Záhadná smrt zdravotní sestry Věry (†47). Starala se o nakaženého taxikáře: Co ji zabilo?

Autor: Kateřina Baranová, Jan Doležal - 
31. března 2020
05:00

Starala se o nejznámějšího pacienta s Covidem-19 v Česku a nakazila se. Teď je mrtvá! Okolnosti smrti zdravotní sestřičky Věry (†47) z plicního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze jsou stále nejasné. Neumřela ve špitále, nýbrž v domácí izolaci. Co ji připravilo o život? To vyšetřuje policie, více má ukázat nařízená pitva.

Testy u zdravotní sestry potvrdily nákazu koronavirem. Ten ji ale prý nezabil. „To, že by zemřela v souvislosti s koronavirem, v tuto chvíli vylučujeme,“ uvedl včera náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula (56). Případ řeší policie. Okamžitě se proto vyrojily spekulace o záhadné smrti včetně toho, zda žena svůj život neukončila dobrovolně. „Nemáme potvrzeno, že by šlo o sebevraždu. Případ šetříme jako úmrtí, příčinu určí nařízená pitva,“ řekl Blesku Zdeněk Chalupa ze středočeské policie.

Náhlá smrt

Podle zdroje Blesku jde o náhlé úmrtí. Tak se označuje smrt člověka zdánlivě zdravého, u kterého se během života nemoc neprojevuje nebo má jen minimální příznaky. Nejčastěji jde o srdeční infarkt, srdeční selhání, tzv. náhlou srdeční smrt či mozkovou příhodu. Může je způsobit či ovlivnit právě koronavirus? „Virus může nějaké buňky ničit, ale že by docházelo k nějakému odumírání, tak to určitě ne. Rozhodně bych byla velmi opatrná, nikde to není sofistikovaně uveřejňované. Infarkt koronavirus určitě také nezpůsobuje,“ řekla Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Nemocnice Na Bulovce.

Od taxikáře

Zdravotní sestra pracovala na jednotce intenzivní péče plicního oddělení. Tam byl 10. března přijat taxikář (53) ve vážném stavu se zápalem plic, u kterého bylo později potvrzeno onemocnění Covid-19. Lékaři mu v těchto dnech podávají infuze experimentálního léku Remdesivir. Právě od něj se podle všeho nakazila.

Terčem útoků

To potvrdil i špitál, když 21. března oznámil, že nakažené koronavirem jsou i čtyři jeho zdravotní sestry. „Dvě se nakazily od pacienta, který je v současné době ve vážném stavu ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze,“ uvedla Thomayerova nemocnice. Okamžitě se stal terčem útoků, že personál nebyl dostatečně chráněný.

Stěžovala si na chybějící roušky

Thomayerova nemocnice uvedla, že její personál při péči o taxikáře, od nějž se dvě sestry nakazily, nepochybil. „Důležité je uvést, že velice obézní a polymorbidní pacient s bronchiálním astmatem byl k nám přijat dne 10. 3. pro celkové zhoršení jeho zdravotního stavu s podezřením na počínající zápal plic. Neměl cestovatelskou anamnézu, a postupovalo se dle tehdy nařízené epidemiologické situace,“ napsala a doplnila, že testy na Covid-19 u něj byly provedeny až ve chvíli, kdy se jeho stav zhoršil.

„Chceme zdůraznit, že zdravotnický personál (tzn. sestřičky na JIP vč. lékaře) nepochybil a v dané situaci se zachoval zcela profesionálně a dle standardních postupů a opatření,“ uvedl v tiskovém prohlášení. To potvrdil i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který uvedl, že sestry měly všechny potřebné ochranné pomůcky, nakazily se ale zřejmě při jejich svlékání. „Ukazuje se, že je potřeba mít ještě jeden plášť nad tím prvním a ten hned zahodit,“ řekl Prymula.

Svlíkat se můžu, jak chci

„Už bylo načase. Ještě zapomněli dodat, že nebylo dost ochranných pomůcek. Jedny plastové brýle a ústenka na 12 hodin fakt k takovému pacientovi nestačí. To se můžu svlíkat, jak chci, a je mně to stejně prd platné,“ napsala zdravotní sestra Věra den před svou smrtí na sociální síť. Mluvčí nemocnice Petr Sulek ale uvedl, že zdravotníci, kteří se starají o pacienty s Covidem-19, povinně používají pomůcky nejvyšší možné ochrany. „Samozřejmostí je respirátor typu FFP3. Ochranné pomůcky včetně respirátorů mění každých osm hodin,“ řekl.

Zoufalství rodiny a kolegyň

Okolí zemřelé mlčí. „Je to pro nás všechny velmi těžké. Na přání pozůstalých se nebudeme vyjadřovat.“ To byla včera jediná věta od lidí, kteří sestřičku Věru znali. Stejně reagovala i nemocnice. „S ohledem na přání rodiny nebudeme sdělovat žádné informace,“ uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Video Zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice náhle zemřela. Byla nakažená koronavirem. - Aktu.cz

Jolanda ( 1. dubna 2020 00:34 )

Píšeš o taxikáři č. 1, který vezl 90 cestujících, ubytovával Němce, pak byl Na Františku a odsud na BUlovce, kterého ihned testovali.
V Thomyerce byl taxikář č. 2, kterému 4 dny lékařka odmítala udělat testy a navíc se posmívala, takže se tam nakazila i tato sestra a další.

Shimmir ( 31. března 2020 22:50 )

Škoda té sestřičky. Nebylo by lepší, kdyby tomu taxikáři provedli eutanázii? Jedna dobrá sestra mohla žít a ostatní dvě i těch zatím deset padažerů ze stovky, co pak vezl by taky bylo na tom líp! Podle vyjádření primáře to je dost obézní tvor s dalsími problémy a když i ubytovával ty Němce, od kterých to chytil, tak holt honil prachy. A přístup hygieny a lékařů, když se sám včas ozval s příznaky, je taky katastrofálním dokladem morálního úpadku některých. Úroveň péče v Praze jsem měl možnost poznat na Bulovce na vlastní kůži. Ať už z přístupu, kdy mi po čtyřech hodinách čekání koukli do krku, změřili tlak a řekli, ať si koupím Coldrex a tantum verde. Byl pátek...Až když jsem tam v pondělí znovu přišel a byl tvrdší, napsali mi léky, změřili teplotu a poslali na rtg. Ovšem na tom jejich mi sestra napřed řekla, že budu čekat dvě hodiny, s čím jsem byl smířen, ale pak mne najednou odmítla vzít, že podle adresy, kde přespávám (Holešovice) musím jinsm (s horečkou přes 39°C!!!) Byl jsem tak vyplivlej, že jsem se moc nehádal. Dnes bych to odmítnutí šel oznámit řediteli. Byl jsem pacient jejich zařízení, tak mám právo na využití diagnostiky v areálu nemocnice, ne lítat po Praze, kde to neznám. Dělal jsem skoro tři sta hodin měsíčnê po vozovnách, na hostelu zima, v těch tramvajích po demonráži dveří taky. Hlavní starostí lékařù bylo, zda jsem zaplatil poplatek 90 kč v tom jejich automatu, co bral jen přesné částky. Tak jsem sháněl navíc drobné v bufetu a lékárně! Platilo se za každou návštěvu! 2014!

frantacizek ( 31. března 2020 21:20 )

té sestřičky je opravdu škoda, už z fotky laskavý pohled. Jsem z té naší vlády nešťastný, absolutně nemůžu hloupost... Tady nás možná stála život, určitě jí ten vir a stress nepomohl. A zdravotnictví u nás, kde je část lékařů absolutních cyniků, jak jsem neměl sám tu čest v případě mé rodiny poznat, přišlo o obětavého, laskavého člověka, který bral svou práci jako poslání. Soudím i z vyjádření jejich spolupracovníků - jedna z plicních lékařek. Z toho je člověk zkrátka smutný, ve vládě máme opravdu stroje, velmi špatné pragmatiky, cyniky a asociály s nulovým respektem, pokorou a sebereflexí...

montevideo ( 31. března 2020 20:35 )

Přesně tak. Ty sfině novinářské mají další oběť.

zkratik ( 31. března 2020 19:02 )

pleskáči,twl,to video Tak doufám,že budou ještě autentický záběry z pitvy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud