Premiéra dojal dopis malé Josephine (7). Buďte jako ona, vyzývá Brity

Autor: Darina Jíchová - 
23. března 2020
08:25

Boj s koronavirem se značně podepsal také na osobním a pracovním životě britského premiéra Borise Johnsona (55). Jeho snoubenka Carrie Symondsová (32) je těhotná, což ji řadí do rizikové skupiny osob, kterým hrozí nakažení. Na radu zdravotníků Symondsová, které premiér láskyplně přezdívá „vydřička“, zůstane až do porodu v karanténě. Pro Johnsona měl být tento týden plný oslav, jeho snoubenka měla narozeniny, uběhlo 100 dní od jeho historického vítězství u prosincových voleb, které vedlo k doručení brexitu, a na neděli 22. března připadá Den matek. Žádné večírky se ale konat nebudou, premiér Johnson připustil, že je zcela vyčerpaný, i přesto ale nastávající otec ukázal, že má srdce. Johnsona dojal dopis od sedmileté dívky a vyzval Brity, aby byli jako ona, napsal list Daily Mail.

Premiér Johnson si ve vypjaté době našel čas, aby odepsal na dopis sedmileté Josephine, která si postěžovala, že kvůli koronaviru byla zrušená její narozeninová oslava. „Milý pane premiére, dneska mám narozeniny, ale budu doma, protože jste nás o to požádal. Myslím, že mamka s taťkou budou muset oslavu zrušit, ale mně to nevadí, chci, aby byli všichni zdraví,“ napsala dívka Johnsonovi.

„Prosím pilně pracujte, abyste nás udržel všechny v pořádku. Nezapomínejte si mýt ruce! S láskou Josephine (stále ještě 7 let). P.S.: Myjte si ruce,“ ke svým radám a podpisu ještě malá Josephine připojila srdíčko.

Dopis sedmileté dívky dojal britského premiéra.Dopis sedmileté dívky dojal britského premiéra. | Twitter Borise Johnsona, Blesk - Jarmila Hluchá

Johnsona se její dopis evidentně dotkl, nemeškal a odepsal jí. Svou odpověď pak sdílel na twitteru s výzvou: Buďte jako Josephine, pro ostatní Brity. „Drahá Josephine, všechno nejlepší k narozeninám! Jsem rád, že zůstáváš doma. Zrušení tvojí oslavy mě moc mrzí. Každý z nás musí svou troškou přispět a pomoct NHS zachraňovat životy, a to je to, co děláš i ty a děláš to skvěle,“ napsal premiér.

Co si premiér zpívá u mytí rukou?

„Jdeš lidem příkladem. Pracujeme přesčas, abychom vymysleli, jak ochránit lidi. Pokud budeme pracovat společně, můžeme koronavirus rychle vypakovat. Až se to stane, můžeš mít pořádnou oslavu s kamarády,“ slíbil dívce Johnson.

„A abych odpověděl na tvou otázku: Pravidelně si myju ruce, mýdlem a vodou nejméně 20 vteřin, vyjde to asi na dvě opakování písničky Happy Birthday,“ objasnil na konec dopisu premiér.

Do premiérského sídla v Downing Street denně zamíří dodávka veganského jídla a organické zeleniny, většina z toho je pro těhotnou Symondsovou, která prostory sídla opouští, jen když jde venčit psa Dilyna.

Premiér ujídá snoubence, někdy ale podlehne pizze

Premiér je velký fanoušek sýrů, salámů a červeného vína, teď se ale stravuje zdravě a ujídá veganské zásoby své snoubenky. Snaží se zřejmě posílit svůj imunitní systém, uvedl zdroj Daily Mailu. Někdy se prý neudrží a pro sebe a svůj tým objedná pizzu nebo grilované kuře z fastfoodu.

Veganské jídlo jim dováží společnost All Plants, kromě zeleniny a předpřipravených pokrmů obsahují balíčky také recepty na různá další jídla. Stálí zaměstnanci Downing Street tisku přiznali, že mají problém zajistit dovážku z klasických supermarketů a nyní spoléhají na suroviny z veganské firmy All Plants.

Premiér se snoubenku na chvilku utekl z Londýna do venkovského sídla premiérů v Chequers. Johnson se obává, že se v jeho týmu šíří koronavirus. Pět jeho poradců vykazuje příznaky spojované s nemocí Covid-19, symptomy se objevily u šéfa vyjednávacího týmu brexitu Davida Frosta. Ten je v domácí karanténě, s premiérem je ale v pravidelném kontaktu přes FaceTime. Přes videohovor bude zřejmě premiér jednat i s královnou Alžbětou II., podle vlastních slov chce názorně dodržovat opatření, která vyhlásil.

„Jsme pod tlakem, závod s časem prohráváme.“ 

Vláda se urychleně snaží přijít s účinným plánem, pracovní doba mnohdy přetáhne 20 hodin. Někteří Johnsonovi poradci ani nechodí domů a spí na pohovkách ve svých kancelářích. „Jsme pod obrovským tlakem,“ sdělil tisku jeden z vládních zaměstnanců. „Obáváme se, že skončíme jako Itálie, prognózy nejsou dobré,“ dodal.

Počet nakažených v zemi přesáhl hranici 5 tisíc, počet obětí stoupl na 233, nemocnice jsou přeplněné. Zdravotníci čelí nejen naprostému vyčerpání, ale i nedostatku ochranných oděvů a dalšího materiálu. „Je to závod s časem, který se nevyvíjí v náš prospěch. Peklo nás teprve čeká, a to jak zdravotnické, tak ekonomické,“ shrnul státní zaměstnanec.

Zůstaňte doma a zachraňte životy

Johnsonovi byl dlouho vyčítán jeho přístup k šíření koronaviru v Británii, obrat přišel tento týden, kdy mu vědci předložili scénář toho, co by se stalo, pokud by trval na své stávající strategii. V takovém případě by mohlo zemřít až 250 tisíc Britů. Vláda rychle zareagovala a přišla s restrikcemi, řada Britů je ale nerespektuje.

„Mělo by to být snadné. Vláda, kterou jsme si zvolili, nám říká: Zůstaňte doma a zachraňte životy. Je to srozumitelné, proč to lidé nedělají, nevím,“ řekl Daily Mailu jeden z důchodců. Právě senioři v době epidemie koronaviru v Británii představují nejohroženější skupinu, Johnson lidem nad 70 let doporučil preventivní karanténu na 3 měsíce.

Video rozhovory sklad roušky - Aleš Brunclík

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud