„Ta rychlost nás srazila na kolena.“ Nakažené v Itálii ukládají do sklepů, chybí i přístroje

Autor: Darina Jíchová - 
18. března 2020
16:40

Itálie byla z evropských zemí prvním státem, který čelil masivní epidemii nového koronaviru. Tamní lékaři mluví o naprosté katastrofě, která ještě zdaleka není u konce. Podle nejnovějších statistik je v zemi přes 31 tisíc nakažených, počet obětí přesáhl 2500, nemoc porazilo už téměř 3 tisíce pacientů. Nemocnice ale dál praskají ve švech. „Rychlost, jakou se to šíří, nás srazila na kolena,“ přiznal jeden z lékařů z nemocnice v Bergamu. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Nemocnice Papa Giovanni v severoitalském Bergamu je přeplněná, pacienti v kritickém stavu, kteří by měli být na jednotce intenzivní péče (JIP), se tísní na jiných odděleních. Není, kdo by se o ně staral, chybí také materiál a přístroje potřebné k jejich léčbě. Nemocnice patřila vůbec k nejlepším zařízením v zemi, koronavirus ji ale „srazil na kolena“.

Video Drsné záběry utrpení při koronaviru: Takhle vypadají těžké případy, pacienti hledají úlevu na břiše - Reuters, LA7 PIAZZAPULITA

„Je to katastrofa.“

„Jsme na pokraji zhroucení, nejen doktoři, sestry, asistenti a zbytek personálu, myslím celá nemocnice. Přes noc nám počet mrtvých vyskočil o 16 procent, počet nakažených o 12,6 procenta. Čísla naznačují, že by epidemie mohla polevovat, ale v reálu? Nevíme,“ sdělil místnímu tisku Mirco Nacoti, specialista z JIP.

„Zkuste si to představit. Ještě tak před třemi týdny jsme pro každého pacienta dělali všechno, teď musíme prioritizovat a vybírat mezi pacienty, to je katastrofa,“ vysvětlil Nacoti. Kritičnost situace přiblížil vrchní lékař z dispečinku Angelo Giupponi, který vysílá sanitky k pacientům.

„Na lince mi třeba hodinu čeká někdo s infarktem. Denně se nám dovolá až 2500 lidí, víc než polovinu sem převezeme, protože potřebují do nemocnice,“ vypověděl Giupponi. Upozornil na to, že záchranáři nejsou na epidemii připraveni, nemají dostatek ochranných oděvů a sanitky rozhodně nejsou uzpůsobené na převoz nakažených. Což dokazuje i smrt záchranáře Diega Bianca (†47).

Z prádelen jsou lůžkové čekárny

Krizi prožívají i římské nemocnice. „Stará oddělení se rychle předělávají na provizorní jipky, sklepní prádelny se mění na čekárny s lůžky pro potvrzené případy, před nemocnicemi stojí stany pro potenciální nakažené,“ komentoval situaci anesteziolog Sergio Cattaneo.

„Asi nejvíc šokující je ta rychlost nemoci, nebyli jsme na ni připraveni, nedokázali jsme ji odhadnout, nedokázali jsme ji stále ještě zkrotit. Jestli to nedostaneme pod kontrolu, zbortí se všechny nemocnice,“ varoval Cattaneo.

Epidemie koronaviru v Itálii pokračuje, (18.03.2020).Epidemie koronaviru v Itálii pokračuje, (18.03.2020). | Reuters

Úřady v Lombardii uvažují o zbudování polní nemocnice o kapacitě 400 lůžek, jednou z překážek je ale nedostatek lékařů a přístrojů, které nakažení pacienti potřebují. „Podstatou je včasný zásah, doufám, že se okolní země a jejich vlády poučily. My jsme to promarnili a teď hrajeme o čas a o život,“ dodal Cattaneo.

Do nemocnic proudí davy pacientů

V severoitalských regionech se u většiny přijatých pacientů objevuje intersticiální pneumonie, jejich příznaky se zhoršují, což vede k respiračnímu selhání. „Tak to vypadá v posledních několika dnech, lidé docházejí do nemocnice sami s tím, že jejich příznaky se zhoršují,“ uvedla šéfka záchranářů Giovanna Peroneová z nemocnice v Bresciu. Doplnila, že právě tito pacienti jsou umisťováni do „lůžkových čekáren“ vytvořených z prádelen.

Úřady povolávají mediky i lékaře na penzi

Situace je tak kritická, že úřady povolávají do práce lékaře a sestry na penzi a zároveň o pomoc prosí mediky. „Z celého srdce vás prosím, potřebujeme vaši pomoc. Přijďte nám pomoci,“ vyzval skrze média šéf lombardského resortu zdravotnictví Guilio Gallera.

Na prohloubení katastrofy se připravují také italské agentury pro zvládání krize. Tým z Turína přišel s plánem, který vyděsil lékaře. Obávají se, že všichni pacienti nad 80 let budou ponecháni napospas smrti, pokud by bylo přijato turínské řešení.

Turínský plán: Kdo dostane přednost?

Do plánu měli možnost nahlédnout novináři deníku The Daily Telegraph. „Plán stanovuje velmi přísná kritéria, podle kterých mají lékaři prioritizovat pacienty, zvláště pak při rozhodování, komu poskytnout lůžko na jednotce intenzivní péče. Na toto oddělení se budou přijímat pouze lidé mladší 80 let a zároveň pouze lidé, jejichž skóre na Komorbiditním indexu Charlsonové (pozn. red. Index slouží k identifikaci všech diagnostikovaných onemocnění z hospitalizační historie) je nižší než pět,“ stojí v turínském dokumentu.

„Tohle je válka, tohle se dělalo jedině za války, aby se rozhodovalo, koho léčit a koho nechat zemřít na základě věku a zdravotních obtíží,“ vyjádřil se jeden z italských lékařů, který si přál zůstat v anonymitě. Turínskému dokumentu podle zdroje z vlády chybí už jediné schválení a bude rozeslán do všech italských nemocnic.

Veruska18 ( 20. března 2020 00:00 )

Když jsem v minulosti četla to, co je napsáno v evangeliu Lukáše ve 21. kapitole v 10. a 11. verši, říkala jsem si, že snad ani není možné, aby se tyto věci prorocky vztahovaly i na dnešní dobu s vyspělým lékařstvím a technikou. Tento článek mě nicméně opět přesvědčil, že Bible má pravdu (htt­ps://w­ww.bi­ble21­.cz/on­line).

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud