regulovány,  pak nemohou cenové kontrolní orgány jejich ceny nijak sankcionovat. Byť  účastníci trhu mohou  tyto ceny vnímat jako  ,přemrštěné‘ či společensky nemorální,“ řekla na dotaz Blesku Zuzana Mašátová, mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Maximální cena respirátorů FFP3 vyrobených v Evropské unii je stanovena na 175 Kč bez DPH, zatímco u respirátorů vyrobených mimo Evropskou Unii je limit nastaven na 350 Kč bez DPH. V případě nedodržování stanovené maximální ceny respirátorů hrozí podle ministerstva pokuta, která se může vyšplhat až do výše 10 milionů korun.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

va45 ( 28. března 2020 15:25 )

Dělají jen to co jim lidi dovolí. Mně stačí si pořádně umýt ruce mýdlem. Šmejdům nahrává panika lidí. V dnešní době hodně smutný vydělávat na lidech prachy.

ivoadler ( 27. března 2020 15:38 )

Žena dneska byla nakoupit v Albertu a místní boss ODS, samozřejmě v zastoupení, tam rozdával lahvičky desinfekce. Taky si vzala. Zásoba za chvilku došla, ale je to aspoň něco pozitivní proti planému držkování opozice v parlamentu.

spania ( 27. března 2020 13:22 )

Tohle je vážně sprostý!Dřív ty gely na ruce skoro nikdo nekupoval,byly jich plné regály a stály pár korun.Vydělávat na nemoci a na tom,že teď jsou prostě dost důležité a lidi je chtějí,je hnus.

veselabublinka ( 27. března 2020 12:56 )

Přitom stačí si důkladně umýt ruce mýdlem! Dezinfekci bych nekoupila!

strejda777 ( 27. března 2020 11:30 )

Ty už jsi na cestě, viď?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa