
Češi se bojí o blízké, „syslili“ rýži a Hamáček předčil Babiše, ukázal průzkum o koronaviru

Češi se obávají, co dalšího přinese koronavirová epidemie. Častěji však mají strach o své blízké než o to, zda se nakazí oni sami. Velký průzkum Phoenix Research pro Blesk Zprávy zjišťoval, jak reagují na omezení, zrušené akce a zavřené školy, co si Češi nakoupili do zásob především a jak hodnotí v boji s koronavirem jednotlivé státní představitele. Andreje Babiše (ANO) přitom v průzkumu porazil Jan Hamáček (ČSSD).
Politici se snaží mírnit paniku, omezení a zákazy jsou však v průběhu března přísnější a přísnější - a zde dne na den dále přituhuje. Češi nesmí vycestovat, cizinci nesmí k nám, je omezen pohyb lidí po republice, zavřená část obchodů a ven se smí již pouze v roušce, šále, šátku či jiné ochraně úst a nosu.
Po vyhlášení stavu nouze 12. března se vyptala agentura Phoenix Research Čechů, zda z koronaviru mají strach. Přineslo to řadu zajímavých zjištění, některá se však dala čekat. Třeba to, že větší strach mají lidé v Praze.
Češi se bojí o blízké a v Praze není blaze
„Největší obavy o své zdraví mají lidé nad 45 let. Lidé mezi 18 a 34 rokem mají naopak obavy nejmenší,“ upozorňuje analytička Běta Neumanová z agentury Phoenix Research. „Vyšší obavy vykazují respondenti z větších měst, zejména pak z Prahy. Malé odchylky můžeme pozorovat v místech, kde se nový koronavirus objevil,“ podotýká i s ohledem na to, že ohniska nákazy se objevila třeba i v Olomouckém kraji, kde je 21 obcí v izolaci.
Češi přitom mají větší obavu o své blízké, než o vlastní nákazu koronavirem, ukázal také průzkum. Zatímco strach z vlastní nákazy projevilo 27 % respondentů, strach o blízké již 45%.
„V případě dotazu, který se týkal obav o své příbuzné, se počet kladných odpovědí, tedy těch, kteří uvedli, že strach mají, zvýšil. Obavy o své blízké projevují všechny věkové kategorie zhruba ve stejném poměru,“ podotýká k tomu Neumanová.
Lidé přitom upravili s ohledem na současnou situaci i své návyky. 65 % uvedlo, že si častěji myje ruce, 51 % pak uvedlo, že tak činí pečlivěji.
Smíření se s omezeními. Zavřené školy nevadí
Češi se přitom dle průzkumu poměrně rychle smířili se zákazem veřejných akcí a omezováním běžného chodu republiky. Zákazu akcí s účastí vyšší než 30 osob vyjádřilo podporu 64 % lidí, 19 % bylo proti, zbytek nevěděl či nedokázal odpovědět.
Podporu mezi občany má i uzavření škol. Byť pro rodiče přineslo často starost, jak se nyní o své ratolesti postarat. Se zavřením škol souhlasí dle průzkumu taktéž 64 %, proti je 20% respondentů.
Pro plošné uzavření školek se vyjádřilo 62 %, proti 20 % respondentů.
„Největšími odpůrci zákazu veřejných akcí s účastí nad třicet osob jsou mladí lidé mezi 18 až 24 rokem. A geograficky jsou pak proti zákazu spíše lidé z menších měst a obcí. Proti zákazu jsou spíše lidé s nižším vzděláním,“ uvedla pro Blesk Zprávy analytička.
Za přehnaná opatření označilo nařízení 11 % lidí, 44 % odpovědělo, že jsou dostatečná, 23 % pak, že jsou nedostatečná, hned 22 % však uvedlo, že neumí odpovědět.
Obecně pak i tato nejmladší skupina vnímá opatření nejvíce jako přehnaná. „Více opatrní jsou lidé ze skupiny 25-34 let. Větší obavy mají lidé ve velkých městech, více také souhlasí s opatřeními. Obavy přibývají také s věkem respondentů. Čím starší, tím více jsou opatření vnímána jako dostatečná,“ doplňuje Neumanová.
Lidé přitom řeší i další dílčí omezení. S uzavřením sportovišť, bazénů a wellness center souhlasilo 57 % lidí, proti bylo 24 %, možnost bez konkrétní odpovědi zvolilo 19 %.
Do obchodu pro těstoviny a rýži
Zatímco premiér Andrej Babiš (ANO) vytrvale upozorňuje, že potravin bude i nadále dostatek a Češi je nemají skupovat, do obchodů raději občané pro zásoby vyrazili. Projevilo se to i na prázdných regálech hlavně v některých částech supermarketů.
Pro co vyrazili Češi především? V průzkumu měli více možností pro odpověď, převládly však těstoviny (65 %), rýže (61 %), mouka (52 %) a maso (49 %).
Do svých košíků však Češi přihodili i další produkty - mléčné výrobky (28 %), nealkoholické nápoje (22 %), konzervy (18 %), hygienické potřeby (18 %), trvalé pečivo (16 %) a alkoholické nápoje (14 %). Možnost „jiné“ se mezi odpověďmi objevila ve 22 %.
„Těstoviny, rýži, maso a mouku kupují všechny skupiny podobně. Nejméně tyto produkty volila skupina ve věku 18-24 let, nicméně tato informace je zkreslující. Jedná se o věkovou kategorii, která často ještě bydlí u svých rodičů, tato skupina taktéž nejčastěji volila varianty ′jiné′ a ′nevím, neumím odpovědět′,“ upozorňuje Neumanová.
Opatrnost ohledně dovolených
Češi momentálně vycesovat nesmějí a mnoho jich naopak řeší s ohledem na okolnosti komplikovanější návrat svůj či svých blízkých ze zahraničí. V průzkumu odpovídali i na to, jak upravili kvůli koronaviru své plány na dovolené, na kterou nyní ale v karanténě celé země mnoho lidí nemá ani pomyšlení.
Předčasně se vrátilo ze zahraničí 5 % lidí. 15 % lidí zrušilo již zakoupenou zahraniční cestu či zájezd, 22 % s nákupem či zrušením letošní dovolené váhá, 28 % dotazovaných nadále plánuje vycestovat do zahraničí, až restrikce poleví, a plány zatím neměnili. 19 % respondentů se naopak do zahraničí letos vůbec nechystá, 11 % lidí na to neumí nyní odpovědět.
Hamáček a Prymula před Babišem
Každodenní realitou v Česku je nyní zpřísňování opatření, omezení a zákazů. A s tím spojené každodenní tiskovky, na kterých pravidelně nechybí premiér Babiš či šéf Ústředního krizového výboru Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví a Babišem uznávaný odborník.
Často se pak účastní i vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) - ne však pokaždé. Přesto je to právě on, kdo spolu s epidemiologem Prymulou v průzkumu u Čechů obstál. Známkovali totiž politiky a státní představitele jako ve škole s ohledem na šíření nového koronaviru a boj s ním.
Vedle známek 2 pro Hamáčka a Prymulu padla i další ohodnocení. Babiš dostal trojku, nepříliš lichotivou čtyřku pak ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministr školství Robert Plaga (ANO).
Čtyřka pro Zemana
Známkou 4 byl přitom ohodnocen také spíše mlčící prezident Miloš Zeman, který Babišově vládě vyjádřil v přísných opatřeních podporu, sám však zůstává spíše v ústraní.
„Co se školního systému hodnocení osobností politického a veřejného života týká, největší propad v průběhu měření zaznamenali premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Velmi silně (pozitivně) si od první chvíle vedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Nejvíce v měřeném období posílil ministr vnitra Jan Hamáček,“ upozorňuje analytička.
A k propadu Zemana a dalších dodává: „Nejhorší známkou byl ohodnocen prezident republiky Miloš Zeman, šéfka MPSV Jana Maláčová (ČSSD) a také ministr školství Robert Plaga (ANO). V tomto případě je možné spekulovat o tom, že respondenti zmíněnou trojici nevnímají žádným (pozitivním) způsobem, co se boje s koronavirem týká.“ V průzkumu, realizovaným od 12. do 17. března, odpovídalo 749 lidí napříč celým Českem.
Ty nemocnice snad řídí jejich ředitelé a manažéři, to oni čekají jen na to co jim někdo řekne z ministerstva?? Pak tam jsou zbyteční