Psycholog o nařízené karanténě: Jak snížit úzkost a nastavit si správný režim

Autor: veef - 
17. března 2020
06:04

Česká vláda zakázala od nedělní půlnoci volný pohyb lidí po celém Česku. Lidé se nesmí toulat ulicemi nebo se zbytečně shlukovat, mohou jen do práce, na nákup a k zajištění nejdůležitějších osobních potřeb nebo za příbuznými. Zeptali jsme se psychologa, jak se s nařízenou karanténou vypořádat. Co doporučuje?

Zavřelo se spousta restaurací, obchodů, firmy, které mohly, poslali zaměstnance domů na home office. Najednou má spousta lidí mnohem víc volného času. Jaký má dopad karanténa na běžného Pražana?

 

„Ještě minulý týden jsme normálně ordinovali, ale dneska už jsme naši zubní ordinaci zavřeli,“ popisuje zubařka Dáša. „Od začátku šíření viru bojujeme se zoufalým nedostatkem jakýchkoli ochranných pomůcek, snažili jsme se, co to šlo, ale zdraví je přednější. Mám ročního syna, takže jsem především ráda, že jsme všichni zdraví. Bohužel jsme zrovna nedávno podepsali hypotéku na nový byt a odstřihnutí jediného našeho přijmu mě popravdě dost děsí. Ale snad to nějak zvládneme,“ uzavírá svůj příběh pražská zubařka.

Místo práce šijí roušky

Podobně je na tom i Bára, která pracuje pro nadnárodní firmu. „Už před pár týdny nám bylo oznámeno, že náš šéf pro Evropu má pozitivní test na Covid-19. Tím se celá logistika velmi ztížila. A hlavně díky epidemii v Číně se veškerý náš byznys skoro zastavil. Od minulého týdne jsem doma na home office a vše řešíme po mailu. Ve volnu šiju bavlněné roušky alespoň pro kamarády a rodinu. Jejich nedostatek mě opravdu zaráží a já mám alespoň pocit, že trošku pomáhám,“ popisuje.

 

K šití roušek se uchyluje vlastně skoro každý, kdo umí alespoň trochu šít. Pozadu nezůstali ani návrháři. „Než bude běžné koupit roušky a respirátory všude, rozhodli jsme se místo šatů šít roušky. Roušku si u nás každý může objednat a zdarma vyzvednout u nás v ateliéru mezi dveřmi. Neříkám, že je to stoprocentní ochrana pro lékaře v první linii, ale jako prevence postačí,“ říká návrhářka Petra Balvínová. Podobně reagovala i Iva Burketová. Ta na svých sociálních sítích zase nasdílela video, jak roušku bez problému vyrobit ze starého trika, aniž by bylo třeba cokoli šít.

Čas strávený v karanténě se rozhodla smysluplně využít i fotografka a marketingová specialistka Aki Votrubová. „Napadlo mě tento čas, kdy všichni musí trávit co nejvíc času doma, nějak smysluplně využít. Běžně školím marketing na instagramu nebo jak vyladit feed, aby dobře vypadal. Tak teď jsem se rozhodla, že tyto kurzy budu dělat online. Třeba je teď ten správný čas na to přehodnotit běžně zažité věci jako schůzování a řešit více věcí online a z domova. Včera jsme si dokonce s holkami udělaly takový hezký večer po skypu. Když nemůžeme ven, alespoň jsme si zavolaly a daly si i tak dohromady kávu.“

Co radí odborníci?

S myšlenkou nevypadnout ze svých zajetých rolí souhlasí i Mojmír Sedláček, přednášející na Katedře psychologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. „Jakkoli to může znít absurdně, je smysluplné se v současné situaci snažit o co největší zachování svého vlastního režimu. Tedy pokud třeba nemůžete jít do práce a pracujete z domova, vytvořte si k tomu odpovídající zázemí včetně co nejpevnější pracovní doby. Případně se v omezeném režimu třeba dostanete k dlouho odkládaným úkolům.

 

Stejně jako se údajně pročišťují benátské kanály, když slavné severoitalské město nemusí čelit nekonečným nájezdům romantikychtivých turistů, i my můžeme tohoto nového režimu využít ke své vlastní očistě. Standardní přehlcenost podněty je nyní vystřídána nutností jednoduchého života: udělat vše potřebné do práce, nakoupit jídlo a následně být doma. Můžete se dostat ke knihám, filmům či rodinným debatám, na něž v normálním běhu událostí nezbývá čas. Pro snižování úzkosti můžete třeba začít meditovat, hlavně určitě netravte tento nečekaně získaný čas neustálým sledováním sociálních sítí a zpravodajských novinek – apokalyptických vizí se pak nezbavíte už vůbec. Raději jen jednou denně zkontrolujte aktuální doporučení z povolaných míst a jimi se řiďte; zbytek času je jen váš.“

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud