Italský novinář varuje Čechy: Nepodceňujte to a zůstaňte doma! Co vyčetl vlastní vládě?

Autor: Darina Jíchová - 
11. března 2020
05:15

Italský reportér pro Eurosport Italia Simone Eterno pro Blesk Zprávy zhodnotil situaci v Miláně, město je stejně jako zbytek země v karanténě. Itálie je z evropských zemí nejhůře postižená epidemií koronaviru, tamní lékaři evidují přes 10 tisíc případů, nákaza si vyžádala už 631 obětí. „Kdybych mohl něco vzkázat Čechům, doporučil bych jim: Nepodceňujte situaci, dávejte pozor a zůstaňte doma,“ uvedl Eterno.

„Když se v Itálii poprvé objevil virus, úřady se staraly především o ekonomiku. Sever a hlavně Milán je ekonomické centrum Itálie, spousta lidí z jihu sem jezdí pracovat. Postoj vlády během prvních případů by se dal shrnout slovy: Milán jede dál,“ řekl italský novinář. „Nemoc vypadá jako normální chřipka, nejdřív si nikdo neuvědomil, jak hrozně nakažlivá je,“ doplnil Eterno.

„Politici úplně obrátili“

„Nejvíce ohroženou skupinou jsou staří lidé, ale virus napadá i mladé a aktivní lidi. Záleží hodně také na imunitním systému člověka. Nemoc je nesmírně nebezpečná,“ vysvětlil Eterno s tím, že jak v severoitalských regionech začalo přibývat nakažených, a rostl počet obětí, politici si uvědomili závažnost situace.

„Jejich zpráva se rychle změnila, místo hesla: Milán jede dál, začali hlásat: Zůstávejte doma,“ řekl Eterno. Italské úřady rozhodly, že severní regiony země budou v karanténě, tzv. červené zóně, tento týden se karanténa rozšířila na celou zemi.

„Když náš premiér Conte oznámil, že Lombardie a další severní regiony budou v karanténě, mnoho lidí, hlavně z jihu, se rozhodlo odjet. Oznámení přišlo dost pozdě v noci, lidé běželi na nádraží a vykoupili lístky. To byl dost hloupý krok,“ sám Eterno je toho názoru, že by si lidé měli odpustit i návštěvy s přáteli, aby virus nešířili.

Novinář: Podcenili jsme to, celá Evropa to podceňuje

„Někdy ani nevíte, že to máte v sobě, trvá 12–14 dní, než se to projeví,“ zdůraznil. „Šíří se to neuvěřitelně rychle, podcenili jsme to, celá Evropa to podceňuje,“ obává se Ital. „Teď dělají to, co udělali v Číně, ale konkrétně Milán není tak úplně uzavřený,“ popsal Eterno současný stav v Itálii.

„Pořád najdete otevřené bary, restaurace i kina. Ne všechny, některé podniky se rozhodly zavřít, jiná zařízení bývají tak do šesti večer otevřená,“ vypověděl reportér. „Nemocnice jsou přeplněné, prostě už tam není místo a lékaři se někdy musí rozhodnout, komu dají přednost, zda 40letému pacientovi, nebo 80letému, vybírají většinou toho mladšího. Až takhle závažné je to tady,“ řekl Eterno.

Video Drsné záběry utrpení při koronaviru: Takhle vypadají těžké případy, pacienti hledají úlevu na břiše. - Reuters, LA7 PIAZZAPULITA

„Nálada ve městě je podivná a komplikovaná, už ani neprobíhají testy. Pokud má někdo kašel nebo trochu teplotu, je doma v karanténě, teprve když se to zhorší, má zavolat a nemocnice pro něj někoho pošle,“ vyjádřil se Ital i k situaci v Česku a připodobnil ji k Itálii.

„Jste na tom jako my před 2 týdny“

„Teď jste na tom jako my zhruba před dvěma týdny, kolem 40 nakažených a víc než tisíc otestovaných lidí. Nepodceňujte to,“ varoval Eterno.

Povzdychl si také nad tím, že epidemie koronaviru má dopad i na jeho práci jako sportovního reportéra, měl vyjet do Španělska na zápas Ligy mistrů mezi Valencií a Atalantou Bergamo, jejíž tým sídlí v severoitalském regionu postiženém nákazou. Zápas se sice uskuteční, ale evropská fotbalová unie UEFA rozhodla, že bez diváků, nařízení platí i pro něj jako novináře.

6_6_6 ( 11. března 2020 11:06 )

Ta komediantská svoloč nenažraná sluníčkářská co si hraje na herce na internetu brečí ,že pomřou hlady jak jsou bez práce že nemužou předvadét ty svoje ulety v divadlech pro pitomce...
No to je hnus nenažranej včetné té zubaté obludy Hrušinskeho ,to by jeden blil!
Vsichni statisicové honoráře,ale furt maji za zen hnus málo!
Stydim se za to že jsem Čech!

JenTak13 ( 11. března 2020 10:35 )

Ano jistě když jste tak hloupý , tak počítat do sta byste aspoň mohl umět...podleho 55 lidí v sezoně 2019/2020. V itálie zemřelo za den 49-97-133 nebo i 167 lidí...chápete??? Z a24 hodin ne za sezonu....A 2.000 lidí nezemře na následky = třeba měsíc po chřipce s ezhorší jejich zdravotní stav, který už tak byl vážný...dá se to do statistiky , ale nezemřou na chřipku...tedy jsme stále na 55 lidech za sezonu = 3-4 a více měsíců.

stepa10000 ( 11. března 2020 09:43 )

kdyby to bylo tak jednoduchý, tak asi vláda nebude dělat tak drastická opatření - uzavření škol apod.

zdenek43 ( 11. března 2020 09:28 )

dalsich 5 lidi v Cesku Z E M R E L O na chripku . . . . V aktuální chřipkové sezoně (2019/2020) bylo do minulého pátku, tj. 6. 3. 2020, hlášeno celkem 267 klinicky závažných případů chřipkové infekce vyžadující hospitalizaci v režimu intenzivní péče, z nichž 55 osob infekci podlehlo.

// chripkova sezona - do 28.2.2020 - 50 MRTVYCH !!! - 250 klinicky zavaznych pripadu chripkove infekce vyzadujici hospitalizaci v rezimu intenzivni pece !! - 1323 + 114 nemocnych na 100.000 obyvatel . //

Chřipka zabije víc Čechů než dopravní nehody - Každý rok zemře v Česku na následky chřipky az 2.000 lidí. Oběťmi jsou především senioři a chronicky nemocní, chřipka však dokáže zabít i mladého a jinak zdravého člověka. Na první pohled banální?? choroba má na svědomí přibližně 2 % všech úmrtí, o život připraví 3 x víc lidí než dopravní nehody.


K O R O N A V I R U S - - - Koronavirus se záhadným způsobem vyhýbá dětem a vraždí staré lidi. - V Číně bylo koronavirem nakaženo jen 2,4 % dětí a jen 0,2 % dětí vážně onemocnělo. V Číně na koronavirus nezemřelo žádné dítě. !!! Naproti tomu úmrtnost Číňanů nad 80 let je podle odhadů 21,9 %. !!! Ve věku 10-39 let je však úmrtnost přibližně 0.2 %. A vážné příznaky a úmrtí skoro vůbec neexistují v ještě útlejším věku.

+++ . Průměrný věk důchodců byl ke konci března 68 let (u mužů 70 a u žen 67 let). ... Vybrané demografické údaje a ukazatele - 60-64let - 711 955,,, 65-69let - 691 356,,, ..... 85-89let - 138 667,,, 90-94let - 48 997,,, 95- + let - 7 950.

zdenek43 ( 11. března 2020 09:27 )

hlavne si nechte RADIT od Itala ..... velke STESTI?? je , ze v Cesku mame velky rozdil v DEMOGRAFICKEM slozeni obyvatel v CR narozdil od Italu , Nemcu,Francouzu ..!!!!!

Kdo v Itálii umírá na koronavirus? Statistiky mluví jasně .....

Itálie se po pevninské Číně stala druhým největším ohniskem koronaviru. Kdo podléhá novému viru nejčastěji v této evropské zemi?

Itálie je momentálně zemí s nejvyšším výskytem i počtem úmrtí v celé Evropě. V globálním měřítku je na čelní pozici s dalekým odstupem stále Čína, ta k pondělí 9. března hlásí přes 80.000 nakažených a 3120 úmrtí.

V I t á l i i je podle aktuálních údajů potvrzeno 9.172 nakažených. Počet úmrtí dosáhl už na 463 osob. Celkově se uzdravilo 724 lidí. Naopak 733 lidí je v bezprostředním ohrožení života.

Itálie má v Evropě n e j v y š š í podíl lidí s t a r š í c h 65 let, i proto zde má zřejmě šíření nákazy i počet úmrtí tak výrazný průběh. "Itálie je zemí starých lidí," potvrdil prfesor Massimo Galli, ředitel infekčních chorob v milánské nemocnici Sacco. "Myslím, že by to mohlo vysvětlit, proč zde existují závažnější případy koronaviru," dodal v rozhovoru pro The Guardian.

Mezi zemřelými jsou skutečně převážně lidé starší a dlouhodobě nemocní. "Mluvíme o velmi starých pacientech, 60 % je starších 80 let, navíc s chroničtějšími patologiemi.

Demografická katastrofa. Italové jako menšina ve své vlastní zemi ... Příkladem může být Itálie, která kromě stárnutí populace trpí dokonce úbytkem své původní populace. Navzdory tomu však počet obyvatel neklesá, avšak spíše mírně roste, a to právě díky přistěhovalcům z Afriky a Asie. A jak předpovídá server Gefira, i když Italové budou do budoucna stále znatelněji vymírat, počet obyvatel Itálie se nebude výrazně měnit, jelikož podobně bude sílit příliv migrantů.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud