Neděle 28. listopadu 2021
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Maláčová: Pusa synovi v těžkých časech. A osamělý Babiš i Petříčkovo poděkování ženě

Autor: simao - 
23. března 2020
19:40

Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) upozorňuje, že každá nemoc člověka do jisté míry zastaví  – a u koronaviru to není jinak. V úterý ji čeká obhajoba návrhu na ošetřovné, které se má vyplácet do 13 let dítěte a zahrnout má nově i OSVČ (424 korun denně). Maláčová na síť dala fotku se svým synem Gustavem a přiblížila i vlastní denní režim. Ten nastínil i její kolega z ČSSD Tomáš Petříček. S rodinou prý mají oddělený život. To nyní doslovně platí u Andreje Babiše (ANO), který s rodinou pod jednou střechou ani nespí. Kvůli dceři v karanténě Vivien.

Sociální demokraté v posledních dnech poodhalili, jak každodenní koronavirový kolotoč zasahuje nyní do jejich soukromých životů.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová sdílela na síti fotku se svým synem Gustou, kterého má s náměstkem ministerstva zahraničí Alešem Chmelařem. Synovi se snažili vysvětlit, co aktuální pandemie znamená. A potěšili ho speciální rouškou  – s chameleonem.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) Blesk Zprávám naopak řekl, že kvůli koronaviru nejezdí raději ani za svou babičkou. A spí jen pár hodin denně.

Babiš bydlí sám, Vivien dál v karanténě

Ostatně i premiér Andrej Babiš (ANO) pocítil koronavirová omezení na vlastní kůži. V domácí karanténě po příletu ze Španělska skončila jeho dcera Vivien. „Moje dcera je v karanténě, takže doma nebydlím, bydlím teď sám, rodinu nevidím. Chodím do práce a do jedné kanceláře, kde mám ložnici,“ řekl v neděli Babiš iDnes.cz.

Jeho manželka Monika pak o víkendu děkovala zdravotníkům za práci, kterou během pandemie odvádí. „Všem našim zdravotníkům  – jste naši hrdinové a záchrana, zasloužíte si tu největší korunu, uznání a poděkování od nás všech,“ vzkázala na instagramu Babišová.

Premiérova žena již dříve Blesk Zprávám potvrdila: „Ano, dceru máme doma. Je v karanténě, ale nic jí není, takže není nutné zatěžovat zdravotníky odběry. Pouze je nahlášena u hygieny, že přiletěla ze Španělska, a je v karanténě. Manžel teď nemůže bydlet doma, je v jiném domě. Já se starám o děti a jemu jen peru prádlo.“

Petříček děkoval ženě

To ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) vysekl poklonu své manželce Ivě. „Máme teď oddělený život s rodinou,“ zmínil úskalí hektických dní, kdy se Česko snaží repatriovat řadu občanů z nejrůznějších zemí světa  – ať už prostřednictvím nouzových letadel, nebo autobusů.

Zatímco Petříček řeší Čechy v nesnázích, jeho žena má jiné starosti: „Má skvělá žena se zatím doma učí s dětmi,“ podotkl.

V ministrovi bouchly saze: Nejsme cestovka

Petříček, který není vidět na vládních tiskovkách, kde se oznamují další a další omezení života v Česku, se však dle svých slov nezastaví. V zahraničí je dle jeho odhadů 25 až 30 tisíc Čechů. A tak i v ministrovi někdy bouchnou saze.

„Nechci vypadat nezdvořile, ale za dnešní noc jsem dostal stovky mailů a zpráv na sociálních sítích, které většinou míří mimo terč. Pomůžeme všem lidem, kteří jsou v zahraničí v nelehké situaci, ale nemůžeme být ‚cestovka‘,“ vzkázal na svém facebooku.

„V zahraničí je nyní minimálně 25 tisíc lidí, pro všechny se snažíme udělat maximum. Stovky lidí na ministerstvu doslova padají na ústa. Vážně ale neumím připravit letadlo tak, aby Vás vyzvedlo, když zrovna nesvítí sluníčko,“ dodal.

Video Češi uvízlí v zahraničí? Ministr Petříček řekl, co dělat. - Blesk TV

Maláčová a pusa synovi

Maláčová se pochlubila se svými každodenními rituály, které jí nyní pomáhají udržet si psychickou kondici. 

Povšimla si jednoho rozměru – řada lidí má nyní o něco víc času, který se jim v běžném shonu nedostává. „Každá nemoc člověka zastaví. A tahle nás teď zastavila hromadně a na dlouho. Ze dne na den se nám změnily priority i životní rutina. Přestali jsme cokoliv plánovat. Jsme si blízko na dosah roušky a telefonu. Už tak často neříkáme – nemám čas – protože teď ho konečně máme,“ zapřemýšlela si nahlas.

A Čechy vyzvala, aby nežili jen koronavirem. „Já kolem něj z podstaty své práce kroužím dnem i nocí. Mám ale své každodenní rituály, bez kterých by se mi špatně usínalo,“ poznamenala a vedle alespoň 10 minut bez mobilu denně, zalévání květin v obýváku a dobré kávy a hodně čaje zmínila i dva týkající se bezprostředně její rodiny: „Čtení s Gustíkem a pusa před spaním (v případě mimořádného jednání vlády posouváme večerku). Volání mamce a babičce.“

Právě její syn přitom dostal roušku také. „My jsme doma Gustovi vysvětlili, že řádí těžká forma chřipky, před kterou se musíme všichni chránit. Dostal roušku s chameleonem a je docela v pohodě,“ podotkla Maláčová.

Spor s Havlíčkem o ošetřovné u OSVČ

I Maláčová se ale podobně jako Petříček rozzlobila. Tentokrát na konkrétního člověka. Ministryni totiž čeká v úterý obhajoba návrhu na rozšíření vyplácení ošetřovného – tedy palčivá záležitost, která se týká rodičů stovek tisíc dětí, které nemohou do školy a zůstávají doma.

Maláčová navrhuje rozšíření vyplácení do 13. narozenin dítěte (v současné době je vypláceno do 10 let) a navíc nikoli pouhých 9 dní, ale po celou dobu trvání mimořádného opatření – tedy po celou dobu uzavírky škol. Vypláceno nadále má být 60 procent průměrného denního výměru mzdy, nikoli 100 procent, jak navrhovali třeba lidovci.

Zahrnout však má nově ošetřovné i OSVČ – ve výši 424 korun denně. „To myslí ministerstvo průmyslu a obchodu vážně, že ošetřovné pro OSVČ bude pouze pro děti od 6 do 13 let?! Copak živnostníci nemají menší děti nebo nepečují o blízkého s hendikepem? Tohle se mi opravdu nelíbí!“ hartusila Maláčová a před pondělním zasedáním vlády upozornila, že Karla Havlíčka (za ANO) požádá, „aby nad svým okleštěným návrhem ještě zapřemýšlel“.

Havlíček však vnesl více jasno do sporu. „Od začátku tvrdíme, že to bude naprosto stejné, jako to budou mít běžní zaměstnanci. Tam byla celá řada různých návrhů a různých variant. Původně se to počítalo jenom pro školáky. Musí to být naprosto férové a musí to být stejné,“ uvedl v ČT. „Nakonec to bude pro všechny, od děti de facto od nuly, tedy mladší šesti let,“ řekl k navrhované věkové hranici u dětí 0–13 let pro ošetřovné.

Video Maláčová v roušce a nové návrhy: Ošetřovné na děti do 13 let a pomoc firmám, které musely zavřít kvůli koronaviru a zákazům. - ČTK

ruda43 ( 23. března 2020 21:02 )

Je mi divný že tu neblejou "demokrati"..Pane Babiš,celá vládo, Já bych na to žaludek neměl..Na ty krysy co do vás věčně kopou,na ty šmejdy co jenom kecaj a lejno dělaj..Příští rok máte volby v kapse

Zobrazit celou diskusi
Další videa