Středa 23. června 2021
Svátek slaví Zdeňka, zítra Jan
Oblačno, bouřka 26°C

2500 přestupků za víkend: Strážníci řešili chybějící roušky i hloučky lidí

Autor: ČTK - 
30. března 2020
12:39

Pražští strážníci řešili od pátečního do pondělního rána 2497 případů, kdy lidé neměli zakrytá ústa a nos nebo porušovali zákaz shlukování, sdělila mluvčí městské policie Irena Seifertová. Od začátku zavedení opatření proti koronaviru řešili strážníci přes 8000 přestupků souvisejících se zavedenými opatřeními.

Ve svých řadách má městská policie čtyři zaměstnance s potvrzeným koronavirem a 65 zaměstnanců v karanténě. Vláda v rámci nouzového stavu zakázala vycházení bez roušek a zavřeny jsou restaurace, služby a obchody.

Z celkového počtu víkendových přestupků řešili strážníci 2144 případů, kdy lidé neměli zakryté dýchací cesty. „Dalších 333 lidí porušilo zákaz shlukování na veřejném prostranství a 20 osob nedodrželo nařízení týkající se opatření ve vztahu k provozování restaurací a obchodů,“ uvedla Seifertová. Podle fotografií či videí ze sociálních sítí si lidé se zákazem shlukování nelámali hlavu například v Riegrových sadech, kde si hloučky lidí užívaly slunce, jako by žádná opatření neplatila. Rušno bylo také na cyklostezkách u Vltavy, kde se to hemžilo cyklisty i bruslaři.

Strážníci ve 40 případech přestupky oznámili správním orgánům. Podle Seifertové ale většina lidí se strážníky spolupracuje a na jejich upozornění reaguje.

Pokuty za nenošení roušky přímo na místě strážníci ukládat nemohou. Mohou je pouze oznamovat správnímu orgánu. Ten pak může uložit fyzické osobě pokutu do 20 000 korun. Postihnout mohou strážníci na místě neuposlechnutí výzvy úřední osoby. V tomto případě může strážník uložit pokutu na místě do 10 000 korun.

Nakažení strážníci

Strážníci zaznamenali ve svých řadách několik nemocných. „Zdroj nákazy nebyl prozatím určen, pravděpodobně to ale bude místo bydliště, tedy území hlavního města. Informovali jsme hygienickou stanici kvůli trasování a všechny dotčené zaměstnance jsme poučili o jejich povinnostech,“ uvedla Seifertová. Služební prostory a vozidla prošla dekontaminací. Služebny zatím strážníci nezavírají.

Celkem v Praze v posledních týdnech městská policie eviduje 8394 porušení omezení proti koronaviru, což je téměř dvakrát tolik, kolik jich zaznamenali před asi týdnem. Z toho 148 případů bylo oznámeno správním orgánům.

kraken110 ( 30. března 2020 13:37 )

Neumíš šít?Tlachat umíš dobře tak si nasad na čunu svoje smradlavé spodáry pokud jsi neschopný!!!!!

krapotkin ( 30. března 2020 13:03 )

Strážníci si potřebují vydělat na prémie a tak šikanují lidi, kteří by si rádi roušku koupili (když už jsou leví jako já a neumí si ji ušít), ale roušky, které měla zajistit vláda schopná jen poroučet a nic nezařídit.

Zobrazit celou diskusi
Další videa